W niedzielę na obszarze województwa lubelskiego prognozowane są burze

W niedzielę nad regionem mogą wystąpić burze, którym towarzyszyć będą ulewne opady deszczu. W pierwszej fazie burze pojawią się na południu regionu, następnie będą przesuwały się w głąb województwa.

Dzisiaj Polska znajduje się w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Rozległy front rozciąga się od Niziny Padańskiej aż po południową część Morza Bałtyckiego. Rozdziela dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Wzdłuż frontu rozwijają się zaburzenia falowe, które przekształcają się niewielkie układy niskiego ciśnienia. Modele sugerują powstanie większego niżu barycznego na północy Włoch, jaki przemieszczać będzie się w kierunku Polski.

W niedzielę na termometrach w regionie zobaczymy od 21°C do 23°C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, okresowo całkowite, lecz czasami zza chmur wyjrzy słońce. Występować mają przelotne opady deszczu, ale w drugiej części dnia niewykluczone są burze.

Chmury Cumulonimbus przynoszące wyładowania możliwe są po południu i wieczorem. Modele uwzględniają podwyższone ryzyko takich zjawisk w całym regionie. Lokalnie utworzą się przeważnie pojedyncze komórki burzowe, łączące się w struktury wielokomórkowe. Możliwa jest nawet superkomórka burzowa.

Burze mogą powstać w południowej części regionu, następnie przemieszczą się w głąb regionu. Niedzielne burze przemieszczać mają się zgodnie z przepływem mas powietrza w środkowej troposferze, czyli z południa na północ. Komórkom burzowym towarzyszyć będą ulewne opady deszczu o akumulacji od 10 mm do 30 mm, punktowo z najsilniejszych struktur konwekcyjnych może spaść grad do 2 cm. Wiatr od 50 km/h do 70 km/h.

Zjawiska burzowe możliwe są także w nocy. Grzmieć może punktowo nawet do godzin porannych w poniedziałek. Należy mieć na uwadze, że nocne burze nie powinny być tak intensywne jak dzienne.

Prawdopodobieństwo burz ocenia się na 70%.

Najnowsze informacje pogodowe

Bieżące położenie opadów i burz

(fot. Fani Pogody)

Zobacz również

12 komentarzy

 1. Podobno rolnicy z pod Lublina miast korzystać z dział anty gradowych, zamawiają za pieniądze mszę w kościele(podobno się sprawdza).

  • Podobno jesteś ofiarą przemarszu Armii Czerwonej!

   • Raczej skutkiem, ofiarą była jego matka. A poważnie, to Dożynki zostaną poświęcone jak należy! Życzę błota jak na Woodstocku!

  • Msza, mszą, ale jakby tak jeszcze w np. grzędę z burakami, kartoflami, czy kapustą (niepotrzebne skreśliś) postawić jakiś mniej lub bardziej święty obrazeczek, a pod jakimś daszkiem obok „świcę odgromnicę”, to nawet taki huragan jak ten z nad Bahamów, miałby respekt.

 2. Jak na tą,ie to się nie sprawdza Wasza pogoda. Więc jak się mię sprawdzi to więcej tu nie wchodzę. Odłożyłam wyjazd rowerowy do Kazimierza bo piszecie że ma padać.

 3. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  Tylko mnie tu nie bodajkować, nie złorzeczyć i nie płakać jak wam prundu zabrakie (albo i światła) czy innej jelepstryki…
  Wczoraj było „kup więcej, kup więcej…”, cza se było jakichś agregad do prundu kupić na ten wszelki wypadek

 4. W niedzielę nad regionem mogą wystąpić opady śniegu oraz śnieżyce.

 5. A Darek z pod Piask nadal myśli że passat w TDI jest cool.

 6. I gdzie była burza? Jeden piorun na Roztoczu! OMG! Liczymy jako trafność fanów czy nie?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska