690 680 960

W niektórych gminach znika czerwona strefa ASF. Restrykcje będą mniejsze

W części gmin, objętych do tej pory czerwoną strefą w związku z afrykańskim pomorem świń, zniesiono niektóre restrykcje. Niebawem ma to nastąpić również na kolejnych obszarach.

W 39 gminach z terenu 7 województw, w tym lubelskiego, nastąpiła zmiana statusu z obszarów objętych restrykcjami o najwyższym poziomie uciążliwości w związku z ASF, na strefy o znacznie łagodniejszych restrykcjach. Dokładnie to tereny objęte strefą czerwoną znajdą się w strefie niebieskiej. Decyzję taką podjęto w trakcie prowadzonych w ostatnim czasie negocjacji z Komisją Europejską.

Obecnie w naszym regionie strefą czerwoną objęte są powiaty hrubieszowski i tomaszowski, a także część zamojskiego i biłgorajskiego, jak też pojedyncze gminy w powiatach krasnostawskim, kraśnickim i janowskim. Ma to związek m.in. z ogniskami ASF, jakie w tym roku wykryto w gminach Horodło i Frampol w powiecie biłgorajskim, oraz Zaklików w powiecie stalowowolskim. Dodatkowo badania wykazały, że 5 dzików odstrzelonych przez myśliwych, jak też jeden znaleziony padły, było zakażonych.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że w następnych tygodniach prowadzone będą „dalsze intensywne rozmowy” dotyczące zniesienia stref w kolejnych obszarach.

(fot. lublin112)

9 komentarzy

 1. Zapewne tylko świnki morskie tam zostały.

 2. W miejsce wszystkich tych stref wchodzi najczęściej strefa bezmięsna. Czeka nas alternatywa w postaci duńskiego boczku. Plasterek na patelnie i podziwiamy jak wyparowuje.

 3. Pogłowie świń przez ostatnie 20 lat spadło z 19 do 10mln szt. Także wiadomo o co chodzi z tym pomorem. Ma spaść do zera i żywić nas zachód.

 4. Horodło i Frampol w powiecie biłgorajskim???

 5. asf ; covid – ściema

 6. Dzieci dostały nakaz kwarantanny,w piątek zadzwonili z sanepidu,że kwarantanna od środy.

 7. Artur spod lubelskiej wsi

  akcja ASF w Polsce miala na celu niszczenie malych producentow swinek,ktorzy nie kupowali paszy tylko karmili je ziemniakami,kukurydza i ogolnie zarciem ,ktore sami produkowali.duze firmy,ktore zajmowaly sie produkcja pasz nie zarobily za wiele,nie bylo sensu importowac soji a z tego co wyczytalem to 95% soji na swiecie to GMO…dzieki tej akcji z rynku zostala wycieta wiekszosc malych i wszedl gruby kapital,wypelnil luke,daje zarobic firmom ,ktore produkuja pasze,importuja/produkuja soje…podsumowujac -ktos musi stracic aby drugi mogl zarobic a kto na tej akcji stracil jak nie wiekszosc polskich rolnikow?

Kursy walut

 • USD 4.1903zł -1.17%
 • GBP 5.2543zł -0.31%
 • EUR 4.5148zł -0.36%
 • CHF 4.6332zł -0.52%

Polub nas