Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

W niedzielę w regionie burze. Na terenie kraju ryzyko wystąpienia trąby powietrznej

W niedzielę w regionie wystąpi ryzyko powstania gwałtownych burz. Zjawisk takich należy spodziewać się w zachodniej części regionu, w kraju zaś istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się trąby powietrznej.

W niedzielę Polska zostanie podzielona w pogodzie. Na słoneczny i nieco cieplejszy wschód i chłodniejszy oraz deszczowy zachód kraju. W godzinach popołudniowych linia frontu atmosferycznego oddzielająca te dwa typy pogody będzie przebiegać od Warmii po Górny Śląsk. Tuż przed frontem rozwinie się silna, liniowa zbieżność wiatru. Prognozowana jest podwyższona chwiejność termodynamiczna, co może doprowadzić do rozwoju burz o większym natężeniu.

Rozwój rozległej linii burz możliwy będzie przed strefą frontową, która rozciągać ma się już około godzin południowych od Małopolski, Podkarpacia, Ziemi Świętokrzyskiej oraz Mazowsza. Prawdopodobne jest uformowanie się układu burzowego nawet w formie klastra wielokomórkowego zmierzającego w kierunku woj. lubelskiego. Możliwa jest akumulacja opadów w wysokości do 30 mm, co punktowo może prowadzić do wystąpienia zalań.

Niewykluczone są opady drobnego gradu, a duża chwiejności w dolnej troposferze i silna zbieżność wiatru może doprowadzić w tej części Polski do powstania kilku przypadków lejków kondensacyjnych, a nawet w pełni wykształconych trąb lądowych. Według prognoz najgroźniejsze burze dotrą nad województwo lubelskie w drugiej części dnia.

Zagrożone są szczególnie takie powiaty jak puławski, rycki, opolski oraz łukowski. Punktowo burze pojawią się w innych częściach regionu, głównie w formie pojedynczych komórek burzowych, będą one krótkotrwałe.

Na zachodzie województwa burze możliwe są w drugiej części dnia. Prawdopodobne są sumy opadów od 5 mm do 20 mm oraz grad od 0,5 cm do 2 cm. Na tym obszarze względem reszty kraju występować ma mniejsze ryzyko pojawienia się lejków kondensacyjnych, a nawet w pełni wykształconego przypadku trąby niezwiązanej z mezocyklonem. Warto podkreślić jednak, że jest to ryzyko niewielkie.

Burze zaczną tracić na intensywności pod wieczór, zanikną do pierwszej części nocy.

Położenie burz i opadów

Najnowsza pogoda na 16 dni

(fot. pixabay.com)

7 komentarzy

  1. Niektórzy będą się obawiać, a niektórzy cieszyć…

  2. „Tuż przed frontem rozwinie się silna, liniowa zbieżność wiatru. Prognozowana jest podwyższona chwiejność termodynamiczna” K***a, dla kogo ta prognoza, dla zawodowców, którzy rozumieją ten bełkot czy dla ludzi, którzy chcą wiedzieć, jaka w ich regionie może być pogoda.

  3. Kolejna zgadywanka hahahaha

  4. Ja się boję. Co robić?

  5. Drogi””zmień eternit na blachę i spij spokojnie???

  6. Wczoraj wschód Polski ani kropli deszczu hehe meteorolodzy

Z kraju