Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

W sobotę chłodniej, ale pojawią się ponownie burze na obszarze woj. lubelskiego

Od godzin porannych na obszarze woj. lubelskiego występowały burze. Miejscami na południu regionu spowodowały podtopienia. W sobotę kolejne burze mogą rozwinąć się na wschodzie kraju.

Podstawowym zagrożeniem okażą się intensywne opady burzowe sięgające 30-40 mm. Ponadto prawdopodobne są porywy wiatru do 75 km/h. We wschodniej części kraju nie można wykluczyć opadów gradu o średnicy sięgającej 2-3 cm.

Przeważający obszar Polski znajdzie się dziś w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Jedynie na wschodzie zaznaczy się zatoka niżowa i front pofalowany. Napływać ma przeważnie chłodna masa polarno morska. Tylko na krańcach wschodnich, południowo-wschodnich zalega jeszcze cieplejsze, wilgotne i niestabilne powietrze. Temperatura dziś od 19 °C do 24 °C w regionie.

Wiele wskazuje, że w kolejnych godzinach korzystne warunki do rozwoju burz wystąpią na wschodzie. Natężenie zjawisk konwekcyjnych ma być nieco mniejsze niż w czwartek i piątek, ale i tak niewykluczone są szkody.

Kluczowym inicjatorem konwekcji w sobotę okaże się obecność zatoki niżowej i pofalowanego frontu atmosferycznego, skutkując dynamicznym rozwojem chmur cumulonimbus. Pojawią się przeważnie pojedyncze komórki burzowe, mające tendencje do łączenia się w struktury wielokomórkowe. Istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się superkomórek burzowych. W trakcie tego typu burz opady mogą przekroczyć 30-40 mm.

W sobotę przepływ mas powietrza będzie równoległy do linii frontu, co zwiększa ryzyko przechodzenia nad jednym obszarem kilku komórek burzowych, skutkując dużą akumulacją opadów i podtopieniami.

Szczególnie aktywne burze są prognozowane w drugiej części dnia. Aktywność burzowa może zostać utrzymana jeszcze wieczorem i w pierwszej części nocy, natomiast w drugiej części nocy troposfera zacznie się prawdopodobnie stabilizować i burze zanikną.

Lokalnej burze wystąpią w całym regionie, ale główna aktywność burzowa będzie koncentrować się na południu, centrum i wschodzie regionu. Na pozostałym obszarze burz ma być nieco mniej, ale również są prawdopodobne,

Prawdopodobieństwo burz powodujących podtopienia ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. fanipogody.pl)

Jeden komentarz

  1. I słusznie, że Bozia zagrzmi, a co bardziej grzesznych piorunem razi, a jęczącym, że susza, ciut wodą poleje.
    Czasami nie trafi na właściwego, no ale wybaczcie, jakbyście mieli tyle lat co Bozia też byście niedowidzieli właściwych…

Z kraju