W piątek będą problemy ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego

Urząd Miasta Lublin informuje, ze w piątek pojawią się problemy ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza przerwę techniczną.

W związku z wdrożeniem dowodów z warstwą elektroniczną od poniedziałku (4 marca), Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza przerwę techniczną w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych w piątek (1 marca) od godz. 12:00. Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód będą przyjmowane do godz. 11:30.

Od godz. 12.00 w piątek (1 marca) do końca pracy Urzędu Miasta Lublin nie będzie możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego oraz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w Wydziale Spraw Administracyjnych ani w Biurach Obsługi Mieszkańców. Wydawane będą jedynie gotowe dowody osobiste.

Urząd zaprasza wszystkich zainteresowanych ponownie od poniedziałku (4 marca).

Dowody osobiste, wydawane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 r., będą miały warstwę elektroniczną. Jeśli Wasz dowód jest nadal ważny, nie trzeba go wymieniać.

Dowody wydawane po 4 marca będą „e”, co oznacza, że będą posiadały warstwę elektroniczną – wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu będzie mógł na przykład komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.

– E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu do zapisanych na nim danych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika – w podobny sposób korzystamy obecnie np. z kart płatniczych.

Tutaj znajdziecie więcej szczegółów na temat e-dowodu – klik!

(fot. MC)

2 komentarze

 1. Super sprawa i praktyczne rozwiązanie juz składam wniosek w marcu akurat mam pękniety dowód

 2. Na usługi związane z e-dowodem jeszcze długo poczekamy.Trzeba było wprowadzić e-dowód bo to już ostatni był termin jaki dała UE, bo inaczej trzeba by zwracać kupę kasy do unii.Dlatego wprowadzono warstwę elektroniczną która póki co nic nie daje,poza tym zainteresowani usługami jeśli nawet ich uruchomią mogą sobie kupować już czytniki.Niby ma być jakaś apka na smartfona ale to przyszłość.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą