Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

W sklepach ucichnie muzyka, część budynków rozbłyśnie na niebiesko. Będą też konsultacja ze specjalistami

Z myślą o osobach, którym nadmiar i natężenie bodźców utrudniają zakupy, w niektórych sklepach na cały dzień zostaną wyłączone muzyka i komunikaty głosowe. Arena Lublin oraz Plac Litewski rozbłysną na niebiesko, będzie też niebieski spacer a także bezpłatne konsultacje ze specjalistami.

W najbliższą niedzielę, 2 kwietnia, obchodzony będzie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. w celu propagowania wiedzy na temat autyzmu i budowania wrażliwości społecznej w tym zakresie. W obchody włącza się corocznie szereg miast i miejscowości, a także wiele firm oraz instytucji. Nie inaczej będzie w tym roku.

Z uwagi, iż jutro wypada niedziela handlowa, w części sklepów wprowadzone zostaną tzw. ciche godziny. Zdecydowały się na to m.in. sieci handlowe Lidl, Aldi czy Empik. W tych dwóch ostatnich, z myślą o osobach, którym nadmiar i natężenie bodźców utrudniają zakupy, na cały dzień zostaną wyłączone muzyka i komunikaty głosowe. Ponadto osoby w spektrum autyzmu będą mogły skorzystać z pierwszeństwa obsługi.

Z kolei Miasto Lublin na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami podświetli reprezentacyjne obiekty. W godzinach 18.00-21.00, na niebiesko rozbłyśnie stadion Arena Lublin oraz Plac Litewski. Do tego przygotowano szereg wydarzeń i porad specjalistów. Wszystko, po to by propagować wiedzę na temat potrzeb i problemów osób z autyzmem i pomóc lepiej zrozumieć te zaburzenia.

Przez kolejne dni kwietnia w ramach Lubelskich Dni Autyzmu możliwe będzie skorzystanie z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami, którzy na co dzień pracują z dziećmi ze spektrum autyzmu, wsparcia psychologicznego w formie konsultacji stacjonarnych i online czy warsztatów oraz prelekcji studentów psychologii, logopedii i filozofii, przybliżających pojęcie neuroróżnorodności. Na stronie internetowej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Lublinie prezentowane będą filmy przedstawiające uczniów w spektrum autyzmu w różnych aktywnościach w szkole i w domu.

Natomiast w poniedziałek 3 kwietnia, od godz. 10.00 Niebieski spacer przejdzie od Bramy Krakowskiej do Placu Litewskiego.

(fot. UM Lublin)

6 komentarzy

  1. A w dzień Pamięci Osób z Padaczką przypomnimy się reklamami ze stroboskopami!

  2. „…Z myślą o osobach, którym nadmiar i natężenie bodźców utrudniają zakupy, w niektórych sklepach na cały dzień zostaną wyłączone muzyka i komunikaty głosowe…” Co za udogodnienie. Mam nadzieję że zainteresowani skorzystają z okazji i zrobią zakupy na cały rok. Jeśli chce się komuś pomóc, wprowadza się rozwiązania systemowe ( godziny w których można zrobić takie ciche zakupy, ale codziennie …nie raz w roku) jeśli nie to markowanie działań. Żenada…

  3. a co z uczulonymi na TVP też wyłączą ? albo na PISuarów

    • Łaski nie robisz, że tu siedzisz. Wyemigruj i pokaż, na co cię stać na wymarzonym Zachodzie. Tyle złamanych karier, przetrąconych życiorysów przez reżim. Tylko że jak już się któryś malkontent pofatyguje za granicę, to albo kończy na zmywaku u Paka w kebabie, albo wraca z wyrokiem.

  4. A gdzie kolor żółty? Niebieski tylko z żółtym tak jak w senacie.