Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Ważna informacja dla rodziców. Od 1 kwietnia ruszają dopłaty do pobytu dziecka w żłobku

Od 1 kwietnia br. rusza składanie wniosków o dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dzięki temu rodzic zapłaci nawet 400 zł mniej za opiekę nad swoim maluchem.

Praca, dom, opieka nad dziećmi – łączenie życia rodzinnego z zawodowym to nie lada wyzwanie. Wie o tym każdy rodzic.

– My, rządzący, też mamy dzieci, wnuki – dobrze wiemy, jak wygląda codzienne życie milionów rodziców w Polsce. Dlatego uruchomiliśmy nowe rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy – a dla tych, których dzieci nie spełniają np. kryterium wieku – dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli zupełnie nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi, wszedł w życie z początkiem 2022 roku. To 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia.

Dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku

Dla tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym – np. pierwszych lub jedynych w rodzinie, a także tych, które nie spełniają kryterium wieku, rząd przygotował inne rozwiązanie. To dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu instytucję opieki – nie rodzicom. Przykład: Jeżeli rodzic płaci za żłobek 320 zł miesięcznie, to dofinansowanie również wyniesie 320 zł.

Rozwiązanie wejdzie w życie 1 kwietnia br. z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

Rodzicu, pamiętaj o złożeniu wniosku!

Aby otrzymać dofinansowanie, rodzic lub opiekun będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków będzie zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek będzie można złożyć od 1 kwietnia 2022 r. wyłącznie przez Internet za pośrednictwem:

· portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

· Platformy Usług Elektronicznych ZUS

· bankowości elektronicznej.

– Rodzice bardzo dobrze znają tę ścieżkę – dokładnie tą samą drogą wnioskują o świadczenie wychowawcze, dobry start czy nowy rodzinny kapitał opiekuńczy. Nasze doświadczenie pokazuje, że nie mają z tym problemu – mówi minister Marlena Maląg.

Szczegółowe informacje na temat rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego (informacje dla rodziców) pod numerem telefonu: 22 290 55 00.

(fot. pixabay.com, źródło MRiPS)

13 komentarzy

 1. Lublin posiada 6 żłobków.

 2. Wybory się zbliżają jak nic.

 3. Wybory będą we wrześniu

  • Cieee chorobaaaa !!!

   Nie ma kogo wybierać, bo kto będzie miał odwagę wziąć do poprawy Polskę, poprawianą po rządach PO, przez PIS.

   • Cieee chorobaaaa !!!

    Wniosek jest taki, że nie idę na wybory. A już na bank nie zagłosuję na konfederację.

 4. Czyli jak dziecko ma.3 lata i chodzi do prywatnego przedszkola to my juz nie mozemy zlozyc bo to nie żłobek?

 5. W Niemcach prawie 1000zł za zlobek za miesiąc !!!! HAŃBA HAŃBA

  • ??? W żłobku w miejscowości Niemce musisz płacić 1000zl za publiczny żłobek?

   • Tak, dokładnie. W miejscowości Niemce k. Lublina gminny żłobek za jedno dziecko kosztuje rodzica ponad 800 złotych + wyżywienie za miesiąc co daje +/- tysiąc złotych…

    • To weźcie sobie przygarnijcie matkę z dzieckiem z Ukrainy. Dajcie jej po 500zł od dziecka miesięcznie. Będziecie pomagać, a przy okazji za dwa razy mniejsza kasę. A i jeszcze wam dopłacą za pomoc.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo