Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Więcej biletomatów, czytniki kart oraz płacenie za każdy przejechany przystanek. To wszystko już w 2021 roku

Niebawem ruszą prace związane z zaprojektowaniem a następnie wprowadzeniem w lubelskiej komunikacji miejskiej nowego systemu biletu elektronicznego. W przyszłości zintegrowane mają z nim być inne miejskie usługi.

W piątek Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie podpisał umowę z konsorcjum firm Mera Systemy i R&G Plus na zaprojektowanie, dostawę, konfigurację i wdrożenie systemu biletu elektronicznego. Dzięki niemu pasażerowie lubelskiej komunikacji miejskiej będą mogli korzystać z nowoczesnych, niedostępnych dotychczas metod opłacania przejazdu. Zostanie uruchomiona możliwość zakupu biletów okresowych na dowolną, zadaną liczbę dni, będzie można zapłacić za dokładną liczbę przejechanych przystanków czy też gromadzić środki na przejazdy za pośrednictwem elektronicznej portmonetki.

Uruchomiona zostanie również specjalna aplikacja mobilna dla pasażerów, tzw. „karta w komórce”. Dzięki niej każdy pasażer będzie miał możliwość sprawdzenia wszelkich danych dotyczących jego konta w tym historii transakcji czy stanu środków pieniężnych, do tego „planer podróży” będzie sugerował najkorzystniejszy bilet dla danego przejazdu. Na koncie użytkownika będą zapisywane wszelkie operacje, takie jak: zakup biletów, usług, płatności, skasowania czy też ewentualne punkty w programie lojalnościowym.

– Jednak to nie wszystko. W przyszłości z nowym systemem będzie można zintegrować inne miejskie usługi, w tym także sprawną identyfikacją osób rozliczających w Lublinie PIT, co ma znaczenie w kontekście planów miasta w stworzeniu projektu dającego dodatkowe korzyści osobom, które ten PIT rozliczą w Lublinie – wyjaśnia Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

W ramach umowy na przystankach zamontowanych zostanie również 55 biletomatów stacjonarnych a w pojazdach komunikacji miejskiej 50 biletomatów mobilnych. Dodatkowo autobusy i trolejbusy zostaną wyposażone w czytniki zbliżeniowych kart umożliwiające proste pobranie opłaty za przejazd bezpośrednio z karty płatniczej. Wartość kontraktu to ponad 15 mln złotych. Uruchomienie systemu planowane jest na sierpień 2021 roku.

(fot. lublin112)

12 komentarzy

  1. I dwa autobusy na godzinę przez 1.5 miesiąca…. kpina z pasażerów.

  2. Mówi się o opłacie od 50 do 100 gr za przejechany jeden przystanek. Jednego możecie być pewni – taniej już było

  3. No to mają rozmach .
    Jeszcze nie spadła karta z 2020 r , a ZTM już lansuje się ’ 21 r .
    I co , limit pracy wykonany , więc na urlopy ( tylko bezpłatne ) , bo co tam więcej jest do roboty .
    No , chyba że rozkłady zmieniać – to może robić trzy osoby .

  4. Najpierw niech przywrócą zwykły rozkład jazdy, żebym mogła w styczniu dojeżdżać do pracy w 12 minut jak zwykle, a nie 30. Już tracę do nich cierpliwość.

    • Niech z rozkładem najpierw zrobią porządek, a nie wywalają grube pieniądze na nowinki, z których skorzysta może z 5% pasażerów. Komunikacja miejska chyba służy do przemieszczania się po mieście, a nie do zakładania sobie kart itp.

  5. Czy 100 obecnie zatrudnionych osób w ZTM podoła temu zadaniu czy będą zatrudniane nowe osoby?

  6. Brawo PO i brawo Żuk. Tak ma być. Lublinian PO ma zrównać z ziemią, aby gryźli ziemię aż do źródeł. I wyłączyć im tvp i non stop tvn, aby widzieli jaka w Polsce PiS bieda. W PiS owskim nie ma żadnych podwyżek np. śmieci. Lubelacy przeprowadzka do Chełma. hehe Niech płacą za swoją głupotę. Chełmie

  7. Dwa przystanki do pracy to z buta można przejść a jak dalej to rower.

  8. Nie w wózku .

  9. I dobrze, na rowery tylko nie pocić się i nie popierdywać bo dwutlenek sręgla a za mpk 5 zł za przystanek, no i fajnie.

Z kraju