W szpitalach w regionie przebywają 264 osoby z COVID-19, w tym 12 dzieci. W pięciu placówkach oświatowych zawieszono zajęcia

W środę po południu wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał informacje dotyczące sytuacji epidemicznej na terenie woj. lubelskiego. W szpitalach w regionie przebywają 264 osoby zmagające się z COVID-19.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas popołudniowej konferencji prasowej poinformował, że w szpitalach w regonie przebywają 264 osoby zakażone koronawirusem, w tym 12 dzieci. 11 osób przebywa w Szpitalu Tymczasowym w Targach Lublin. Z kolei z całej liczby chorych, 19 osób podłączonych jest do respiratora. Lech Sprawka przekazał, że sytuacja z zakażeniami nie wygląda dobrze i możliwe są obostrzenia regionalne. Na chwilę obecną nie zapadły w tej kwestii decyzje.

W woj. lubelskim zawieszone zostały zajęcia w pięciu placówkach oświatowych: w Świdniku Małym (SAMORZĄDOWE PRZEDSZKOLE „TĘCZOWY ZAKĄTEK”), Chełmie (TECHNIKUM NR 1), Dębicy (SZKOŁA PODSTAWOWA) i Puchaczowie (ZESPÓL SZKÓŁ W PUCHACZOWIE SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ADAMA MICKIEWICZA oraz LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PUCHACZOWIE).

W 71 placówkach oświatowych w regionie zajęcia zostały częściowo zawieszone, w tym w 26 zlokalizowanych w Lublinie. Chodzi tutaj o placówki:
– SZKOŁA PODSTAWOWA NR 40 IM. LUBELSKIEGO LIPCA 1980 W LUBLINIE
– PRZEDSZKOLE NR 63 W LUBLINIE
– SZKOŁA PODSTAWOWA NR 44 W LUBLINIE
– ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH TECHNIKUM ELEKTRONICZNE W LUBLINIE
– LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO W LUBLINIE
– SZKOŁA PODSTAWOWA NR 42 IM. KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO W LUBLINIE
– SZKOŁA PODSTAWOWA NR 57 IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W LUBLINIE
– PRZEDSZKOLE NR 16 W LUBLINIE
– AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE WYŻSZEJ SZKOŁY EKONOMII I INNOWACJI W LUBLINIE
– SZKOŁA PODSTAWOWA NR 27 IM. MARII MONTESSORI W LUBLINIE
– MIĘDZYNARODOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE PADEREWSKI W LUBLINIE
– ZESPÓŁ SZKÓŁ TRANSPORTOWO-KOMUNIKACYJNYCH IM.TADEUSZA KOŚCIUSZKI TECHNIKUM TRANSPORTOWO-KOMUNIKACYJNE W LUBLINIE
– SZKOŁA PODSTAWOWA NR 28 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. SYNÓW PUŁKU ZIEMI LUBELSKIEJ W LUBLINIE
– SZKOŁA PODSTAWOWA NR 52 IM. MARII KONOPNICKIEJ W LUBLINIE
– PRZEDSZKOLE NR 46 W LUBLINIE
– SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 IM. KRÓLA WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA W LUBLINIE
– ZESPÓŁ SZKÓŁ SAMOCHODOWYCH IM. STANISŁAWA SYROCZYŃSKIEGO BRANŻOWA SZKOŁA SAMOCHODOWA I STOPNIA W LUBLINIE
– ZESPÓŁ SZKÓŁ SAMOCHODOWYCH IM. STANISŁAWA SYROCZYŃSKIEGO W LUBLINIE TECHNIKUM SAMOCHODOWE
– ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. A. I J. VETTERÓW XVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W LUBLINIE
– ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 12, SZKOŁA PODSTAWOWA NR 14 IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W LUBLINIE
– XXX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO W LUBLINIE
– MIĘDZYNARODOWA SZKOŁA PODSTAWOWA PADEREWSKI W LUBLINIE
– VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HUGONA KOŁŁĄTAJA W LUBLINIE
– PRZEDSZKOLE NR 50 W LUBLINIE
– V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W LUBLINIE
– SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ IM.PROF.Z.SĘKOWSKIEJ W LUBLINIE SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 54

Dane dotyczą placówek, w których dyrektor – na podstawie pozytywnej opinii właściwego powiatowego inspektora sanitarnego oraz po uzyskaniu zgody organu prowadzącego – zawiesił tradycyjną formę zajęć dla wszystkich oddziałów w szkole lub wprowadził zdane nauczanie tylko dla określonej grupy uczniów, klas lub oddziałów oraz placówek. Dane zostały opracowane na podstawie informacji przekazanej przez dyrektorów szkół i placówek.

(fot. lublin112.pl)

73 komentarze

 1. Redakcjo
  Płacą Wam za to pisanie na temat dziennych pseudo statystyk? Osobiście nawet nie czytam i przechodzę do kolejnych wiadomości. Nie widzicie ile jest anty komentów w artykule o wyimaginowanej pandemii?

  • Nie, nie płacą. Prosimy nie pisać w imieniu wszystkich.
   Pozdrawiamy

   • Tak szukam i szukam gdzie autor komentarza pisał w imieniu wszystkich ?

   • MZ podaje nie do końca rzetelne dane. Droga redakcja je powiela. Redakcja gra w podaj dalej? Czy można się odnieść do tego, że w tamtym roku grypy nie było. A tym roku nagle jest już grypa ? W tamtym roku kto szedł z przeziębieniem do lekarza miał robione testy na covid-19. Teraz gdy osoba z objawami przeziębienia, covid-19 idzie do lekarza a jest zaszczepiona to ma grypę, a jak nie zaszczepiona to ma robiony test na obecność wirusa sarscov2. O co tu chodzi ? Przecież to manipulacja. Po drugie ilość infekcji jest zbliżona do danych sprzed roku, gdzie nie było szczepień. Dystans, dezynfekcja i maseczki są, jak można ocenić na przestrzeni czasu, nieskuteczne. Czemu redakcja się do tego nie odniesie ? Rozumiem, że to jest lokalna informacja (woj. lubelskie), ale większość krajów europejskich znosi restrykcje, a w lubelskim chcą podkręcić „śrubę” i dać prztyczka w nos przysłowiowego, bo się ludzie nie poszczepili. Żenujące jest działanie rządu, a mi jako czytelnikowi jest przykro że redakcja działa na zasadzie kopiuj wklej. A raz tylko odnieśliście się do sytuacji sprzed roku i porówywaliście dane. RAZ. Pozdrawiam wszystkich.

    • Dane przestawione w tekście są od wojewody lubelskiego, a nie z ministerstwa zdrowia. Zaczynając jakąkolwiek dyskusję, należałoby chociaż przeczytać tekst z należytą uwagą.

     • No fajnie, tylko pomimo tego błędu pana Alberta w dokładnym przeczytaniu źródła to cała reszta jest prawdą i warto byłoby się do tego odnieść, a nie skwitować uwagą o nieczytaniu ze zrozumieniem.

      • Trudno się odnosić do głupot, poważnie…
       Przykład, zacytujemy ” w tamtym roku grypy nie było”. Wierutna bzdura.
       Raporty o grupie z ostatnich 20 lat w podziale tygodniowym – http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm

       • No i nie widzicie na wykresie, że za sezon 2019/20 jest ZDECYDOWANIE mniej przypadków jak za 2020/21 i 2021/22 ? Głupoty i wierutna bzdura ? Widzę, że lepiej zostańcie przy kopiuj wklej.

        • Należy nieco zasięgnąć wiedzy, dlaczego tak się dzieje. Tutaj pomocna jest wiedza o wirusach. Należy przede wszystkim wiedzieć, jaki wirus jaką chorobę wywołuje. Porównanie COVID-19 do grypy już na samym początku dyskwalifikuje kogoś do dalszej dyskusji o tych chorobach. Polecamy ten film, który to jasno tłumaczy – https://youtu.be/dzs0NfM1jBs

         • Czy ja porównywałem jednego wirusa do drugiego odnośnie jaką chorobę wywołuje? Proszę czytać ze zrozumieniem. Napisałem jasno, że sezon grypowy (pik infekcji) jest analogiczny do piku infekcji związanej z covid-19. Nie porównywałem tychże wirusów inaczej.

          • Nie są to tożsame choroby. Sezonowe jak najbardziej.

          • Nie pisałem, że są to tożsame choroby. Proszę czytać ze zrozumieniem. Właśnie chodziło mi o to, że ich „pojawienie” się jest sezonowe. W podobnym okresie. Tyle.

         • Z podesłanego Waszego źródła zacytuję:
          „Po pierwsze dość rzadko wykonuje się testy genetyczne, żeby wykryć grypę. Nie wiadomo więc dokładnie, ilu jest tak zwanych bezobjawowych nosicieli wirusa grypy. Badania serologiczne w tym kierunku bardzo trudno prowadzić i nie są one tak systematyczne, jak w przypadku COVID-19. Do tego wirus grypy jest wśród nas od lat. Niektórzy szczęśliwcy mają przeciwciała i limfocyty T zwalczające różne szczepy wirusa grypy (występujące w różnych sezonach). To bardzo komplikuje badania w przypadku grypy. Oznacza jednak, że śmiertelność grypy jest raczej wyliczana na liczbę osób z objawami. Mówi się nawet o osobach chorych i z podejrzeniem grypy w statystykach. Określa się tzw. burden (obciążenie populacyjne). „

         • Przeanalizuje Waszą wypowiedź:
          „Należy nieco zasięgnąć wiedzy, dlaczego tak się dzieje”
          W tym zdaniu osoba pisząca uważa mnie jako ignoranta, nieuka, patrzy na mnie z góry lekceważąco.

          „Tutaj pomocna jest wiedza o wirusach. Należy przede wszystkim wiedzieć, jaki wirus jaką chorobę wywołuje. ”
          Kolejne zdanie, które chce pokazać, że ja wiedzy nie mam żadnej.

          „Porównanie COVID-19 do grypy już na samym początku dyskwalifikuje kogoś do dalszej dyskusji o tych chorobach. ”
          Kolejne zdanie które wbija mi szpilę, i dyskwalifikuje moją osobę do jakiejkolwiek rozmowy. A okazuje się, że to szanowny redaktor nie czyta ze zrozumieniem i na dodatek próbuje mnie obrazić.
          Najgorsze jest nie przyznawanie się do błędu i nie napisanie „przepraszam, pomyliłem się” !
          Tyle. Gimnazjum zrobiło swoje.
          Pozdrawiam.

       • Należy zwrócić uwagę na wykresy, które są analogiczne do infekcji związanych z covid-19.

        • Grypa i COVID-19 to nie takie same jednostki chorobowe.

         • I gdzie napisałem, że są to takie same jednostki chorobowe?! Czytajcie ze zrozumieniem bo się kompromitujecie. Czytajcie ze zrozumieniem to:
          „Należy zwrócić uwagę na wykresy, które są analogiczne do infekcji związanych z covid-19.”
          Po sto razy, jak za pierwszym nie pomogło. ANALOGICZNE WYKRESY WYKRESY WYKRESY a kto pisał, że te „same jednostki chorobowe”. Innych pouczacie sami nie czytacie ze zrozumieniem.

     • Ja wiem, nie odnosiłem się akurat do tego tekstu od początku zdania tylko do pandemii ogółem. Przeczytałem tekst z należytą uwagą. Pozdrawiam.

 2. „264 osoby z COVID-19” – tak dla przypomnienie, cały czas mówimy o o regionie, w którym mieszka ponad 2 miliony ludzi

  • Tak, ale to już zapełniło połowę łóżek. Dlatego wojewoda gra medialnie i przekazuje info o covid-19 pod publikę. Nie z punktu widzenia swojej nieudolności. Tylko, że ludzie się nie poszczepili i to ich wina. Nie wina rządu, że przez 2 lata nie jest przygotowany do walki z grypą. Rozumiecie?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Kiermasz rękodzieła Klubu Twórców Ludowych w Puławach
Kiermasz Produktów Regionalnych w Janowie Lubelskim
Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim
Najbardziej kolorowa impreza zawita do Lubartowa
W Biłgoraju odbędzie się Zlot Kapel Podwórkowych