Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Świdniku powstał Punkt Paszportowy. Pierwsi mieszkańcy złożyli już wnioski o ten dokument (zdjęcia)

Od dziś mieszkańcy Świdnika i okolicznych miejscowości wnioski o wydanie paszportu mogą składać w budynku Urzędu Miasta. Tym samym odciążony zostanie lubelskie biuro paszportowe.

We wtorek w Świdniku miało miejsce otwarcie Terenowego Punktu Paszportowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. To oznacza, że mieszkańcy miasta, a także okolicznych miejscowości, nie będą musieli udawać się do Lublina, aby złożyć wniosek o wydanie tego dokumentu. Pozwoli to również na skrócenie czasu oczekiwania na paszport, co jest szczególnie ważne w zbliżającym się okresie wyjazdów wakacyjnych. Zmniejszą się również kolejki w lubelskim punkcie.

Jak wyjaśnia burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, starania o utworzenie punktu paszportowego trwały od dawna. Nie jest to bowiem łatwe zadanie, gdyż wymaga pokonania wielu procedur czy też wprowadzenia różnorakich systemów. Dlatego cały proces trwał dość długo. Jednak udało się m.in. dzięki temu, iż Świdnik jest częścią aglomeracji lubelskiej i w pewnym sensie cząstką Lublina. Jest też jednym z większych miast Lubelszczyzny.

– Trzeba podziękować byłemu wojewodzie, Lechowi Sprawce, a także obecnemu, Krzysztofowi Komorskiemu. Obaj pokazali, że można, ponad podziałam, zrobić coś dobrego dla mieszkańców. Pracujemy intensywnie nad tym, by Świdnik stał się tak zwanym miastem piętnastominutowym, gdzie dostęp do różnego rodzaju usług nie wymaga pokonania dużej odległości i poświęceniu dużej ilości czasu. Jeśli mówimy go usługach administracyjnych, które są ważnym elementem tego systemu, mamy już w Świdniku Urząd Skarbowy, Zakład Usług Społecznych, a dzisiaj otwieramy punkt paszportowy. Troszkę to trwało, dzisiaj możemy już zaprosić mieszkańców do biura po paszport, by móc wyjechać na niezapomniane wakacje, najlepiej z naszego lotniska – dodał zastępca burmistrza Marcin Dmowski.

Z kolei Mirosław Szymczyk, dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wskazał, że idea jest taka, żeby administracja rządowa wychodziła naprzeciwko potrzebom mieszkańców województwa lubelskiego. Wtórował mu Dariusz Sala, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego wyjaśniając, iż szczególnie w okresie przedwakacyjnym rośnie zainteresowanie wyrobieniem paszportu. Punkt w Świdniku ma ułatwić mieszkańcom jego otrzymanie.

Obecnie w naszym regionie wniosek o paszport można złożyć już w ośmiu miejscach. Stałe biura paszportowe zlokalizowane są w Lublinie, Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej, zaś terenowe działają w Puławach, Kraśniku, Krasnymstawie i Świdniku. W ubiegłym roku w województwie lubelskim wydano około 85 tysięcy dokumentów. Największe oblężenie notowane jest w Lublinie, gdzie składanych jest ok. 250 wniosków każdego dnia. Przed wakacjami liczba ta znacząco rośnie.

Świdnicki Terenowy Punkt Paszportowy mieście się w budynku Urzędu Miasta i jest czynny od poniedziałku do środy w godz. 8:00 – 15:00, w czwartki 9:30 – 16:30 zaś w piątki od 7:30 do 14:30.

W Świdniku powstał Punkt Paszportowy. Pierwsi mieszkańcy złożyli już wnioski o ten dokument (zdjęcia)

fot. LUW

15 komentarzy

 1. Nie chwalił się, że o 30% podniósł podatki od nieruchomości?

 2. Dlaczego punkty paszportowe nie znajdują się w każdym urzędzie, w którym możemy wyrobić dowód? Czytniki odcisków palców to nie jest jakaś droga sprawa.

 3. Paszport LSW .

 4. ”Miasto Świdnik” to jakiś ponury żart, rozumiem dzielnica Świdnik ale nie miasto ..

 5. Już nic mnie nie zatrzyma i będę mógł już wyjechać.

 6. No to teraz legalnie do Lublina będą mogli przyjechać

 7. W Hamburgu to chyba niemiecki paszport można wyrobić

 8. noo, takie biuro to rocket science

 9. W Lublinie to w temacie Świdnika macie nieźle odklejone klepki we łbie 🙂

  W Lublinie po za narzekaniem na przyjezdnych to niewiele jest do roboty.

 10. Uuuuu świdnik bawi się w miasto buhahaha ;P

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112