Wideopułapka znów zarejestrowała wilka. Zwierzęta żyją w rezerwacie od kilku lat (wideo)

Umieszczane w leśnych ostępach przez miłośników przyrody wideopułapki co pewien czas rejestrują ciekawe ujęcia z życia zwierząt. Tym razem udało się nagrać wilka.

Po raz kolejny miłośnikom przyrody udało się nagrać wilka w pobliżu łukowskiego rezerwatu Jata. W leśnych ostępach wideopułapki umieścili Piotr Szewczyk oraz Roman Korlaga, którzy od lat fotografują florę i faunę tych okolic. Urządzenia po ukryciu działają w stanie uśpienia. Uruchamiają się dopiero wtedy, kiedy wykryją w pobliżu ruch.

Co ważne, obraz rejestrowany jest również w nocy. Wideopułapki pozostają w swoich miejscach często przez kilka tygodni, dopiero po ich zabraniu można stwierdzić, czy nagrały coś ciekawego.

Tym razem się udało. Tuż przed samym obiektywem urządzenia pojawił się wilk. Zwierzęta te żyją w łukowskich lasach co najmniej od ośmiu lat. Od tego czasu leśnicy napotykają bowiem ślady ich bytowania. Trudno jednak określić wielkość stada, pewne jest jednak, że liczy ono co najmniej 5-6 osobników.

Lasy Łukowskie powierzchnię 105 km2, na ich terenie znajduje się leśny rezerwat przyrody Jata. Obejmuje on teren 337 ha, na których pod ochroną znajduje się las o charakterze naturalnym z udziałem jodły, występującej tu na północno-wschodniej granicy swego zasięgu.

Wilki na terenie rezerwatu oraz jego okolic udało się nagrać już kilka razy. Poprzednim razem na początku 2017 roku.

(wideo – Łukasz Prusak, Nadleśnictwo Łuków)

Zobacz również

5 komentarzy

  1. zaraz się nimi zajmą legalni kłusownicy z PZŁ

  2. może zjedzą jaka dziką świnię

  3. wilkow jest zatrzesienie!!!! sa wszedzie!! krzczonow zagryziony jelen! duuuuuż asztuka został tylko leb! i… slady wilkow! tam gdzie żer tam wilki! a saren na polach mnostwo! bo mysliwi to hodowcy zwierzyny łownej na chłopskich polach !- jesli tylko samce sie wybija to mnozy sie wszystko niesamowicie . 20 lat temu na polach nie było zadnej sarny łosia a teraz – zatrzesienie i…. wypadki samochodowe . kiedys czlowiek na pole wychodził teraz strach ;łos atakuje dzik wilki zdiczale psy jenoty! borsuki -szok

  4. fg dokładnie jeszcze dżdżownica, motyl, ćma, mysz polna. też atakują.
    i co z tego że dziczyzna powoduje wypadki. brońmy dzików brońmy karpi, brońmy psy koty i wszystkie zwierzęta, zabijajmy ludzi, zielonym to odpowiada.

  5. W Lasach Kozłowieckich też są wilki, potwierdzają to leśnicy.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska