Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

W lubelskiej komunikacji miejskiej będą testować nowe kasowniki. Docelowo trafią one do wszystkich pojazdów

Od jutra, w niektórych pojazdach komunikacji miejskiej, pojawią się nowe, zielone kasowniki. Na razie jednak nie będzie można z nich korzystać. To przygotowania do wprowadzenia Systemu Biletu Elektronicznego Komunikacji Aglomeracyjnej.

We wtorek 27 lipca na ulice Lublina wyjadą pierwsze pojazdy komunikacji miejskiej, w których zamontowane będą nowe kasowniki biletów EMV do płatności zbliżeniowych. W porównaniu do obecnie stosowanych, żółtych urządzeń, będą one wyróżniać się zieloną
kolorystyką oraz nowym wyglądem ekranu. Jak zapowiada Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, w ramach pilotażu wyposażonych w nie zostanie 19 pojazdów. Po zakończeniu testów, kasowniki będą sukcesywnie montowane w kolejnych autobusach i trolejbusach.

Nowe kasowniki są elementem wdrażanego właśnie Systemu Biletu Elektronicznego Komunikacji Aglomeracyjnej LUBIKA. Zostanie on uruchomiony jesienią, więc na razie pasażerowie nie będą mieli jeszcze możliwości zakupu biletów w tych urządzeniach.

– Na etapie przejściowym nowe kasowniki będą posiadać docelowe ekrany, ale ich funkcjonalność zostanie uruchomiona dopiero w momencie wdrożenia nowego systemu – tłumaczy Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Kiedy system zostanie już wdrożony, kasowniki umożliwią wnoszenie opłat za przejazdy zgodnie z dedykowaną dla nich taryfą przy wykorzystaniu zbliżeniowych kart płatniczych. Urządzenia będą obsługiwane przy pomocy ekranu dotykowego. Wszystko ma się odbywać w sposób intuicyjny i prosty poprzez wybranie na ekranie kasownika EMV żądanego typu biletu, ustalenie liczby biletów, a następnie przyłożenie zbliżeniowej karty płatniczej do czytnika. Do dyspozycji pasażerów będą 3 języki menu.

W ramach systemu LUBIKA do dyspozycji pasażerów udostępnionych zostanie również 55 stacjonarnych automatów biletowych, 50 mobilnych automatów biletowych, 50 terminali sprzedażowych do kiosków lub innych punktów handlowych. Uruchomiona zostanie dedykowana strona internetowa wraz ze sklepem, oraz aplikacja mobilna, za pośrednictwem której pasażerowie będą mogli dokonać wyboru i zakupu dowolnego, najkorzystniejszego dla nich biletu z oferowanej taryfy, przeglądać historię zakupionych biletów czy też skorzystać z tzw. „planera podróży”.

Przedstawiciele ZTM dodają, że pasażerowie lubelskiej komunikacji miejskiej będą mogli skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, jak zakup biletu okresowego na dowolną liczbę dni, wniesienie opłaty za przejazd faktycznej liczby przejechanych przystanków czy gromadzenie środków na przejazdy za pośrednictwem elektronicznej portmonetki.

(fot. lublin112)

17 komentarzy

 1. A można będzie zbierać kilometry i po zebraniu odpowiedniej ilości dopiero płacić?

 2. Żeby tylko koszty obsługi systemu biletów nie przewyższały wpływów ze sprzedaży biletów. Jeżeli zliczyć by te tysiące kasowników, setki biletomatów, koszty zatrudnienia kontrolerów, windykacji mandatów to ile milionów rocznie tego wyjdzie? A jakie są wpływy ze sprzedaży biletów? Może bezpłatna komunikacja miejsca odkorkowała by trochę Lublin. Korki to też olbrzymie straty dla wszystkich.

  • Krzysztof,, Ochota,,

   Dobry pomysł. Popieram, bo z pewnością koszty przewyższą przychody. Tylko nikt nic z Urzędasów nie ukręci,, przy okazji,, tego szczytu technicznego. Może logiczniej wprowadzić opłatę,, co łaska,, przy wejściach. Będzie taniej bo każdemu będzie głupio wejść do autobusu i nic nie wrzucić do skoarbony. Ekonomia ma działać dla człowieka, a nie człowiek na rzecz ekonomii. Może trochę smród spalin z nad miasta opadnie.

   • do puki będą jeździć takie złomy jak te jelcze z warszawy czy podwykonawcy autobusami z bagdadu – nie licz na poprawę jakości powietrza, ani jakości komunikacji…

 3. Tak. I co kilka lat firma której właściciel jest znajomkiem kogoś z otoczenia prezydenta deweloperów, otrzymuje dobry kontrakt na wymianę kolejnego badziewia w spółce zarządzanej wzorowo przez władze miasta. Doskonale, i oby tak dalej. A na to wszystko kasiora miedzy innymi z podwyżek opłat za odpady komunalne, bo zarządzanie owymi zgodnie z ustawą z grudnia 2012 roku jest w gestii władz lokalnych, czyli gminy. I tak się kręci lody na daninach wyszarpanych od mieszkańców. PRL jako żyw.

  • Gondol Jerzy z Nadwisły

   Takie Wasze władze samorządowe, jakie sobie, podobnież demokratycznie, wybraliście, więc pijcie piwo, któr nawarzyliście

  • ale co mają odpady wspólnego ze zużyciem wody czy komunikacją miejską ? Zobacz ostatnie oferty na wywóz śmieci – zmowa cenowa czy już bardziej mafia ?

 4. Żyjemy na Ukrainie nie widzicie tego jeszcze?

 5. coraz gorzej w tym kraju za PSuarów a W TVP same sukcesy

 6. Nowy system czego??!!….

 7. Wolelibyśmy aby jeździły w wakacje autobusy z klimatyzacją, a nie stare złomki, podczas gdy te nowe stoją na zajezdni.

 8. Co mi po nowych kasownikach jak autobusy na 34 to złom !!