W Świdniku planują zamontować kolejne wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł

Świdnik jest pierwszym miastem w województwie lubelskim, w którym zostały zamontowane tzw. sekundniki na światłach. Teraz starostwo planuje zamontowanie ich na kolejnym skrzyżowaniu.

Od ponad dwóch lat na ul. Racławickiej w Świdniku działają wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł. Zamontowano je na jednym z najruchliwszych przejść dla pieszych w mieście, w pobliżu skrzyżowania ul. Racławickiej z Kosynierów. Ich zasada działania jest bardzo prosta, dane przekazywane ze sterownika wskazują, jaki czas upłynie do zmiany sygnału. Dzięki temu kierowca, który dojeżdża do skrzyżowania, z daleka widzi, za ile sekund uruchomi się czerwone lub zielone światło.

Celem tego, znanego w wielu krajach Europy rozwiązania, jest poprawa płynności ruchu pojazdów i pieszych na skrzyżowaniach. Świdnik jest pierwszym miastem w województwie lubelskim, w którym tzw. sekundniki zostały zamontowane. Za inwestycję odpowiada Starostwo Powiatowe w Świdniku.

Teraz pojawiła się propozycja, aby rozwiązanie to wprowadzić na kolejnych skrzyżowaniach. Wicestarosta Powiatu Świdnickiego Bartłomiej Pejo wyjaśnia, że chodzi o sygnalizację świetlną przy ul. Racławickiej na wysokości Szkoły Podstawowej nr 5. Na początek postanowiono poznać opinię mieszkańców na ten temat. Już wiadomo, że z entuzjazmem podeszli oni do pomysłu.

(fot. Starostwo Powiatowe Świdnik)

35 komentarzy

 1. A lublin jak zwykle zacofanie ale wiadomo gdzie peło tam dno.

  • W Świdniku zwanym Hamburgiem muszą zamontować im liczniki bo buraki się gubią na światłach buhehehe

   • Jak można zgubić się na światłach w tłumoku ze wsi lublin.

   • I mają basen w Świdniku gdzie nie rządzi MOSIR i jest super, czysto i porządek i ceny normalne i 1 godzina to 75min, 60minut pływania i 15min na przebranie ci z lublina mogą się uczyć o świdnika.

    • Dokładnie, a drwiny i wyśmiewanie to tylko z powodu braku argumentu.
     Te liczniki przy światłach to świetny wynalazek.
     Każdy chwali.

     • Nauczcie się jeździć normalnie i poprawnie, to wam te liczniki nie będą potrzebne. Po za Rzeszowem nie wiedziałem tego wynalazku nigdzie indziej, czy to w Polsce czy za granicą, co świadczy raczej o tym, że są zbędne. Zresztą Świdnik taki wielki, że aż korki się robią, na pewno.

 2. Bardzo dobre rozwiązanie, z 10 lat temu widziałem je pierwszy raz w Toruniu, jak gdzieś wyczytałem to tam gdzie zamontowano te liczniki praktycznie zniknął problem „przeskakiwania” na późnym pomarańczowym.

 3. Świdnik dobrze zagłosował więc władza może być autonomiczna i wdrażać nowe lepsze rozwiązania. W Lublinie ludzie wybrali opcję metropolitarno- multikulturową gdzie władza musi się słuchać mocniejszych, którzy nie zawsze są mądrzejsi. Dorze że w tym małpowaniu nie kazano nam wypasać kóz tak jak w Warszawie ale „kolorowe jarmarki” to już musieliśmy wpuścić. W Lublinie zamiast dobrych sekundników mamy wszędzie bus pasy nawet tam gdzie komunikacja miejska kursuje bardzo ubogo a na pozostałym pasie są wiolo kilometrowe korki.

  • Naprawdę jeszcze nie zauważyłeś, że te buspasy powstały tylko po to, żeby za kasę z UE zrobić lub wyremontować drogę? Dużą część z nich już oddali do użytku ogólnego po 5 latach.
   Nie odpowiada Ci opcja metropolitarna, to mieszkaj sobie na wsi. Lublin to stolica regionu, więc co w tym dziwnego, że dominuje metropolia, co w tym takiego dziwnego? Pomyśl troche zanim palniesz taka głupotę, chyba że nie potrafisz.

 4. Instalować nie czekać ch wie na co

  Już dawno powinni być w LBN.

 5. za mało mandatów pewnie za parkowanie wystawili, będzie więcej będą światła 🥴

 6. Lublin jak zwykle poza cywilizacją.

 7. To powinien być STANDARD! Nawet w biedniejszych krajach Azji Pd-Wsch., to normalny widok. Ale u nas to muszą być kamery na światłach!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Charytatywny bieg Poland Business Run wystartuje dla Pana Zdzisława z Lubelszczyzny
Zaproszenie na otwarcie Izby Pożarnictwa OSP Bełżyce
Strefa gier – biblioteka otwiera się dla graczy
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Święto teatru studenckiego w Chatce Żaka!