Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Więcej zieleni na ulicach Lublina. Miasto chwali się zmianami (zdjęcia)

Dzięki pracom zieleniarskim, ulice Chopina i Marii Curie-Skłodowskiej zyskały nowy wygląd. Prace objęły także Zaułek Hartwigów, a wiosną będą kontynuowane na Starym Mieście oraz na ul. Lubartowskiej i Sądowej.

– Wdrożone zmiany na ul. Chopina to kolejne działanie w centrum Lublina, które ma na celu poprawę estetyki tej części miasta i stworzenie większej przestrzeni dla pieszych i zieleni miejskiej. Było to możliwe dzięki przeniesieniu miejsc postojowych na jezdnię. Z kolei na ul. Marii Curie-Skłodowskiej zwiększyliśmy nie tylko powierzchnię biologicznie czynną, ale też wyeliminowaliśmy z terenów zielonych nielegalnie parkujące tam samochody, o co wnioskowali mieszkańcy – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Więcej drzew i krzewów na ul. Chopina

Prace na ul. Chopina rozpoczęto w terenie od nowego oznakowania poziomego i pionowego, następnie wykonano tam prace brukarskie – rozpłytowywanie, a także powiększono już istniejące misy i wykonano nowe pod nasadzenia. Następnym etapem były prace ogrodnicze, po koniecznej wymianie podłoża pojawiły się tam drzewa – 17 lip. Obecnie zakończono nasadzenia blisko 1090 krzewów irgi, w ciągu najbliższych dni pojawi się tam jeszcze około 350 róż okrywowych, które uzupełnią kompozycję barwnym akcentem. Lepsze warunki do wzrostu otrzymały także drzewa już tam rosnące. Prace na sąsiedniej ul. Sądowej rozpoczną się wiosną.

Nowa zieleń na ul. Marii Curie-Skłodowskiej

Ulica Marii Curie-Skłodowskiej to kolejna, która zyskała nowy wygląd. Dzięki 818 sadzonkom irgi błyszczącej, miejsca niszczone przez samochody zmieniły się w przyjazne miejsca zieleni, a ulica zyskała nowy wizerunek. Rośliny dodatkowo zabezpieczono drewnianymi palikami. Prace ogrodnicze, oprócz sadzenia krzewów, obejmowały wymianę ziemi, ułożenie maty oraz wyściółkowanie rabat korą. Pełny efekt będzie można podziwiać wiosną.

Bardziej zielone Stare Miasto i centrum Lublina 

W ramach zazieleniania obszaru Starego Miasta zielona przemiana objęła Zaułek Hartwigów. Trafiły tam nasadzenia 291 trzmielin Fortune’a, 120 tiarelli Wherry’ego oraz 175 bluszczu pospolitego ‘Białystok’. Dodatkowo, do końca listopada betonowa donica na skrzyżowaniu ulic Świętoduskiej, Wodopojnej i Staszica zostanie obsadzona 50 sadzonkami trzmieliny. Z uwagi na zmieniające się warunki pogodowe, donice z betonu architektonicznego, które miały znaleźć się w różnych lokalizacjach Starego Miasta, m. in. na ul. Kowalskiej i Olejnej trafią tam na wiosnę. Będzie to 8 donic obsadzonych trzmieliną oraz winobluszczem trójklapowym ‘Veitchii’.

Wiosną więcej zielonych zmian

Wiosną ruszy również realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego D-25 Zielone Śródmieście. Zadanie ma na celu poprawę warunków życia drzew już rosnących w pasie drogowym ul. Lubartowskiej i będzie polegało na poszerzeniu mis poprzez ich rozbrukowanie. Pojawią się też nowe nasadzenia drzew i krzewów. Przedsięwzięcie nie zakłada zmiany organizacji ruchu. Wiosną po obu stronach ul. Lubartowskiej, na odcinku od ul. Ciasnej do ul. Unickiej, pojawi się 28 nowych jesionów pensylwańskich oraz powstaną rabaty z róż okrywowych ‘Short track’, o łącznej powierzchni ponad 890 m2.

Więcej zieleni na ulicach Lublina. Miasto chwali się zmianami (zdjęcia)

Więcej zieleni na ulicach Lublina. Miasto chwali się zmianami (zdjęcia)

Więcej zieleni na ulicach Lublina. Miasto chwali się zmianami (zdjęcia)

Więcej zieleni na ulicach Lublina. Miasto chwali się zmianami (zdjęcia)

(fot. UM Lublin)

9 komentarzy

 1. Brak kasy w kasie…. napiszcie ile taki jeden patyk został zapłacony.

 2. najpierw betonował – swoi zarabiali
  teraz od betonowuje – swoi zarabiają
  my płacimy

 3. Ile czasu takie nasadzenia wytrzymują? Tzn. po ilu dniach czy tygodniach, będzie tam znowu klepisko, albo śladu kół?

 4. Jakie więcej zielni? Jak z roku na rok jest coraz mniej!

 5. 2 miliardy długów.

 6. Pomyście jak zniszczy zieleń samochód a jak rower?
  Teraz zrozumiecie dlaczego należy wybrać rower, a nie samochód.
  Choć podejrzewam że nigdy tego nie zrozumiecie.

 7. Czy deweloper też zdejmie beton z Placu Litewskiego ?

 8. Na pewno ta zieleń przetrwa jak będzie na to leciała breja z solą i chemią z dróg

Z kraju