W środę po południu odbędzie się pikieta pod siedzibą Dziennika Wschodniego

W środę po południu pod siedzibą Dziennika Wschodniego odbędzie się pikieta w związku z ostatnimi wydarzeniami w tamtejszej redakcji. Protest pod hasłem: „Dziennik obywatelski, a nie deweloperski” rozpocznie się o godzinie 16.

Dzisiaj po południu w ramach wsparcia redakcji Dziennika Wschodniego odbędzie się demonstracja pod siedzibą lubelskiej gazety. Pikieta ma związek z ostatnimi wydarzeniami, które doprowadziły do zwolnienia trzech dziennikarzy, w tym redaktora naczelnego, jego zastępczyni, a także jednej z dziennikarek, przez likwidatora spółki, do której należy tytuł prasowy.

– W minioną sobotę w redakcji Dziennika Wschodniego w okolicy 6 rano na polecenie samozwańczego „likwidatora” spółki wydającej gazetę pojawili się ślusarze, którzy w asyście ochroniarzy wymienili zamki. Redakcja nie została wpuszczona do swoich biur. Jest to efekt trwającego sporu dewelopera Tomasza Kalinowskiego z dziennikarzami, którzy pisali o „betonozie” w mieście. Deweloper otwarcie mówił, że gazeta psuje mu interesy. Efektem sporu było zwolnienie redaktora naczelnego Krzysztofa Wiejaka, jego zastępczynię Agnieszkę Mazuś oraz Agnieszkę Antoń. Od momentu tego zajścia w redakcji przebywają pracownicy firmy ochroniarskiej kontrolujący, kto wchodzi do pomieszczeń i wywołujący poczucie presji i zastraszenia – opisują wydarzenia w Dzienniku Wschodnim organizatorzy demonstracji.

O sprawie pisaliśmy tutaj: Dziennikarze musieli wchodzić do redakcji przez okno. „Tak się zarzyna jedną z ostatnich niezależnych gazet w kraju”

Wydarzenia te zostały potraktowane jako zamach na wolność wypowiedzi i niezależność dziennikarską. W odpowiedzi na sytuację panującą w redakcji Dziennika Wschodniego jest dzisiejsza pikieta.

– Istotą wolnych mediów jest niezależność od układów finansowych i politycznych. Aktualnie Dziennik Wschodni stracił troje bezkompromisowych dziennikarzy, którzy stali na straży dobra wspólnego mieszkańców a nie prywatnych interesów. Protestujemy przeciwko zastraszaniu redakcji przez większościowego udziałowca Tomasza Kalinowskiego oraz zawłaszczaniu Lublina przez deweloperów! – wyjaśniają organizatorzy protestu.

Jednocześnie padło żądanie przywrócenia do pracy wszystkich zwolnionych osób, a także odsunięcia od sprawy likwidatora Leszka Kukawskiego. Protestujący spotykają się dzisiaj o godzinie 16 pod redakcją gazety przy ul. 3 Maja 18. Udział zapowiedziało do tej pory około 300 osób.

(fot. mat. organizatora)

15 komentarzy

 1. I to jest wolność mediów w wykonaniu właściciela i jego kasy.A oni durnie protestowali tak jak by to o nich chodziło.

 2. SzokNiedowierzanieSensacja

  „Wolne media” są nośnikiem plandemii, strachu i zakłamania.

 3. nie jestem za pisem , ale jak 80% wydawnictw było w łapach szkopów to było GIT ! a jak coś jest teraz w 1oo% Polskie to słabo! Z dwojga złego już wolę Polski kapitał niż zza odry. Mówicie niezależne dziennikarstwo? szczęgólnie TVN , POLSAT, WYBORCZA, i inne lewackie i czerwone media są takie „pro” POlskie i niezależne że ho ho Plują jadem i na Polaków i Polskość na każdym kroku 😉 śmiech na sali a śmieszne hasełko „cała prawda całą dobę” to już hipokryzja stopień N-TY

 4. polskie media w rekach polakow a nie niemieckich ktorzy maja swoich wyrobnikow w polsce – co pluja na polska racje stanu!

 5. Sztandar Ludu wyprowadzić ?

 6. To samo chciałem napisać : przecież dziennik wschodni to dawny „Sztandar Ludu”. Rodowód gazety o którym wypadałoby nie zapominać a nie udawać niezależność. Siedziało się grzecznie na stołęczkach, brało pieniążki niemalże za nic – bo dziennikarstwo poziomu przydennego a teraz wielkie oburzenie, że ktoś pokazał, że ma więcej do powiedzenia. Zaorać tą gazetę – niech ex redakcja założy sobie nowy tytuł.

  • i słychać wycie znakomicie 😉
   Przecież pierwszorzędni publicyści znajdą pracę w innych redakcjach, założą swoją lub zaczną pisać książki, które rozejdą się jak świeże bułeczki 😉

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą