Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Urzędnicy obudzili się przed samymi wakacjami. Legitymacje szkolne bez nr PESEL są nieważne

Od 23 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące legitymacji szkolnych. Teraz, tydzień przed wakacjami wszyscy raptownie przypomnieli sobie o zmianach.

Od początku roku obowiązują nowe przepisy regulujące wzór legitymacji szkolnej. Zmiany wprowadziło Ministerstwo Edukacji Narodowej na wniosek ministra zdrowia. Powodem było umożliwienie weryfikacji uczniów co do uprawnień do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych w systemie e-WUŚ. Choć od stycznia każda legitymacja szkolna powinna posiadać numer PESEL ucznia, to jednak nie każda ze szkół wywiązała się z tego obowiązku.

Głównym powodem jest to, że wszyscy czekali na nowe druki legitymacji szkolnych. Te jednak otrzymają uczniowie pierwszych klas dopiero od września. Jednak niektórzy dyrektorzy szkół zdecydowali się na bieżąco wymieniać wszystkim stare legitymacje na nowe. Większość postanowiła zaś skorzystać z innej opcji. Mianowicie zgodnie z rozporządzeniem MEN jest możliwość, aby na dotychczasowym dokumencie został ręcznie dopisany numer PESEL ucznia. Wpis ten jednak musi być potwierdzony urzędową pieczątką szkoły.

W wielu szkołach dopiero jednak teraz, tuż przed zbliżającymi się wakacjami, postanowiono dopełnić tego obowiązku. Często po piśmie z kuratorium, które to na prośbę wiceminister Joanny Berdzik miało przypomnieć dyrektorom szkół o nowych przepisach. Ministerstwo Edukacji Narodowej apeluje także do przewoźników, by nie karali uczniów za brak PESEL-u na legitymacji. – Nie powinno być to podstawą do wystawienia mandatu – tłumaczy Joanna Berdzik.

Warto by przed zakończeniem roku szkolnego, każdy z uczniów lub rodziców sprawdził, czy legitymacja szkolna posiada wpisany numer PESEL. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych kłopotów w trakcie wakacji.

(MEN)
2015-06-20 15:01:04

11 komentarzy

  1. ten MEN coraz głupsze pomysły ma 😉

  2. To nie chodzi o głupie czy mądre pomysły MEN…
    Rozporządzenie MEN z dnia 29 grudnia 2014 r. jest po prostu sprzeczne z Konstytucją, bo łamie zasadę LEX RETRO NON AGIT (prawo nie działa wstecz).
    Na odwrocie każdej legitymacji szkolnej jest umieszczona, poświadczona przez szkołę DATA WAŻNOŚCI.
    I na obecnie używanych legitymacjach, w bieżącym roku szkolnym jest ro 30 września 2015 r.
    Rozporządzenie opublikowano w połowie roku szkolnego, więc oznacza, że może ono dotyczyć tylko nowo wydawanych dokumentów po 23 stycznia 2015 r. (wtedy weszło w życie). Legitymacje, których ważność na początku roku szkolnego poświadczono do 30 września 2014 r. mogą ale NIE MUSZĄ być do tego czasu uzupełnione o ten numer.
    Na pewno zaś KARANIE i jakiekolwiek inne sankcje za brak tego numeru przed upływem ich ważności w dniu 30 września 2015 r. byłoby działaniem prawa wstecz czyli działaniem NIEKONSTYTUCYJNYM.

    Warto to uzmysłowić autorom (MEN), jak też przewoźnikom, by do września dali dzieciom święty spokój.

  3. „…na prośbę wiceminister Joanny Berdzik miało przypomnieć dyrektorom szkół o nowych przepisach. Ministerstwo Edukacji Narodowej apeluje także do przewoźników, by nie karali uczniów za brak PESEL-u na legitymacji. – Nie powinno być to podstawą do wystawienia mandatu – tłumaczy Joanna Berdzik….”

    Uśmiałem się…
    Najpierw MEN informuje szkoły w grudniu, że zmiany będą wchodziły stopniowo, że posiadane i przedłużone legitymacje zachowują ważność, potem, kiedy orientuje się, że rozporządzenie jest napisane wadliwie pod względem prawnym, próbuje się winę zrzucić na szkoły, nazywając to „dopełnieniem obowiązku”…

    Najpierw to MEN powinno DOPEŁNIĆ OBOWIĄZKU i nie wydawać sprzecznego z Konstytucją, bo działającego WSTECZ rozporządzenia, które naraża na szykany ponad 5 milionów najmłodszych obywateli…

    LEX TETRO NON AGIT

  4. Errata: LEX RETRO NON AGIT

  5. To państwo to kraj złodzieja,kur..wy i szatana

  6. no gimbusy wracać do szkoły po pieczątki a nie pisać bzdur tu na forum

  7. przypomnę tylko że z tymi poświadczeniami o uprawnieniach do opieki lekarskiej to ściema zwykła. Każdy Polak do 18 roku życia nawet jak opiekuni nie są objęci systemem ubezpieczeń społecznych tak czy siak jest bezpłatnie leczony 🙂

    • Ale urzędnicy chcą mieć statystykę i podział: ile dzieci z ubezpieczenia rodziców, a za ile płaci budżet (dzieci nieubezpieczonych rodziców). Wiec ten PESEL nie dla ułatwienia dzieciom tylko urzędnikom…pewnie stąd to prawo działające wstecz i te represje za brak PESEL…

Z kraju