Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

W naszym regionie zamieszkają żubry. Będą żyły na wolności

Czy Lubelszczyzna stanie się drugą Białowieżą? Na razie nie ma na to szans, jednak kojarzące się z tą miejscowością żubry zamieszkają niebawem również i w naszym regionie. Na początek będzie to małe stado, które sukcesywnie ma się rozmnażać.

Na początku maja rozpoczął się kolejny projekt kompleksowej ochrony żubra w Polsce. Jego głównym celem jest zapewnienie trwałości populacji tych zwierząt oraz zasiedlanie żubrami kolejnych miejsc na terenie Polski.

Jak ważne są to działania świadczy fakt, iż żubry uratowano w naszym kraju od wyginięcia. Zostały one wybite w czasie I wojny światowej przez wojska niemieckie, partyzantów rosyjskich i kłusowników. W 1919 roku zabity został ostatni osobnik żyjący na wolności. Z kolei na całym świecie pozostały tylko 54 żubry czystej krwi.

Dzięki osobnikom trzymanym w niewoli zaczęto przywracać te zwierzęta do naturalnego środowiska. Powstała wtedy w Białowieży polska hodowla żubrów rozwija się doskonale. Dała ona początek wielu hodowlom zagranicznym, gdyż od lat 50-tych ub. wieku zwierzęta te trafiają do wielu krajów w całej Europie.

Obecnie w Polsce znajduje się największa populacja tego gatunku. Według danych z Księgi Rodowodowej Żubrów z roku 2017 w naszym kraju żyły 1873 żubry. W hodowlach zamkniętych znajdowało się 238 żubrów, a w stadach wolnych 1635 żubrów.

Obecnie w Polsce znajduje się kilka populacji żubra. Największe z nich białowieska i bieszczadzka liczą po kilkaset osobników. To sprawia, że zwierzętom tym zaczyna być za ciasno.

Żubr, choć jest potężnym zwierzęciem, to jest niezwykle narażony na choroby zakaźne. Gdyby doszło do epidemii, mogłaby ona znacząco przetrzebić populację, a tym samym zniweczyć wieloletnie starania przyrodników. Dlatego też pojawił się pomysł, aby wytypować miejsca w całym kraju, w których będzie żyło po kilkadziesiąt osobników.

Jednym z nich i jedynym w naszym regionie, jest Nadleśnictwo Janów Lubelski. Rozpoczęty projekt zasiedlenia Lasów Janowskich tymi zwierzętami już trwa i ma się zakończyć w marcu 2023 roku. Zgodnie z planem na początek pojawi się tam ok. 8 – 10 żubrów. W następnych latach populacja ma osiągnąć ok. 40 osobników.

Zgodnie z oczekiwaniami, nowy dom powinien spodobać się żubrom. Lasy Janowskie są bowiem stosunkowo płaskim terenem, urozmaiconym dolinami niedużych rzek i pasmami wzniesień wydmowych. Znajduje się w nich również jedna z największych ostoi zwierzyny w tej części kraju. Żyją w nich jelenie, dziki, sarny, Łosie, a nawet wilki. Ten cenny przyrodniczo teren jest chroniony dzięki utworzonemu Parkowi Krajobrazowemu.

(fot. Lasy Państwowe)

13 komentarzy

 1. Lublin i lubelszczyzna się wyludnia , trzeba czymś zastąpić , juź widzę jak za 50 lat źubry leżą koło fontanny na pl.Litewskim i podziwiają spektakle he he.

  • Sama się wyludniasz głupia babo! Lublin się wyludnia…. gdzie? W czyich statystykach? Stan faktyczny a statystyki to dwie różne rzeczy

 2. a za 5 lat zbudujcie tam kopalnie węgla, rafinerie ropy z oczu i hute Jarosław-Lenin i będzie iście po Polsku

 3. Celebryta z youtuba

  Może zażubrzyć Górki Czechowskie? Miały być tam wypasane barany i owce przez TBV, lepiej niech będą żubry. Zawsze to przyjemnie usiąść ż Żubrem przy ognisku …

  • Bardzo dobry pomysł, wykorzysta się Górki pro-ekologicznie i wszyscy zadowoleni.

  • Na górkach Czechowskich Wole zoo jak w Zamościu/Warszawie/Poznaniu/Krakowie etc…

 4. Drivery z BMW go rozjadą, szkoda zwierzaków.

 5. Mało już jest łosi, dzików i saren? Teraz jeszcze żubry będą nas atakować?

 6. Super teraz na żubrach będą niektórzy wymuszać pierwszeństwo i taki łoś przy żubrze to pikuś.

 7. Nikt nie odpowiada za wypadki z łosiami i inną dużą zwierzyną, tak więc sprowadzajmy i żubry. Pomysłodawcom projektu życzę zdarzenia komunikacyjnego z taka masą, szybko zmieni zdanie. Lasy Janowskie nie są tak dużym ekosystemem jak Bieszczady czy P. Białowieska! Ale ktoś na tym przytnie niezłą kasę z Unii i to się liczy.

 8. Posadzili by chociaż żubrówkę, bo bez niej żubry padną z pragnienia. Czy Porytowe Wzgórze je zatrzyma? Wątpię. Lepszy owies i kukurydza.

 9. Najpierw bobry później łosie policzcie bilans zysków i strat