690 680 960

W lasach pojawią się tysiące fotopułapek. Za śmiecenie mają być wyższe kary i obowiązek sprzątania lasu

Sądy oprócz 10-krotnie wyższych grzywien mają skazywać wandali na sprzątanie lasu. Taka zmiana przepisów ma na celu walkę z osobami, które śmiecą w lasach. W ich wyłapywaniu pomocne mają być fotopułapki oraz drony i kamery termowizyjne.

We wtorek Ministerstwo Środowiska zaprezentowało projekt przepisów mających na celu walkę z osobami, które śmiecą w lasach. Zaostrzone mają zostać kary za tego typu działania. Wywiezienie śmieci do lasu będzie skutkowało grzywną w wysokości do 5000 zł, a nie tak jak obecnie do 500 złotych. Jednak przede wszystkim wprowadzone mają zostać orzeczenia o pracach społecznie użytecznych polegających na sprzątaniu terenów zielonych oraz nawiązek w wysokości równej kosztom usunięcia odpadów.

Śmieciarze mają być ustalani dzięki 10 tysiącom mobilnych fotopułapek, które będą przenoszone każdego dnia w inne miejsca. W ich ustalaniu pomogą także drony i kamery noktowizyjne. Nagrania będą niepodważalnym dowodem w sądzie, gdyż doskonale na nich widać twarze sprawców i numery rejestracyjne ich samochodów.

– Mam złą wiadomość dla zaśmiecających nasze lasy, którzy czuli się dotąd bezkarni. W trybie pilnym uruchamiamy we wszystkich terenach leśnych w całym kraju aż dziesięć tysięcy przenośnych fotopułapek. Leśnicy każdego dnia będą zmieniać ich położenie. Są zamaskowane i nigdy nie będzie wiadomo, gdzie w danej chwili są zamontowane. Oprócz tego porządku będą pilnować kamery noktowizyjne i armia dronów – wyjaśnia Minister Środowiska Michał Woś.

Lasy Państwowe każdego roku wydają 20 mln złotych na uprzątnięcie terenów leśnych, z których wywozi się prawie 115 tysięcy metrów sześciennych odpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami.

(fot. archiwum/zdjęcie ilustracyjne)

34 komentarze

 1. Większość złapanych ludzi którzy zasmiecali lasy było z miasta.

  • Ze wsi wywozi co 3 Ci mieszkaniec. W miastach kontener jest podstawiany pod sam blok.

 2. Największe śmieciarze jędzą w maku widać po opakowaniach porozrzucanych wszędzie.

 3. Zaśmiecone lasy budzą we mnie odrazę do ludzi to czyniących, ale gdy pomyślę jakie filmiki będą w ręku leśników, to mam mieszane uczucia. Jak pójść na romantyczny spacer do lasu?

 4. I weź sie teraz grzybiarzu spokojnie wysraj

 5. Powinno się wprowadzić jednolitą opłatę śmieciową od osoby opłacaną po numerze pesel jak prawdziwy podatek, a nie ukryty jak dziś. Nie ważne wtedy czy mieszka w wynajmowanym mieszkaniu w mieście czy u rodziców na wsi, ale by płacił jak każdy. Za dzieci do lat 18 koszta ponosić powinni rodzice.

  • „Powinno się wprowadzić jednolitą opłatę śmieciową od osoby opłacaną po numerze pesel jak prawdziwy podatek, a nie ukryty jak dziś.”
   Coś to zmieni?

   • rolnik co nieznalazł żony

    Moim zdaniem tak. Ukróci zgłoszenia 1 osoby a mieszka 5, przy czym i tak są nie zgłoszone u siebie bo nie mieszkają a w wynajmowanym mieszkaniu przy przekonaniu ze nie trzeba bo on tu tylko sypia… Ale prawdziwym problemem są godziny i sposób pracy punktów zbiórki odpadów i ich grymaszenie to przyjmiemy a tego nie… te śmieci są niekompletne. Najlepszy przykład był jak była zbiórka odpadów w górze puławskiej i mieszkańcy przywieźli im… odpady. A co mieli do lasu je wywieść ?

 6. Bardziej mi to wygląda na podglądanie Bułgarek, czy podczas pracy obowiązkowo są w maseczkach xD

  • Możesz to nazywać jak chcesz, nawet „maseczka”.
   Ważna, że działa zdecydowanie lepiej niż te stosowane przeciwko COVID-19… 🙂

 7. Jak najbardziej jestem przeciwko zaśmiecaniu lasów, ale ta sprawa ma drugie dno. Rząd szykuje się już na drugą falę koronawirusa i pewnie wprowadzi zakazy jakie miały miejsce na wiosnę, a co za tym idzie lasy państwowe zostaną zamknięte dla wszystkich. Zwiększenie ilości fotopułapek będzie działaniem prewencyjnym na krnąbrnych i nieposłusznych, którzy nie przestaną chodzić do lasów na spacery. A wtedy fotka i delikwenta za fraki przed sąd i kara. Nagłaśnianie nielegalnych składów śmieci w lasach to nic innego jak podpuszczanie ludzi, aby było przyzwolenie społeczne na zwiększenie kar, a jeśli ludzie tego chcą to rząd to zrobi dla obywateli i będzie to kolejny sukces Morawieckiego i spółki, będą nagrody i premie. A społeczeństwo zaspane nawet nie zauważy że same na siebie bata ukręciło.

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas