Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

W piątek rozpoczną się blokady dróg. Znamy pierwsze miejsca, gdzie będą protestować rolnicy

Na kilku drogach krajowych i wojewódzkich w naszym regionie rozpoczną się w piątek akcje protestacyjne rolników. Trasy mają być zablokowane. Pikietujący wskazują, iż walczą też o bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

W najbliższy piątek w całym kraju rozpocznie się kolejna akcja protestacyjna środowisk rolniczych. Tym razem będzie to strajk generalny spowodowany brakiem skutecznych działań mających na celu rozwiązanie problemów, jakie trapią polskie rolnictwo. Jak wskazują rolnicy, o ile poprzednim razem, pod koniec stycznia, starano się nie wywoływać większych utrudnień w ruchu, tak tym razem trasy będą całkowicie blokowane. Mowa zarówno o drogach wojewódzkich, jak też krajowych a nawet ekspresowych.

Jak wskazują przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawiają innego wyboru.

– Protest ostrzegawczy nie przyniósł większego skutku. Dlatego też nasza cierpliwość się wyczerpała. O opłacalność produkcji rolnej będziemy walczyć aż do skutku. Gospodarstwa rolne są przecież podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju, tymczasem wydaje się, że rządzący zaczynają o tym zapominać. Stąd też nie tylko w Polsce, lecz w wielu innych europejskich krajach, rolnicy wychodzą na ulice. U nas i tak działamy spokojnie, w porównaniu do tego, co dzieje się w innych krajach – wyjaśniają nam protestujący.

Po południu otrzymaliśmy pierwsze lokalizacje, gdzie w piątek należy spodziewać się blokad dróg. Przy czym zaznaczono nam, iż nie jest to koniec, gdyż cały czas rejestrowane są kolejne zgromadzenia. To z kolei oznacza, iż protestów będzie znacznie więcej. Wiadomo już, że rolnicy pikietować będą na drodze krajowej nr 19 w Łucce koło Lubartowa oraz w Borkach koło Radzynia Podlaskiego. Na drodze wojewódzkiej nr 812 Biała Podlaska – Parczew akcje zaplanowano w Łomazach i Wisznicach. W tym drugim przypadku mowa jest o skrzyżowaniu z drogą krajową nr 63. Zablokowane mają też zostać mosty na Wiśle w Annopolu w ciągu drogi krajowej nr 74 oraz w Kamieniu na drodze wojewódzkiej nr 747. Ta ostatnia trasa ma też być blokowana w Chodlu i to w kilku miejscach. Do tego dochodzą też przejścia graniczne Dorohusk, Hrubieszów – Zosin i Hrebenne.

– Warto pamiętać, że nasze działania nie są tylko ukierunkowane na same rolnictwo, lecz w dużej mierze dotyczą również całego społeczeństwa. Większość produktów spożywczych w sklepach powstaje bowiem właśnie z tego, co wytworzą rolnicy. A polskie produkty rolne słyną z najwyższej jakości. Tymczasem zalewają nas produkty z Ukrainy, które powstają poza jakąkolwiek kontrolą, gdzie używane są często szkodliwe środki ochrony roślin itp. W innych krajach ludzie już to zrozumieli i stają murem za swoimi rolnikami. Mamy tego obraz właśnie m.in. we Francji – dodają rolnicy.

Protestujący wyjaśniają, iż w większości akcje organizowane są oddolnie i nie mają nic wspólnego z jakimikolwiek związkami czy też partiami.

102 komentarze

 1. Trzeba pogonić pełowskie szumowiny od koryta i komunistów bo nigdy w Polsce nie będzie dobrze.

  • Zablokować kwaka i pisistów, walczą o stołki a gospodarka się wali. Jeszcze niedawno kwak był chroniony przed protestami armią funkcjonariuszy publicznych, i rządy PiSu miały gdzieś problemy ludzi, a teraz jarek nadal ciągnie za sznurki swoich pajacy partyjnych i nie daje Sejmowi pracować.

 2. A w tefauen szczujni cisza tak jakby się nic nie działo jak ten Tusk rządzi dobrze w Polsce 😂

  • A kaczynski walczy o wprowadzenie zwolnionych od kary przez kolegę partyjnego przestępców do roboty w Sejmie, żeby nami zarządzali . Gdzie tu sens?

 3. Zablokować mosty w Warszawie to wystarczy do paraliżu

 4. Gdyby nie rolnik to byście nie mieli co jeść:) Ale mieszczuchy(nie mówiąc o normalnych mieszkańcach miasta) myślą, że to wszystko to się z jakiegoś innego wymiaru bierze:)

  • Odnajdźcie adresy polityków, którzy są winni takiemu stanowi rzeczy i tam ich blokujcie. Przyjedźcie do nich do domu z rozrzutnikami pełnymi gnoju i z nimi załatwiajcie te sprawy, a nie szarym ludziom będziecie utrudniać życie!

  • Bajki piszesz. Zamknij sklep rolnikowi i sam umrze z głodu. Rolnik teraz to producent praktycznie jednego towaru, a gospodarstwa te duże nie są samowystarczalne

 5. przecież pod koniec tygodnia dzieci wracają z ferii zimowych. Czy osoby organizujące ten strajk w ogóle cokolwiek myślą uderzając tym strajkiem w dzieci.

  • Myślenie boli. Zbyt dużo wymagasz

  • Ile dzieci na te ferie wyjechało 1%, czy dwa.

  • Dokładnie tak. Jestem teraz rocznikiem maturalnym, teraz trwają najsilniejsze i niezbędne przygotowania do nadchodzących matur. Strajk w tym miejscu, odetnie mnie od mojej szkoły na czas nieokreślony ponieważ innych połączeń autobusem NIE MA. Rolnicy tego nie przemyśleli, albo mają serdecznie wy***ane w uczniów.

 6. Spokojnie. Bracia nas wyżywią i jeszcze podziękują. Także blokujcie dalej.

 7. Chcieliście powrotu tfuska to macie bałagan od lipca znaczące podwyżki wszystkiego jeszcze będziecie płakać rzeby PiS wrócił do władzy.

  • 8 lat rządzili i co rolnicy nie protestowali? Pis to zło w czystej formie i nikt normalny po n ich nie płacze.

   • co takiego złego zrobili?
    Dzisiaj masz
    elektrownie atomowe – STOP
    uzbrojenie wojska – STOP
    CPK- STOP
    Port przeładunkowy – STOP
    transport rzeczny – STOP
    edukacja, szkoły – STOP
    reparacje wojenne – STOP
    laptopy dla 4 klas – STOP
    można wymieniać i wymieniać tylko co mamy w zamian
    bu…l nic więcej o przepraszam podobno za reparacje dostaniemy od kochających przyjaciół z Niemiec 100 czołgów up przepraszam leopardów bo trudno ten złom nazwać czołgiem.

    • Odpowiadam wszystko robili źle. Podzielili naród i niemiłosiernie kradli.

     • Kto ci tak beret sprał tefauen czy Onet?

     • Myśl kolego to nie boli, przypomnij sobie rok 2005. Wybory wygrał PiS drugie miejsce zajęła PO i razem mieli stworzyć wielki obóz prawicowy. I co się wtedy stało nie pamiętasz? PO – Tusk i Walcowa podczas konsultacji z PiS porażali się bo mimo, że przegrali wybory chcieli wszystko tzn premiera i najważniejsze ministerstwa PiS się nie zgodził a Tusk wtedy się wściekł i od tamtej pory jest podział na Polaków i postkomuchów (dzisiaj zwanych liberałami).

 8. -------------------------

  dlaczego nie pojadą do Warszawy blokować CYRKU ?
  Wybierali PO i 3 nogę to ludziom którzy jadą z dzieckiem do lekarza np utrudniają normalne funkcjonowanie

 9. A może by tak poblokować tym protestującym wyjazd z domów jak się żniwa zaczną? Niech zrozumieją, jak to jest utrudniać życie tym, którzy nie są niczemu winni?

 10. polscy rolnicy zrobią nic ja Kołodziejczak stołek grzeje strajkować ja rolnicy francuscy na Warszawę z gnojowica i pod sejm a pis to kasy i nabrał na rolnikach teraz to Kołodziejczak chce się nachapać

Dodaj komentarz

Z kraju