Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie nastąpił niewielki wzrost cen mieszkań

Ponad 9,5 tys. zł trzeba zapłacić za m kw. lubelskiego mieszkania. Od stycznia br. cena wzrosła o niecałe 3%. To niewiele w porównaniu z innymi miastami wojewódzkimi. Dla przykładu w Krakowie lub Białymstoku średnia cena za m kw. podskoczyła już o 10%.

Ile za mieszkanie?

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w czerwcu br. za m kw. nowego mieszkania w Lublinie należało zapłacić 9 504 zł. W styczniu było to 9 239 zł.  Dlaczego ceny wzrosły? W pierwszym półroczu 2023 roku na podwyżki bez wątpienia wpłynęła zapowiedź programu Bezpieczny Kredyt 2%. Wyprzedawała się także oferta tańszych mieszkań. Zakupów dokonywali przede wszystkim gotówkowcy, którzy obawiali się wzrostu cen i gorszej oferty ze względu na rosnący popyt spowodowany rządowym programem. 

Warto zwrócić także uwagę na preferencje zakupowe klientów. W czerwcu br. 48% sprzedanych nieruchomości w Lublinie stanowiły te z ceną do 8 tys. zł/m kw. Choć ich oferta bardzo szybko się kurczy, to w stolicy województwa lubelskiego nadal można znaleźć nieruchomości poniżej średniej. W ubiegłym miesiącu niemal 22% przeprowadzonych transakcji dotyczyło lokali z segmentu cenowego od 8 do 9 tys. zł/m  kw. 

23% mieszkań, które znalazły nabywców, miało średnią cenę mieszczącą się w przedziale od 9 do 12 tys. zł/m kw. Co ciekawe, ponad 7% sprzedanych w czerwcu nieruchomości pochodziło z przedziału cenowego od 12 do 15 tys. zł/m kw. 

W Lublinie nastąpił niewielki wzrost cen mieszkań

Oferta deweloperów

Czerwiec przyniósł w Lublinie obniżenie aktywności części firm deweloperskich. W czerwcu kupujący mieli do wyboru niemal 3 176 lokali. Od stycznia br. oferta nieruchomości spadła o 5%.

Jak natomiast kształtuje się średnia powierzchnia nieruchomości dostępnych w Lublinie?  W czerwcu 2023 roku średnia powierzchnia mieszkania prezentowanego w ofercie deweloperów wynosiła 50,65 m kw. Z kolei średnia powierzchnia domu oscylowała na poziomie 112,02 m kw. 

W Lublinie nastąpił niewielki wzrost cen mieszkań

Sprzedaż nieruchomości 

W czerwcu w wielu miastach sprzedaż nieruchomości poszła w górę. Nie inaczej było w Lublinie. W ubiegłym miesiącu miały miejsce 172 takie transakcje, miesiąc wcześniej zaledwie 42. Z czego wynika wzrost sprzedaży? Bez wątpienia popyt podniósł bliski start programu Bezpieczny Kredyt 2%. Ci, którzy mieli gotówkę i obawiali się wzrostu cen, ruszyli do biur sprzedaży. 

2 komentarze

  1. No ładnie najbiedniejszy region Polski! Zarobki żenująco niske (tania siła robocza) a tu prawie 10 koła za m2 ! normalnie raj na ziemi! Nic dziwnego że ludzie uciekają z tego miasta!

  2. ” To niewiele ” ? hehe tylko ile się zarabia z Krakowie a ile w Lublinie?!

Dodaj komentarz

Z kraju