690 680 960

W Szczebrzeszynie planują stworzyć kolejną atrakcję turystyczną na Roztoczu. Pytają mieszkańców o opinię

Miasto odzyskało działkę, na której znajduje się najpiękniejszy punkt widokowy w okolicy. Teraz w planach jest odbudowa dawnej wieży, która będzie służyła zarówno mieszkańcom, jak też turystom.

W Szczebrzeszynie trwają przygotowania do zagospodarowania wzgórza zamkowego przy ul. Klasztornej. Jest to najpiękniejszy punkt widokowy na terenie miasta, na którym znajdują się ruiny XIV-wiecznej wieży strażniczej dawnego zamku. Z tego miejsca podziwiać można malowniczą panoramę całej okolicy. Projekt zakłada rewitalizację wzgórza wraz z rozbudową wieży. Budynek ma mieć trzy kondygnacje, prowadzić do niego będzie szlak turystyczny. Powstaną również alejki przy których ustawione zostaną ławki oraz tablice informacyjne.

Przed laty miejsce to trafiło w prywatne ręce. Właściciel w 2008 roku ogłosił, że planuje tam budowę hotelu i restauracji. Ostatecznie z inwestycji nic nie wyszło, a wzgórze przez lata zarastało krzakami, zaś ruiny wieży niszczały. Dodatkowo teren był ogrodzony, więc turyści nie mieli możliwości korzystania ze wzgórza. Kiedy trafiła się okazja, Gmina Szczebrzeszyn postanowiła zakupić całą 71 arową działkę ze wzgórzem. Na początku 2017 roku radni zgodzili się na transakcję.

Dokumentacja techniczna 12-metrowej wieży została już przygotowana. Planowany koszt inwestycji wyniesie 3,8 mln zł, z czego 2,9 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych. Miejsce to zgodnie z zamierzeniem ma się stać kolejną atrakcją turystyczną zarówno w mieście, jak też na Roztoczu. Organizowane mają tam być różnego rodzaju wydarzenia. Władze miasta zwróciły się właśnie do mieszkańców z ankietą, w której chcą poznać opinie na temat zainteresowania planowaną ofertą kulturalno-edukacyjną, czy też promocyjną w tym miejscu.

(fot. UG Szczebrzeszyn)

7 komentarzy

 1. Jest kaska z UE to fajnie co nie ? ale te Wasz opętane umysłowo ”idz pod prąd” to jest dopiero agentura.

 2. 12 metrów piekna wysokosc, ja mam widokowa 7 metrową,

 3. Wieża jak z Minecrafta 😀

 4. Gdzie jest ul. Klasztorna w Szczebrzeszynie?

 5. Dobry pomysł , popieram,

 6. Super pomysł na wyrzucenie publicznych pieniędzy. Przykład 1 Zoom Natury Janów Lubelski – platforma widokowa w środku lasu, nie zmierzono wysokości i jest w koronie drzew a nie nad drzewami, w zimie zamknieta bo ślisko i lumpy balują. Przykład 2 Gardzienice koło Piask – w dolinie postawili platformę za grube pieniądze z której nic nie widać :] To co tu zaoponowano to budynek a nie wieża. 3 wierze są na zamku w Chęcinach i tam to miało sens.

 7. to się samorządowcy i spółka nachapią

Kursy walut

 • USD 4.5164zł 0.75%
 • GBP 5.4141zł -0.08%
 • EUR 4.6813zł -0.05%
 • CHF 4.7449zł -0.22%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie