Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

UMCS będzie współpracował ze spółką zarządzającą jedną z największych sieci światłowodowych

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz warszawska spółka Exatel podpisali porozumienie. Ma ono na celu nawiązanie współpracy w zakresie prowadzenia projektów badawczo-rozwojowych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń.

W piątek 22 lutego odbyło się podpisanie listu intencyjnego między Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej a warszawską spółką Exatel. W wydarzeniu uczestniczyli Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski oraz Wiceprezes Zarządu Exatel, Rafał Magryś. Zgodnie z porozumieniem, obie instytucje będą współpracować w zakresie prowadzenia projektów badawczo-rozwojowych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń między sektorami biznesowym i akademickim.

Obie strony myślą o dostosowaniu programów nauczania do aktualnie obowiązujących trendów rynkowych, zwłaszcza w zakresie teleinformatyki. Efektem tych działań będzie podniesienie kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród studentów UMCS, dzięki czemu absolwenci będą dysponować odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi, pomocnymi przy podjęciu przyszłej pracy.

Exatel to powstały w 2004 roku polski operator telekomunikacyjny oraz dostawca usług teleinformatycznych (ICT) i cyberbezpieczeństwa. Zbudował i zarządza jedną z największych sieci światłowodowych w Polsce, liczącą ponad 20 000 km. Tworzy rozwiązania dla biznesu, innych operatorów oraz sektora publicznego. Dostarcza transmisję danych we wszystkich polskich bankach komercyjnych i 83 spółkach sektora energetycznego.

Zaprojektował i zbudował sieć OST do łączności administracji rządowej. Zarządza połączeniami z 265 operatorami krajowymi i 135 zagranicznymi. Jest obecny w międzynarodowych punktach wymiany ruchu w Londynie, Frankfurcie, Amsterdamie, Moskwie i Kijowie. Od 2017 roku należy w pełni do Skarbu Państwa, jest nadzorowany przez Ministra Obrony Narodowej.

(fot. Bartosz Proll)

Jeden komentarz

  1. Ktoś się w końcu zdenerwował na poziom wykształcenia studentów. Szkoły nie nadążają za nowinkami na rynku elektronicznym i informatycznym.

Z kraju