Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

W naszym regionie odsłonięto łuk triumfalny. To jedyna tego typu budowla w Polsce (zdjęcia)

W Tomaszowie Lubelskim powstał łuk triumfalny, którego celem jest m.in. upamiętnienie pobytu Józefa Piłsudskiego. Ma on również przypominać młodemu pokoleniu o dokonaniach naszych przodków, a tym samym o polskiej historii.

W czwartek, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Tomaszowie Lubelskim odsłonięty został Łuk Zwycięstwa. Instalacja, która stanęła przed gmachem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego, ma upamiętniać 100-lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100-lecie pobytu marszałka Józefa Piłsudskiego na ziemi tomaszowskiej, który przybył do Tomaszowa Lubelskiego w marcu 1921 roku. Odebrał wówczas defiladę zwycięskich wojsk, jak też odznaczył żołnierzy biorących udział w bitwie pod Komarowem.

Łuk ma ponad sześć metrów wysokości i jest to jedyna tego typu budowla w Polsce. Została ona wykonana z betonu, oraz ma zdobienia z brązu. Po jednej stronie umieszczono napis „Cud nad Wisłą” i daty 1920 i 2020, a także symboliczne postaci ułana, piechura i ks. Ignacego Skorupki oraz płaskorzeźby z wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej i orła legionowego. Z drugiej zaś pojawił się napis „Marszałek J. Piłsudski”, a dodatkowo płaskorzeźba z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego i daty 1921 i 2021.

– To żelbetowy monumentalny odlew o wysokości 6,5 metra, szerokości 4 m i grubości 1,5 m. Łuk jest nośnikiem odlewów z brązu i został tak zaprojektowany, aby wchodząc do szkoły podkreślał sylwetkę orła na szczycie budynku – mówił jeden z pomysłodawców instalacji, wicestarosta powiatu tomaszowskiego Jarosław Korzeń. Jak dodano, ma on przypominać młodemu pokoleniu o dokonaniach naszych przodków, a tym samym o polskiej historii.

Miejsce ustawienia Łuku jest nieprzypadkowe. Wszystko dlatego, że historia szkoły wiąże się z istniejącym dawnej w Tomaszowie Lubelskim Państwowym Gimnazjum, które marszałek Piłsudski odwiedził 20 marca 1921 r. Środki na budowę, która kosztowała ok. 250 tys. zł, pochodzą ze zbiórki, którą prowadził Komitet Organizacyjny Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Tomaszowskiego. Wiadomo, że dołożyły się do tego również spółki skarbu państwa. Budowa łuku wywołała spore kontrowersje wśród mieszkańców. Zbierano nawet podpisy, aby pomysłodawcy wycofali się z planów jego realizacji. Nie przyniosło to jednak żadnego efektu.

W naszym regionie odsłonięto łuk triumfalny. To jedyna tego typu budowla w Polsce (zdjęcia)

W naszym regionie odsłonięto łuk triumfalny. To jedyna tego typu budowla w Polsce (zdjęcia)

W naszym regionie odsłonięto łuk triumfalny. To jedyna tego typu budowla w Polsce (zdjęcia)

W naszym regionie odsłonięto łuk triumfalny. To jedyna tego typu budowla w Polsce (zdjęcia)

W naszym regionie odsłonięto łuk triumfalny. To jedyna tego typu budowla w Polsce (zdjęcia)

 

(fot. Starostwo Powiatowe Tomaszów Lubelski)

33 komentarze

 1. Czytając komentarze wnioskuję, że patriotyzm u Polaków to ,,mocna,, cecha.

  • Według Ciebie co oznacza bycie patriotą? Stawienie pomników? Rzucanie kostka brukową? A może podsycanie nienawiści na tle religijnym, czy choćby do ludzi o odmiennych poglądach? Według mnie, bycie patriota to działanie na rzecz ojczyzny. Może to mało, ale może jednak dużo. To że ktoś ma inny punkt widzenia niż Twój, nie oznacza że nie jest patriotą, bo może robi więcej na rzecz ojczyzny niż Ty. Jest dziesiątki małych spraw które robią z Ciebie patriotę, a na pewno nie jest nim ktoś kto atakuje innych, czy pod płaszczykiem patriotyzmu oddaje hołd faszystowskim zasadom. Proste, prawda?

   • Czyli definicja patrioty to działanie w interesie obcych, nie swoich. Ja tu widzę definicję idioty. I cwaniarę co próbuje frajerstwo innym wmówić.

  • zmarnwać 200paryków to ptriotyzm

 2. Jest to bardzo wzniosła i potrzebna inicjatywa lokalna wskazująca na potrzebę wzmacniania dumy z bycia Polakiem oraz Dumy z dokonań naszych przodków. Jeżeli tej dumy i pamięci się nie pielęgnuje to mamy postawy które prześmiewczo możemy określić jako – „po co nam Łuk Triumfalny jak podobny mamy w Berlinie”. Przez dziesięciolecia niszczono Pamięć Narodową i obecnie możemy obserwować tego skutki, bo albo pomnik jest za mały albo za duży. Czasami tak jak Warszawie gdzie od lat powinien powstać blokuje się polską inicjatywę a w zamian stawia się meczety. Jaka będzie Polska w przyszłości zadecyduje ziarno Patriotyzmu jakie sami zasiejemy.

  • Nie wiem czy ktoś wchodzący przez takie szkaradzieństwo do szkoły będzie dumny z bycia Polakiem.

   • A czemu niby nie miałby, wydarzenie historyczne powiązane z obroną ojczyzny. Flagi UE jakby powiewały zamiast polskich, to dopiero byłby patriotyzm?

    • Temu ze zaprojektowal to chyba ktos kto ma 95 lat i nie obczail ze swiat troche sie zmienil xD Jak mozna stworzyc cos tak koszmarnego hahahahahaha
     CUDNAD WISLA

  • Jeszcze sobie złotego cielca zróbcie. Wystarczy nie kraść, aby być patriotą. Może taki przykład dałaby władza a nie wyrzucanie pieiędzy podatników w błoto.

 3. Czemu przy każdym wydarzeniu czy to otwarcie przedszkola czy oddanie do uzytku drogi powiatowej musi byc ksiezulek co wystawi spory nieopodatkowany rachunek na usluge poswiecenia?! Po co sie pchaja gdzie ich nie trzeba?

 4. Czytając ten artykuł zacząłem podświadomie recytować wiersz ” a może wpadlibyśmy na dzień do Tomaszowa”. Brawo Tomaszowianie! Macie to czego nie ma warszawka! Przyjadę ze swoim wnukiem. I pewnie nie tylko ja. Pozdrawiam z Lublina.

  • A je nie pojadę, ani z wnukiem, ani bez… żeby się czuć Polakiem nie potrzebuję tak wyrafinowanych rekwizytów.

 5. A ksiundz oczywiscie niezbędny!!!
  Ciekawe ile wziął….

 6. bycie patrioto nie oznacza klaskania dla wyhuśtanych wyobrażeń o wielkości kierowane przez partie polityczną która utrudnia i niszczy życie wielu ludzi,
  to że napiszesz że piękny łuk nie znaczy że jesteś patrioto, co zrobiłeś dla polski? napisałeś komentarz że ładny łuk, a zaraz potem naplujesz innemu polakowi w twarz, lub będziesz szczuł jeden na drugiego. zamiast tego łuku za ileś tysięcy, lepiej niech by pokazali w telewizji wywiad z nieliczną już grupą polskich powstańców czy innych kombatantów, Sasin który wymyślił ten łuk, najpierw wyprowadził 70 mln z budżetu, gdzie jest ewidentny brak karetek, na podejrzenie udaru na karetkę czekałem prawie 2 godziny, dobrze że to nie był udar bo już by ta karetka nic nie dała, 70 mln poszło, po czym jego prywatny ochroniarz dostał posadkę w Poczcie Polskiej, i teraz znów głupie wydawanie pieniędzy na swoje wyobrażenie. POLSKA TO POLACY a NIE PIS czy PO. jeżeli nie staniecie wszyscy za sobą zawsze będziecie pośmiewiskiem

 7. Skończył się w 2020, teraz najazd imigrantów jest, przyjmowany z otwartymi rękami przez „patriotyczne” władze.

 8. Zawaliście ten łuk wkomponował się w otoczenie. Pięknie teraz wygląda fasada budynku szkoły. Gigantomania. Może więcej ciężkiej i uczciwej pracy dla Polski i Polaków.

 9. Cud nad Wisłą. Nie wiedziałem że Wisła zmieniła koryto i płynie przez Tomaszów. Czyżby nowa geografia wg. PIS bo inne przedmioty w szkołach już zmieniają bieg historii.

  • najnowsza historia polski jest dopiero tworzona. Ciekawe co na to katolskie oszołostwo że piłudski był tkzw „lewakiem” i czesto kościoł wieszał na nim psy. trzba te historia polski troche wybielić.

Z kraju

Sport