Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ustawiono automaty z karmą dla kaczek. Władze miasta chcą uniknąć kolejnego zatrucia ptaków

Dwa automaty z karmą dla ptaków wodnych ustawione zostały obok stawu w parku miejskim w Zamościu. Niebawem pojawią się również tablice informujące np. o gatunkach ptaków i zwierząt żyjących w tym miejscu.

W Parku Miejskim w Zamościu, w sąsiedztwie kładek przy stawie, ustawione zostały automaty z karmą dla ptactwa wodnego. Po wrzuceniu złotówki otrzymuje się porcję pożywienia, którym można karmić pływające po stawie kaczki. W skład karmy wchodzi granulat i ziarna zbóż, które pochodzą z wytwórni pasz posiadającej certyfikaty jakości, współpracującej z ogrodami zoologicznymi.

Pomysł ustawienia automatów pojawił się w lipcu, kiedy to znaleziono aż dwadzieścia martwych ptaków. Początkowo podejrzewano, że kaczki padły w wyniku wirusa ptasiej grypy. Pobrano również próbki wody ze stawu. Jednak szybko choroba została wykluczona. Badania wykazały bowiem jednoznacznie, że ptakom zaszkodziło pożywienie. Przebywające w parku osoby często karmiły je chlebem, co miało być zgubne dla kaczek i doprowadziło do ich śmierci.

Wtedy to wydany został zakaz dokarmiania ptaków a władze miasta zaczęły szukać rozwiązania tej sytuacji. Pomysł padł na automaty z karmą. Podpisano umowę z jedną z lubelskich firm, która ustawiła urządzenia. Ma je również utrzymywać w należytym stanie estetycznym, na bieżąco je uzupełniać aby nie brakowało karmy a także dokonywać niezbędnej konserwacji i napraw w wypadku wystąpienia uszkodzeń. Umowa została zawarta do końca roku, na razie na okres próbny, ale jeśli pomysł się sprawdzi, niewykluczone, że współpraca będzie kontynuowana.

Ustawiono automaty z karmą dla kaczek. Władze miasta chcą uniknąć kolejnego zatrucia ptaków

(fot. UM Zamość)

3 komentarze

  1. A co z karpiami, jest ich tam tysiące i nikt ich nie karmi!!!! Miasto potrafiło tylko wpuścić i na tym się ich rola zakończyła, proponuje systematyczne karmienie!!!!

Z kraju