W naszym regionie planują nowe przystanki kolejowe. Kilka kolejnych zostanie przebudowanych

Jest już lista przystanków kolejowych, jakie PKP planuje zbudować na terenie województwa lubelskiego. Kolejnych kilka obiektów przeznaczonych zostało do modernizacji oraz przebudowy. Program jest otwarty na zmiany oraz nowe propozycje, więc lista może jeszcze nie być ostateczna.

Pod koniec listopada ruszyły konsultacje publiczne Programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025. Głównym celem przygotowanego w Ministerstwie Infrastruktury programu jest poprawa dostępu do komunikacji kolejowej w regionach. Na jego realizację PKP Polskie Linie Kolejowe zaplanowały przeznaczenie kwoty 1 mld zł.

Z tych środków mają zostać zbudowane nowe przystanki kolejowe, jak też odbudowane te, które od lat nie istnieją. Do tego dochodzi wydłużenie peronów w miejscach, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Celem realizacji programu jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym oraz sprawienie, aby podróże pociągami stały się powszechniejsze. Jedynym warunkiem realizacji inwestycji będzie deklaracja przewoźników o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury.

– Chcemy, aby efektem realizacji Programu przystankowego było zminimalizowanie wykluczenia komunikacyjnego. Zadania wynikające z programu, będące inwestycjami lokalnymi, będą bez wątpienia pozytywnie wpływały na rynek pracy w czasie walki z kryzysem związanym z koronawirusem. W znacznej części przy budowie nowych lub remoncie dotychczasowych przystanków kolejowych będą mogły uczestniczyć nie tylko duże podmioty, lecz również niewielkie, rodzinne firmy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Lista zadań inwestycyjnych została opracowana na podstawie postulatów składanych przez organy samorządowe, czyli prezydentów miast, urzędy gminy i urzędy marszałkowskie, lecz również przewoźników, zarządcę infrastruktury kolejowej, przedsiębiorców, lokalne stowarzyszenia oraz obywateli. W naszym regionie nowe przystanki mają powstać w Szczebrzeszynie, Długim Kącie, Jarosławcu, Miączynie, Sarnowie, Łagiewnikach, Żurawnicy, a także w miejscowościach Oseredek, Zawalów i Konopne. Z kolei w miejscowościach: Klemensów, Leopoldów, Siedliska, Złojec, Chotyłów, Świdnik, Bystrzyca oraz Wólka Niedzieliska wykonane zostaną modernizacje przystanku lub też peronu.

(fot. PKP PLK/zdjęcie ilustracyjne)

6 komentarzy

 1. Najpierw by skończyli wiadukt nad Diamentową, zanim wezmą się za kolejne inwestycje.

  • Dokladnie i jeszcze na Janowskiej bo wstyd i hańba.Banda nieudaczników remontowych.

   • Jak w 2017 roku pisałem na stronce o tym, że modernizacja zakończy się najwcześniej w 2027 roku, to dycydenci z PLK pukali się w czoło i twierdzili, że maksymalnie jesienią 2018 bo to „Najważniejsza inwestycja w ramach Krajowego Programu Kolejowego, ma maksymalny priorytet, codziennie tysiące pracowników i setki wysoce wyspecjalizowanych maszyn będzie zaangażowanych w proces modernizacji, praca zmianowa, poza obszarami ścisłej zabudowy nawet przez 24 godziny na dobę, szanowny Panie, nie ma takiej możliwości, żebyśmy się nie wyrobili do końca 2018 roku” – Taką odpowiedź dostałem od rzecznika (na szczęście już wywalonego) PKP PLK, kiedy poddałem w wątpliwość, że taką przebudowę w polskich warunkach można ukończyć w 1,5 roku 😀 Ale satysfakcję mogę sobie co najwyżej w buty wsadzić…

 2. ciekawe kto bedzie tym jździł skoro bilet wychodzi w tej samej cienie co paliwo

 3. POwcy likwidowali połączenia kolejowe, zamykano dworce kolejowe i nawet sprzedawano budynki PKP, likwidowano komisariaty POLICJI które PiS buduje – nawet w Lublinie mamy nowe na Hutniczej, na Unii Lubelskiej,
  w różnych miejscowościach zamykano komisariaty, Zlikwidowano 3 jednostki Wojskowe w Lublinie. Azoty chcieli sprzedać ruskim, KGHM chcieli sprzedać, posprzedawali Huty, l
  Najgorsi złodzieje to postkomuniści z PZPR>KLD>UW>PO>PSL>LEWICA
  ludzie co wy oglądacie ? kto za ws myśli ?

 4. Kiedy remont Balladyny?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!