Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

W każdym nadleśnictwie wyznaczono miejsca do nocowania. Dostępne będą od najbliższej niedzieli

W lasach, z dala od głównych dróg i miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu, leśnicy wyznaczyli miejsca dla osób, które zamierzają przenocować na łonie natury. Pobyt do dwóch nocy nie wymaga zgłaszania tego leśnikom.

Wraz z początkiem weekendu majowego rusza skierowana do amatorów bushcraftu i survivalu akcja „Zanocuj w Lesie”. Lasy Państwowe wyznaczyły na terenie 425 nadleśnictw w całym kraju obszary, na terenie będzie można nocować na łonie natury. Decyzję taką podjęto po pozytywnych wynikach pilotażu programu, który odbył się w ubiegłym roku. Wówczas na próbę udostępniono 40 lokalizacji w lasach całej Polski, gdzie pasjonaci terenowych aktywności mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa.

Poszczególne nadleśnictwa wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie wyznaczyły na swoim terenie obszary, które od najbliższej niedzieli będą dostępne dla wszystkich chętnych. Tereny te zajmują łącznie po ok. 1,5 tysiąca hektarów. Z założenia są to miejsca, w których będzie można poczuć prawdziwą dzikość natury i bliskość otaczającej przyrody. Jak wyjaśniają leśnicy, starano się je wytyczać w sercu lasu, z dala od głównych dróg i miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu.

Wprowadzono też niewielkie zmiany w porównaniu do przepisów jakie obowiązywały podczas pilotażu programu. Jeśli w noclegu weźmie udział grupa nie większa niż dziewięć osób, nie dłużej niż przez dwie noce z rzędu, nie trzeba będzie o tym fakcie powiadamiać właściwego terytorialnie nadleśnictwa. W przypadku, gdy nocleg planuje grupa powyżej 9 osób, taki fakt należy zgłosić mailowo danemu nadleśnictwu. Jednak nie później niż na dwa dni przed planowanym noclegiem. Otrzymane potwierdzenie będzie stanowiło oficjalne wyrażenie zgody na pobyt.

Osoby nocujące w lesie będą musiały się również stosować do regulaminów ustalonych przez poszczególne nadleśnictwa. Najważniejsze zakazy dotyczą: zakazu zbierania drewna, palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, czy też wjazdu do lasu pojazdem silnikowym. Dokładne lokalizacje obszarów wyznaczonych do nocowania w lesie, można znaleźć w Banku Danych o Lasach, a także na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw.

(fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne)

9 komentarzy

  1. W perspektywie to miejsca eksmisji osób odmawiających „dobrowolnych” szczepień?

    • To samo pomyślałem – szykują miejsca noclegowe dla tych którym czwarta fala i kolejna zabierze resztki godności.
      ***** ***

  2. Czyli na polski tłumacząc: grupa liczebnie nie przekraczająca 9 osób może se przez dwa dni cichcem zasrywać okoliczne krzaki i zarzucać puszkami, oraz całymi i tłuczonymi butelkami, potem wrzeszczeć jakie to te nasze lasy zaśmiecone są… prawda że to całkiem polskie ???

  3. Czyli na polski tłumacząc: grupa liczebnie nie przekraczająca 9 osób może se przez dwa dni cichcem zas…rywać okoliczne krzaki i zarzucać puszkami, oraz całymi i tłuczonymi butelkami, potem wrzeszczeć jakie to te nasze lasy zaśmiecone są… prawda że to całkiem polskie ???

  4. Gondol Jerzy z Nadwisły

    W stanowym Denali National Park, (Alaska US) kwestię biwakowania rozwiązano tak: osoba/osoby wchodzące np. z plecakami, prócz wnoszonych opłat za wstęp, muszą rozpakować te plecaki i pokazać co w nich mają, żywność pakują do specjalnych pojemników, a ilość butelek i puszek jest notowana, by potem przy wyjściu z parku mogli sie z nich rozliczyć ze strażnikiem. Brak puszki, czy butelki kosztuje 10 USD, z braku gotówki delikwent pozostaje w areszcie do czasu opłacenia owej grzywny + plus koszty utrzymania śmieciarza w areszcie.

  5. A kleszczom życzymy smacznego!

  6. Nowy ład. Wasze ulice, nasze kamienice. Rządowy program mieszkanie+ ruszył z pełną siłą.

  7. Rok temu zamykali teraz zapraszają.

  8. w lesie kozłowieckim będą to oddziały 267,272,271 (na wschód od parkingu „nasutów”) – fajna lokalizacja

Z kraju