Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

W szkołach na terenie Lublina zostaną ustawione hotele dla pszczół

Fabryka Cukierków „Pszczółka” rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, dotyczącą ochrony pszczół dziko żyjących. W ramach pierwszego etapu wspólnych działań, wybranym szkołom na terenie Lublina zostaną przekazane specjalne hotele dla pszczół.

– Zdecydowaliśmy się na zaangażowanie w pomoc na rzecz pszczół dziko żyjących ze względu na ich ogromne znaczenie dla przyrody i życia człowieka. Wiemy też, jak ważne jest kształtowanie właściwych postaw dotyczących ekologii i propagowanie prawidłowych zachowań, zwłaszcza u dzieci. Dlatego cieszę się, że będziemy mogli wspierać tę ideę i wspólnie zrobić coś dla naszego środowiska – powiedział Leszek Wertejuk, prezes zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka” sp. z o.o.

Ochrona obejmie pszczoły dziko żyjące – murarki ogrodowe. Hotele, które zostaną przekazane szkołom w ramach akcji zapewnią schronienie tym owadom, które z coraz większym trudem znajdują dla siebie bezpieczną przestrzeń w miastach. Wewnątrz domku znajdą się puste łodygi trzciny, które będą zasiedlane przez owady. Domki zostaną ustawione na terenie wskazanym przez szkoły, z którymi współpracować będzie FC „Pszczółka” oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Owady żyją samotnie, mają zredukowane żądło i są łagodne, dlatego nie stanowią zagrożenia dla osób, przebywających w pobliżu tych pszczelich hoteli.

W ramach działań edukacyjnych przeprowadzone zostaną zajęcia edukacyjno-warsztatowe, podczas których uczniowie z lubelskich szkół dowiedzą się, dlaczego pszczoły i ich praca jest tak ważna dla ludzi i środowiska. Poznają także ciekawostki, dotyczące życia pszczół, a także nauczą się jak, w prosty sposób, każdy własnoręcznie w domu może wykonać taki hotel dla owadów dziko żyjących.

Pod koniec marca, domki dla pszczół zostaną ustawione na terenie: Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi, Szkoły Podstawowej nr 38 im. H. Sienkiewicza, Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 im. Orląt Lwowskich, V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Szkoły Podstawowej nr 42 im. K. Gałczyńskiego. Pszczele hotele znajdą się także na terenie nowej fabryki cukierków, w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie.

Z roku na rok zmniejsza się populacja pszczół dziko żyjących. Owady wymierają z powodu stosowania w rolnictwie pestycydów, niszczone są ich siedliska, pszczoły podatne są na choroby i zmiany klimatu. Co ciekawe aż 1/3 produktów, które je człowiek, wymaga zapylenia przez owady. W Europie aż 4000 odmian warzyw zależy od pracy owadów zapylających.

2017-03-13 20:46:12
(fot. nadesłane)

9 komentarzy

 1. Czy ktoś się pofatygował aby sprawdzić ilu w wymienionych szkołach jest uczniów uczulonych na pszczoły?

  • …”Owady żyją samotnie, mają zredukowane żądło i są łagodne, dlatego nie stanowią zagrożenia dla osób, przebywających w pobliżu tych pszczelich hoteli.”…

   • nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że próbujesz rozjaśnić komuś kto czyta tytuł i wyciąga wnioski..

  • Jakie to ma znaczenie?

 2. To pomysł do bani. Dużo dzieci jest alergikami, a nie zostawią ich w spokoju tylko będą zainteresowane pszczołami. A co durniejsze to i będą kamieniami rzucać :/ a matka przyleci z pretensją bo ugryzła

  • Pomysł jest wspaniały. Takie podejście potwierdza, że powinno być jak najwięcej takich akcji podczas, których dzieci będą uczyły się szacunku do przyrody. Jeśli rodzice nie potrafią tego zrobić i to może uda się szkole. Jeszcze kilkanaście lat, a pszczoły zupełnie wyginą, a wtedy będziemy mieć ogromny problem z wyprodukowaniem pożywienia, gdyż większość roślin, które służą jako pokarm nam, a także hodowanym przez nas zwierzętom, rozmnaża się dzięki owadom. Murarka ogrodowa jest bardzo łagodnym owadem, nie broni swojego gniazda tak jak pszczoła miodna i na prawdę chyba tylko jej połknięcie mogłoby spowodować reakcję alergiczną. Murarki nie „gryzą”.

 3. Pszczoładny murarka nie jest pszczołą lecz mucha. Nie posiada źądła wiec nie może uźądła! Aby wychować potomstwo potrzebuje pyłku roślin który zbierając przenosi z rośliny na roślinę dokonując ich zapalenia. Pomysł bardzo dobry i godny naśladowania.

 4. To jest właśnie świadomość ludzi którzy na co dzień mają pod ręką komputer tylko nie wiedzą jak z niego właściwie korzystać!!!
  Pszczołą murarką zajmuję się od 4 lat. Ta pszczółka NIE MA ŻĄDŁA więc jest całkowicie bezpieczna a przy zapylaniu kwiatów 4 razy bardziej efektywna niż pszczoła miodna i całkowicie bezpieczna..Moi znajomi już ją mają w ogrodzie ku uciechy pociechom a ja nie wyobrażam sobie teraz moich sadów bez MURARKI ogrodowej.
  Co niektórzy powinni czytać ze zrozumieniem.

Wiadomości z info112