690 680 960

„Walka z inflacją będzie trudna, ale troszczymy się o polskie rodziny”. Rząd przedstawił założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0

Zapowiedziane dzisiaj, szeroko zakrojone działania rządu mają powstrzymać wzrost cen wywołany przez czynniki zewnętrzne, takie jak światowy kryzys gospodarczy po pandemii COVID-19, szantaż gazowy Rosji czy polityka energetyczna Unii Europejskiej. Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to pakiet rozwiązań, który obniży lub czasowo zniesie podatek VAT m.in. na paliwo, energię elektryczna czy nawozy do 31 lipca 2022 r.

Wprowadzenie przez rząd Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 ma złagodzić skutki inflacji i zmniejszyć jej koszty dla rodzin. W skali całej Europy to jeden z najbardziej rozbudowanych programów walki z inflacją.

Jak przekazał dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, „miliony polskich rodzin liczą każdy grosz i każdą złotówkę. Bezprecedensowa obniżka podatków i najwyższa kwota wolna jaką mieliśmy w historii mają na celu ochronę budżetów polskich rodzin. I dodał: Idziemy dalej ze śmiałymi i odważnymi działaniami, które mają pomóc w walce z inflacją.”

Zgodnie z szacunkami ekonomistów Tarcza Antyinflacyjna 1.0 pozwoliła obniżyć szczyt inflacyjny o około 1 do 1,5 punktu procentowego. Nowe rozwiązania będą obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

Kluczowe założenia Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0

Obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%

Obniżenie akcyzy w grudniu ograniczyło niepokojący wzrost cen paliw. W lutym obniżony zostanie podatek VAT z 23% do 8%. To wpłynie na dalsze zmniejszenie ceny paliwa, nawet o 60-70 gr na litrze. Dzięki tym działaniom Polacy zapłacą łącznie nawet o 1 zł mniej za litr paliwa, a cena benzyny powinna osiągnąć ok. 5 zł za litr.

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze

Rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwych skutków inflacji. Dlatego obniżona zostanie do 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Dzięki temu działaniu przeciętna rodzina zaoszczędzi ok. 45 zł miesięcznie.

Zerowa stawka VAT na gaz

Dzięki obniżce stawki VAT od 1 stycznia z 23% do 8%, a od 1 lutego z 8% do 0%, wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych będzie jednym z najniższych w Europie.

Przedłużenie obniżki 5% stawki VAT na prąd

Dzisiaj za blisko 60% ceny prądu odpowiada opłata za emisję CO2. To faktyczny koszt nieodpowiedzialnej i dogmatycznej polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Dzięki wprowadzonym zmianom skutki inflacji mają zostać złagodzone w zakresie kosztów za energię elektryczną. 5% stawka VAT na prąd będzie przedłużona do 31 lipca 2022 r.

Obniżenie VAT na ciepło do 5%

Od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej obniżyły podatek VAT na ciepło z 23 do 8%. Kolejne działania w tym zakresie to, od 1 lutego 2022 r., obniżka podatku VAT z 8% do 5%. Rozwiązanie skierowane jest do niemal każdego z obywateli. Dotyczy zarówno mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, jak i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej.

0% VAT na nawozy

Ceny nawozów to istotny koszt produkcji rolnej. Całkowite zniesienie VAT na nawozy do produkcji rolnej to, obok obniżek podatków na paliwa i energię elektryczną, istotne wsparcie polskich producentów żywności.

Niższe rachunki za gaz dzięki taryfom gazowym

Od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz. Dzięki nim Polacy oraz najważniejsze instytucje użyteczności publicznej zapłacą niższe rachunki.

(fot. KPRM)

63 komentarze

 1. Dobrze że walczą z inflą bo łatwiej niektórym będzie przetrwać zimę. Unia w tym czasie dostanie ostro po d… i może zrozumieją że ich zapęd polityczny goniący usilnie za ekologią na niewiele się da, bo ubiją motoryzację jaką znamy (diesle w autach osobowych właściwie już ubili). Jak chcieliby naprawdę pomóc klimatowi to powinni pchać swoje drukowane euro do państw jak Polska na dofinansowania do zielonych energii. Nawet w budowie elektrowni jądrowej mogliby pomóc bo to spowodowałoby szybsze odejście od węgla. Póki co UE musi się obudzić ze snu że samochody hybrydowe czy elektryczne są rozwiązaniem. Nikt z rządzących nie dopuszcza myśli że koszt dla środowiska przy wyprodukowaniu i późniejszej utylizacji baterii może znacznie przewyższać szkody jakie generuje wyprodukowanie zwykłego auta spalinowego. Norma 95g/km nie spowodowała że od 2021r. wyprodukowano tylko auta ją spełniające. Przewalono po prostu koszt kar za emisję powyżej limitu na klienta.

  • Ale ktoś bronił PiS-owi przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2 na budowę elektrowni atomowej? W latach 2015-2020 było to w sumie 25mld zł. W 2021 ze względu na duży wzrost cen będzie to ~ 25mld zł. Lepiej było finansować propagandę w TVP za 2mld zł rocznie i kupować głosy 13. i 14. emeryturą(33mld zł). I oczywiście 500+(41mld zł/rok).
   Podsumowując – PiS przeznaczył na kupowanie głosów w 5 lat ~290 mld zł. Za te pieniądze mielibyśmy 1-2 elektrownie atomowe( w zależności od mocy)
   Tanio to było, teraz zacznie się zasypywanie dziury w budżecie podwyżką podatków (nowy ład), w efekcie inflacja wystrzeli i wzrośnie bezrobocie i ubóstwo w Polsce.

 2. I ktoś mu jeszcze w coś wierzy??

 3. Wszyscy mu wierzą to nie ryży zdrajca któremu nie wieży się jak psu.

  • PIS PO jedno zło pisząc komentarz promujący jednych czy drugich złodziei pokazujesz swoją gburowatość, brak wyobraźni brak logicznego myślenia,
   jedni i drudzy nakradli ile mogli, jedni i drudzy nic nie zrobili dla ludzi oprócz podniesienia podatków,
   Pisowi służą tylko bezrobociuchy co liczą na łatwe plusy. jako człowiek pracujący nie zgadzam się z polityką żadnej partii. skończyło się kolesiostwo PO, jest kolesiostwo PISU. jest rozdawanie posadek politykom pisu, to samo co robiło PO. podnoszenie sobie pensji nic się nie zmieniło. za czasów PO, koszt utrzymania kancelarii premiera około 150 mln zł, w tamtym roku pisuar miał 500 mln, na ten rok już mu potrzebne prawie 800 mln. prawie 7x wiecej , co daje prawie 3 mln zł na utrzymanie jednego dnia kancelarii PISUARA. o wyłudzeniach grup takich jak orange czy tmobile nie wspomne, płacą po 70 mln podatków a dostają z tarcz 700mln, cały zysk jest wyprowadzany z kraju przez opłaty za logo co wynoszą prawie 95% zysku tych firm.
   to co robi teraz policja woła o pomste do nieba. nic się nie zmieniło, od Czasów TFUSKA, jak policja była kastą to jest jeszcze większą. także do wyborców PO-PISU rozpie….jacego polske od lat, jesteście sterowanymi marionetkami i żal mi was ludzie.

 4. Żeby tak PO zrobiło coś dla Polski jeden raz a nie branie pieniędzy za krytykowanie PiS bo do niczego innego się nie nadają pustaki.

 5. Kłamliwiecki – pierwszy płatnerz RP – ciągłe tylko te tarcze robią.

 6. Przynajmniej się starają i robią coś dla zwykłych ludzi a za PO nie było ani gorsza na dzieci i dla emerytów nigdy więcej rządów PO.

 7. ale żenujący propagandowy wywód w obronie pisuarów, żenada, wstyd i kalectwo umysłowe. Deficyt ukrywają w obligacjach, zadłużenie rośnie, na podwyżki dla lekarzy nie ma, na leczenie nie ma, a na propagandę zawsze kładą kasę bo nie swoja. Brawo głupota!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Koncert charytatywny dla Nelki Wychodzkiej w Bełżycach
Piknik z produktem polskim w Janowie Podlaskim
Festiwal Oręża Polskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Anna Wyszkoni
Piknik Wojskowy pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”
Piknik Wojskowy pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”