Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

W Świdniku przybyło sekundników na sygnalizacjach. Rozwiązanie chwalą kierowcy i piesi

Zamontowane kilka lat temu w Świdniku pierwsze sekundniki szybko zyskały uznanie kierowców. Teraz miasto wyposażyło w nie kolejne sygnalizacje świetlne.

Na sygnalizacjach świetlnych w Świdniku zamontowane zostały kolejne urządzenia odmierzające czas do zmiany światła. Tym razem sekundniki dla kierowców wraz z sygnalizacją akustyczną dla pieszych pojawiły się na skrzyżowaniach ul. Kard. S. Wyszyńskiego z Klonową i Niepodległości. Dodatkowo na wszystkich trzech skrzyżowanych z sygnalizacją świetlną będących w zarządzie miasta pojawiły się sekundniki dla pieszych i rowerzystów wraz z przyciskami wywołującymi zielone światło.

Łącznie zrealizowane niedawno prace obejmowały montaż 20 przycisków dla pieszych z funkcją wibrującą, 20 wyświetlaczy czasu dla pieszych i rowerzystów, 8 wyświetlaczy czasu dla kierowców i 16 sygnalizatorów akustycznych. Wszystko to ma na celu ułatwienie kierowcom, pieszym czy też rowerzystom poruszania się po mieście.

Przypomnijmy, pierwsze sekundniki w Świdniku pojawiły się w 2019 roku. Umieszczono je na jednym z najruchliwszych przejść dla pieszych w mieście, w pobliżu skrzyżowania ul. Racławickiej z Kosynierów. Inwestycję zrealizowało Starostwo Powiatowe w Świdniku.

Rozwiązanie to, znane z wielu krajów Europy, było nowością w naszym regionie. Szybko jednak zyskało uznanie kierowców. Dojeżdżając do skrzyżowania z daleka widzą bowiem, za ile sekund zmieni się światło na sygnalizacji. Jak wskazywali wówczas urzędnicy, sekundniki usprawniają także ruch oraz wpływają na poprawę bezpieczeństwa niechronionych użytkowników ruchu drogowego.

25 komentarzy

 1. Nasi mędrcy ustalili ,że to nic nie daje hahahahahah bałwłany !!!!

 2. Tak rozwijają się miasta wolne od tęczowego syfu.

 3. W całym Świdniku sygnalizatory są w 6ciu miejscach:
  2 – Lotników Polskich
  2 – Wyszyńskiego
  2 – Racławicka

  Ale jak ktoś chce spróbować tego „miodu” to proponuję przejechać się Lotników Polskich: od ronda przy WSK do helikoptera: przejścia dla pieszych co 50 metrów – nikt tego nie pobije.
  Może lepiej zrobić z tego deptak…

 4. W Świdniku przybyło sekundników na sygnalizacjach, żeby tak jeszcze niektórym rozumu przybyło…

 5. Bo robal ma inne priorytety

 6. Za zachodnią granicą mają sekundniki, za wschodnią też, tylko u nas nie wiadomo jaki z nimi mają problemy drogowcy.

 7. A w Lublinie ynteligentna czerwona fala za grube miliony… I też każdy wie, że musi się zatrzymać dojeżdżając do sygnalizacji, bo zielonego nie będzieeee.

 8. Na Wyszyńskiego ledwo widać bo zasłania daszek, bo całe ramie pod sygnalizacje nie jest pod kątem prostym do drogi.

 9. Takie proste rozwiązanie, a jak przydatne. Wiadomo czy się zdąży, wiadomo kiedy ruszyć, kiedy przejść itd. Ale żeby na to wpaść to trzeba mieć mózg zamiast styropianu.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo