690 680 960

W Czumowie odwzorowali wielką bitwę nad Bugiem z roku 1018 (wideo)

Przy udziale kilkuset rekonstruktorów odbyła się II edycja Bitwy nad Bugiem. Wydarzenie miało miejsce w pięknej scenerii nadbużańskich łąk w Czumowie.

Wczoraj na nadbużańskich łąkach w Czumowie koło Hrubieszowa odbyła się rekonstrukcja jednej z najważniejszych bitew czasów wczesnego średniowiecza. Chodzi o starcie z 22 lipca 1018 roku, kiedy to nad rzeką Bug w pobliżu grodu Wołyń po obu stronach rzeki naprzeciw siebie stanęło kilka tysięcy wojów Bolesława Chrobrego i Jarosława I Mądrego.

W rezultacie tej bitwy Bolesław Chrobry zajął Kijów i osadził w nim na tronie brata Jarosława Mądrego i swojego zięcia Świętopełka. Do Polski przyłączone zostały Grody Czerwieńskie.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 400 osób. Było można zobaczyć duże obozowiska historyczne, w tym stanowiska edukacyjne, rzemieślnicze i militarne. Za organizację wydarzenia odpowiedzialne było Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, a także Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, Gmina Hrubieszów, 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej – Drużyna Grodów Czerwieńskich.

Zachęcamy do obejrzenia wideo

(fot. wideo Ryszard Molas)

10 komentarzy

 1. Pomyślcie… jak szybko zakończyłaby się ta bitwa, gdyby w ówczesnych czasach pojawił się tam ktoś z „kałachem” i stosownym zapasem amunicji…

  • gdyby babcia miała wąsy to by dziadkiem była…
   Mnie zaciekawiła obecność saraceńskiego dziecka…

 2. tam bardzo nie trzeba było odtwarzać cały czas tam są takie bitwy

  • taa, pomiędzy dzielnymi kupcami tytoniu a rzezimieszkami którzy chcą im ten tytoń odebrać…
   ewentualnie idzie o napitek…

   • Babcia emerytka

    Takie boje o tytoń, obecnie się toczą między celnikami, a przemytnikami… 😆

 3. Mnie tylko interesuje, czy tratwy używane w 1018 roku przez wojowników Jarosława były wykonane ze 120 litrowych worków na śmieci wypełnionych kartonami papierosów bez polskich znaków akcyzy. I czy po wygranej bitwie Bolesław przeniósł tratwy do zaparkowanych w pobliżu zaprzęgów i odjechał z łupem w kierunku Gniezdna.

 4. Popatrzyłem na zdjęcie i pomyślałem, że to promocja w Biedronce!

 5. komentarze standardowo obnażają intelektualną przekrojówkę naszego kochanego regionu – intelekt i bystre oko aż tryska na lewo i prawo. Ludzie bez żadnych zainteresowań klepiący jak orangutany w klawiatury.

 6. Nie obrażaj orangutanow 😉

Kursy walut

 • USD 4.3011zł -1.05%
 • GBP 5.2966zł -0.78%
 • EUR 4.6817zł -0.15%
 • CHF 4.697zł -0.39%

Polub nas