W ciągu dwóch miesięcy 2020 roku odnotowano ponad 1,3 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce

Jak wynika z danych publikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego od 1 stycznia do 29 lutego w Polsce zarejestrowano ponad 1,3 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Z powodu grypy odnotowano w tym okresie 33 zgony.

Z cotygodniowych raportów publikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, na podstawie meldunków o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę w Polsce wynika, że od 1 stycznia do 29 lutego 2020 r. w Polsce odnotowano 1 365 716 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę (w 2019 r. w styczniu i lutym było 1 490 131 zachorowań).

W woj. lubelskim w tym okresie odnotowano 63 894‬ przypadki zachorowań, a 708 osób skierowano do szpitali z powodu objawów ze strony m.in. układu krążenia oraz układu oddechowego. Od 1 stycznia do 29 lutego 2020 r. w całym kraju doszło do 33 zgonów z powodu grypy, w tym 5 zgonów miało miejsce na terenie woj. lubelskiego. Ponad połowa wszystkich zgonów w kraju dotyczy osób powyżej 65 roku życia.

Jak zapobiegać grypie?

• Coroczne szczepienia przeciw grypie.
• Przestrzeganie higieny mycia i dezynfekcji rąk.
• Zakrywanie ust i nosa w czasie kaszlu i kichania.
• W okresie sezonu grypowego unikanie przebywania w pomieszczeniach o dużym zagęszczeniu ludzi.
• Unikanie przez osoby z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi.
• W zakładach medycznych wprowadzenie odpowiednich dla danej jednostki zarządzeń prewencyjnych i stworzenie technicznych warunków do ich respektowania.
• W innych zakładach pracy wprowadzenie rozwiązań technicznych i zarządzeń administracyjnych zapobiegających szerzeniu się zakażeń.

Szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów.

Dane o zachorowaniach pochodzą z okresowych, zbiorczych „Meldunków o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę”, nadsyłanych do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych przez wszystkie jednostki ochrony zdrowia, do których zgłosili się chorzy oraz dane ze zgłoszeń zgonów nadsyłanych do wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych przez lekarzy, przesyłane przez wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne do Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH.

(fot. pixabay.com)

9 komentarzy

 1. Grypa już jest nudna. Koronawirus jest cool!
  Łatwiej robić sztuczną panikę niż zająć się realiami.

  • Ludu ciemny kupujta mydło i konserwy bo armagedon w koronie nadchodzi…!!!
   co tam grypa.. grunt że sprzedaż rośnie od mydła (przez maseczki) do powidła…

 2. A ja się zabezpieczylem i 5l spirytusu kupiłem i zapobiegawczo codziennie szczepie się przed wirusem 😉

 3. 1,3 miliona chorych na grypę w Polsce i zero reakcji rządu. 80 tysięcy chorych na łagodniejszą chorobę i panika na całego! Kto więc jest chory?

 4. Przygotowanie gruntu pod „wielki news” jutro, który już ani zaskakujący, ani nowy (przynajmniej od wczorajszego wieczoru) nie jest…
  A podobno wojewoda już gotowe oświadczenie miał, ale go z Ujazdowskich/Batorego dojechali, żeby siedział cicho.

  • dopóki wszechwiedzący i wszechmądry pis nie przegłosuje ustawy antykoronowirusowej żadnego przypadku choroby w polsce nie będzie więc luz – no chyba, że adrian nie będzie spał w nocy i coś mu przywiozą do podpisania

  • Przy takim bombardowaniu informacjami na temat szerzenia się koronawirusa, każdy myślący zarządzający, powinien mieć przygotowaną rozsądną przemowę i zaplanowane z grubsza działania. Zamykanie ludzi w kwarantannie, nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, zwłaszcza jeśli warunki w jakich jest przeprowadzana, zaburza zdrowy styl życia. Brak wygodnego łóżka, spokojnego snu, odpowiedniego wyżywienia, świeżego powietrza, naraża organizm na łatwe zakażenia.

 5. Epidemia będzie tylko w tych krajach które są zagrożeniem gospodarczym wiec w głównej mierze Chiny. Indie ominie bo ktoś musi zamiast chińczyków pracować. Polska jest tak mało istotna gospodarczo że nic nam nie grozi.

 6. ale zaszczepmy się na grypę wszyscy to szybciej koronovirusa złapiemy

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą