690 680 960

Wichura ponownie uderzy w region. Będą duże szkody i masowe przerwy w dostawach energii elektrycznej

Niestety nie mamy dobrych wiadomości pogodowych. Ponownie w region uderzy wichura. Miejscami wiatr może osiągać w porywach prędkość do 100 km/h.

Dzisiaj w nocy i jutro w pierwszej połowie dnia Polska ponownie będzie w zasięgu głębokiego i bardzo aktywnego niżu atlantyckiego o nazwie „ZEYNEP”. Ośrodek niskiego ciśnienia z wartościami w centrum rzędu 965-970 hPa będzie przemieszczał się przez Danię, południową Szwecję, Morze Bałtyckie w kierunku Estonii i Rosji. Z tym niżem tym związany będzie system frontów atmosferycznych. Najpierw o charakterze ciepłym a za nim chłodnym. Przed frontem chłodnym będzie napływała bardzo ciepła, jak na luty i wilgotna masa powietrza.

Co więcej w sobotę nad ranem nad północną Polską będzie przemieszczał się kolejny płytki niż, który jeszcze bardziej zwiększy różnicę ciśnienia, co spowoduje jeszcze większe prędkości porywów wiatru z gradientu ciśnienia.

Dlatego też spodziewamy się średniego wiatru w przedziale od 45 km/h do 55 km/h, a w porywach do nawet 100 km/h. Przeważnie z sektora zachodniego, północno-zachodniego. Wiatr nasilać zacznie się w drugiej części nocy około 12:00, a osłabnie dopiero pod wieczór około godziny 18 w sobotę. Towarzyszyć mają mu opady atmosferyczne głównie podczas nadchodzącej nocy. Jest pewne prawdopodobieństwo lokalnych burz.

Ponownie możliwe są szkody w energetyce, masowe wiatrołomy i realne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Prawdopodobieństwo wystąpienia załamania pogody wynosi 95%

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów

(fot. pixabay.com\IMGW)

4 komentarze

  1. Całkiem wyłączyć prąd będą oszczędności.

  2. Dzisiaj bylem swiadkiem jak ekipy podcinaly galezie drzew wystajace nad jezdnie i nadto rozrosniete. Nareszcie,kiedys taka burza powyrywala piekne deby pod zamkiem bo nie byly zawczasu podciete. A potem cisza do dzisiaj,szkoda drzew i ludzkiego zycia i mienia,

  3. Szkoda drzew i ludzkiego życia i mienia – czyli normalnie, po polsku: siedźta i nic nie róbta, bo jeszcze se kto krzywdę zrobi… ???

  4. W tym kraju zamiast zapobiegać to się leczy i to nieudolnie.

Kursy walut

  • USD 4.3467zł -0.57%
  • GBP 5.3385zł -0.33%
  • EUR 4.6888zł -0.2%
  • CHF 4.7154zł -0.03%

Polub nas