Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Leśnicy rozdadzą milion drzewek do posadzenia. Akcja rusza w czwartek

W czwartek oraz w piątek w całym regionie będzie można otrzymać bezpłatne sadzonki drzew. Leśnicy zapewniają, że powinno wystarczyć ich dla wszystkich chętnych.

W czwartek 30 września rozpocznie się tegoroczna akcja Lasów Państwowych #sadziMY. Zostanie ona przeprowadzona już po raz trzeci i tradycyjnie włączą się w nią wszystkie nadleśnictwa i regionalne dyrekcje Lasów Państwowych na terenie całego kraju. W tym roku przygotowano dla wszystkich chętnych aż milion sadzonek rodzimych gatunków drzew. Będą to m.in. lipy, świerki, klony zwyczajne i klony jawory, a także inne gatunki. Celem akcji jest zaangażowanie społeczeństwa w aktywną działalność na rzecz polskiego leśnictwa i ochrony przyrody.

– Drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować – podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Wydarzenie zostało zainicjowane dwa lata temu przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę, Agatę Kornhauser-Dudę. Wówczas rozdano w całym kraju przeszło 116 tys. drzewek. Ponieważ akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, postanowiono ją kontynuować. Sadzonki będzie je można otrzymać bezpłatnie we wszystkich 430 nadleśnictwach w Polsce. Część z nich rozdawać będzie sadzonki w centrach miast. Tak będzie m.in. w Lublinie.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie przeprowadzi edycję wspólnie z lubelskim Centrum Spotkania Kultur. W czwartek i piątek od godz. 10:00 do 15:00, lub do wyczerpania zapasu, drzewka będą rozdawane na placu Teatralnym przed CSK. Nadleśnictwo Biała Podlaska będzie rozdawało drzewka na Placu Wolności w Białej Podlaskiej, Nadleśnictwo Puławy na Placu Chopina przed Urzędem Miasta, zaś Nadleśnictwo Zwierzyniec na Rynku Wielkim w Zamościu.

(fot. Lasy Państwowe)

29 komentarzy

 1. Lepiej niech sami zaczną sadzić bo w tym tępienie wycinki za kilka lat lasów już nie bedzie

 2. Jak wycięli i sprzedali to niech sami uzupełnią drzewostan ; Ty mieszkańcu posadzisz a jak urośnie już za duże i będziesz chciał je ściąć to gmina może łaskawie wyda pozwolenie na to twoje drzewo ,

 3. Jeleni do sadzenia szukają a sami browar i kiełbasa z ogniska.

 4. Bardzo chętnie ale ktoś nie przemyślał faktu, iż większość społeczeństwa które utrzymuje ten kraj między 10:00 – 15:00 musi gonić za inflacją i zarabiać..

 5. Dla naszego przetwórstwa drewna ceny idą w kosmos, pchają wszystko za granicę teraz jak wyżej kolega napisał szukają jeleni do sadzenia brawo brawo brawo polska?

 6. Wycinają dziesiątki hektarów lasów i sadzonkami chcą zamydlić oczy ciemnemu ludowi.
  Wystarczy pojeżdzić i zobaczyć jak odbywa się likwidacja lasów na lubelszczyżnie bo gospodarka leśna to nie jest.
  Suchawa ,Górecko Kościelne ,Stary Gaj,Dąbrowa i wiele innychlasów jest masakrowanych przez idiotów w zielonych uniformach.
  Lasy Państwowe to skarbonka PISu dają kasę na 500+ i inne zachęty dla ciemnogrodu głosującego na tych obrońców kotów i futrzaków

Z kraju