690 680 960

W nocy ze środy na czwartek wojewoda lubelski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe

W nocy ze środy na czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Obejmuje ono trzy powiaty w regionie.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka mając na uwadze występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych wód na posterunkach wodowskazowych na rzece Wiśle, ogłosił z 24 czerwca od godz. 23:30 pogotowie przeciwpowodziowe.

Obejmuje ono trzy powiaty – kraśnicki, opolski oraz puławski, gminy: Annopol, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Puławy, Kazimierz Dolny, Janowiec, oraz miasta – Annopol, Józefów nad Wisłą i Puławy.

– Wojewoda lubelski zobowiązał wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z ww. terenów oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska – informuje Agnieszka Strzępka rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Wczoraj na Wiśle w Annopolu poziom wody osiągnął 487 cm, w Puławach 410 cm, zaś w Dęblinie 330. Dzisiaj należy się spodziewać, że wartości te będą wyższe.

(fot. nadesłane)

10 komentarzy

 1. To co na fotce jest to słynna w całym kraju Opaka Duża to w Podlaskim jest.. Redakcja gafe szczeliła ? 🙂

 2. To wspaniałe jak szybko z dekady na dekadę w Polsce z melioracją się pogarsza… wystarczą niewielkie opady żeby zapiaszczona Wisła zaczęła wylewać hehee a mało tego, że koryto nie może pomieścić wody bo mieści tam piach 🙂 to jeszcze w tzw. międzywalu zamiast trawy rosną lasy ograniczając przepływ fali wezbraniowej dodatkowo ją piętrząc… o retencji nie wspomnę bo retencja w Polsce nie istnieje… ? A każda kolejna władza ma to w D…. przypomnieć Wam rok 1997? a 2010? Tylko czekać aż znów „nagle” po trzech dniach hehee deszczu wystąpi powódź stulecia 🙂

  • Jakaś retencja istnieje w postaci rowów melioracyjnych.Tylko że jeżeli w czasach gdy były normalne opady w zimie doskonale osuszały pola uprawne. Dzisiaj ich nie powinno być by woda nie spływała wysoką falą tylko zatrzymywana była na mokradłach.

   • Retencja w postaci melioracji…? Weź się zastanów, albo przynajmniej przeczytaj zanim klikniesz „opublikuj”

   • Judyta system melioracyjny tak jest skonstruowany (system śluz, jazów, itp) że można nim nawadniać pola w czasie suszy i odwadniać w czasie nadmiaru wody…!
    Niestety nieumiejętna obsługa, brak remontów itp spowodowały że systemy melioracyjne działają źle a najczęściej już dawno nie działają… Pozdrawiam.

    • Wody Polski (a wcześniej pod innym szyldem) corocznie wydają setki milionów na swoje pensje…!!!
     .. i zero inwestycji… zero remontów… więc mamy susze i powodzie stulecie co kilka lat albo co roku…
     kolejne styropianowe rządy wydają kasę na siebie albo kupują wyborców… ale co taką patologię obchodzi brak wody jak i tak się niechętnie myje…

  • Stan dróg wodnych w Polsce podlega systematycznej degradacji. Objawia się to przede wszystkim zmianą ich parametrów żeglugowych, to jest głębokości, szerokości, promieni łuków, co w konsekwencji prowadzi do utraty ich znaczenia dla żeglugi oraz znacząco pogarsza zdolności przepływowe wody (m³/s)

   • … i dobrze gdyż podstawą prawidłowej gosp. wodnej kraju jest RETENCJA a zwiększanie zdolności przepływowych (czyli regulacja) rzek przyczyniają się do szybkiego odpływu i utraty cennego zasobu jakim jest woda…!!! pier..lenie o żegludze śródlądowej to kolejna UTOPIA nieudolnych rządów która kłóci się z pozostałymi celami prawidłowej gospodarki wodnej kraju czyli budowa zbiorników retencyjnych, odbudowa tarasów rozlewowych (jedyny konkretny zapis obowiazujących regulacji UE!), dolesianie kraju, odtworzenie naturalnych mokradeł i bagien itp itd… Wszystko żeby wodę zatrzymać i zgromadzić bo za chwile będzie susza… jak zwykle…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej