Wtorek, 24 czerwca 202524/06/2025
690 680 960
690 680 960

Walka o życie wychłodzonego mężczyzny

66-letni mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala po tym, jak spędził długie godziny na zewnątrz w mroźnych warunkach. Zespół ratownictwa medycznego stwierdził u niego głęboką hipotermię, a w trakcie transportu doszło do zatrzymania krążenia, które udało się przywrócić po intensywnej resuscytacji.

Przed godziną 9:00 zespół ratownictwa medycznego z Żółkiewki w powiecie krasnostawskim otrzymał wezwanie do pacjenta leżącego na jednej z posesji w gminie. Na miejscu zdarzenia znaleziono 66-letniego mężczyznę, z którym nie było kontaktu i miał uraz nogi. Nie wiadomo, jak długo leżał na zewnątrz w mroźnych warunkach. Po wstępnym zbadaniu pacjenta, ratownicy potwierdzili, że mężczyzna cierpi na głęboką hipotermię – jego temperatura ciała wynosiła jedynie 21,4°C.

Ratownicy natychmiast przystąpili do powolnego ogrzewania pacjenta w ambulansie. W trakcie transportu do szpitala doszło jednak do zatrzymania krążenia. Zespół ratunkowy rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową, która po kilku minutach zakończyła się sukcesem, przywracając funkcje życiowe pacjenta. Mężczyzna, w ciężkim stanie, został przetransportowany do szpitala.

Hipotermia to stan, w którym temperatura ciała spada poniżej 35°C, a przy wartościach poniżej 28°C grozi to bezpośrednim zagrożeniem życia. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie objawów i udzielenie pomocy w przypadku podejrzenia wychłodzenia organizmu.

Co robić w przypadku hipotermii?

  1. Wezwij pomoc medyczną – jak najszybciej zadzwoń pod numer alarmowy 999 lub 112, informując o sytuacji.
  2. Przenieś osobę do ciepłego miejsca – wykonuj to delikatnie, aby nie spowodować dalszych uszkodzeń ciała. Przy poważnym wychłodzeniu nie poruszaj poszkodowanym.
  3. Zdejmij mokrą odzież – wilgotne ubrania przyspieszają utratę ciepła. Nakryj głowę, ponieważ to przez nią ciało traci najwięcej ciepła.
  4. Ogrzewaj stopniowo – unikaj gwałtownego ogrzewania, jak gorąca kąpiel, aby nie wywołać szoku cieplnego. Stosuj ciepłe koce i napoje.
  5. Uzupełnij płyny i kalorie – jeśli poszkodowany jest przytomny, podaj ciepłe płyny i jedzenie. Nie podawaj alkoholu.
  6. Monitoruj oddychanie – przy hipotermii może dojść do spowolnienia oddechu. W razie potrzeby przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).

W mroźne dni warto szczególnie zwracać uwagę na osoby, które mogą potrzebować pomocy. Opisywany przypadek przypomina, jak niebezpieczne mogą być skutki wychłodzenia organizmu.

(Źródło: Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie – SP ZOZ)

8 komentarzy

  1. Brawa dla ratowników medycznych i osoby zgłaszającej!!!

  2. ja po morsowaniu mam tak niska temepratue ze termometr elektroniczny pokazuje blad 😊

  3. To masz zły termometr.

  4. Pisowiec z Żółkiewki
    Ocena: 0

    Trzeźwy to on na pewno nie był. W okolicy to niestety dużo alkoholików. Popiją i nieszczęście gotowe.

  5. A gdzie była policja, gdzie był patrol.

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia