W tym roku rusza budowa ogrodzenia na wschodniej granicy Polski. Prace rozpoczną się koło Włodawy

W naszym regionie ma zostać postawiony pierwszy metr ogrodzenia, które powstanie wzdłuż granicy wschodniej. Ma to być zapora przeciwko zarażonym wirusem ASF dzikom.

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski zapowiedział, że jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa ogrodzenia wzdłuż wschodniej granicy Polski. Ma ono być zaporą przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa ASF, którego głównymi nosicielami są dziki. Masowo migrują one do naszego kraju z Ukrainy i Białorusi. W trakcie prowadzonych na ten temat rozmów w Urzędzie Wojewódzkim zaznaczono, że na tę chorobę nie ma zarówno żadnego lekarstwa czy też szczepionki, pozostają tylko administracyjne środki w walce z wirusem. Jak wyjaśniał wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, działania w tym kierunku są podzielone na trzy elementy.

Pierwsze są prowadzone bezpośrednie w miejscu, w którym stwierdzono wystąpienie ASF. Szczególnie chodzi o ogniska wśród trzody chlewnej. Polega to na tym, że w tym miejscu następuje ubój trzody z danego gospodarstwa tego stada, w którym wystąpiła choroba. Kolejnym sposobem przeciwdziałania pojawieniu się choroby są działania prewencyjne m.in. permanentne przeszukiwania lasów pod kątem padłych dzików, czy ich szczątków. Eliminuje to wirusa ze środowiska naturalnego. Z kolei działania prewencyjne to kontrole przemieszczania zwierząt, jak i kontrole dokonywane na targowiskach, rynkach, aby do obrotu nie było wprowadzane mięso niewiadomego pochodzenia. Trzecim elementem są akcje informacyjne, które przynoszą zakładane efekty.

Sama zapora będzie przebiegała wzdłuż całej wschodniej granicy Polski. Ma mieć wysokość dwóch metrów, dodatkowo jej część znajdzie się pod ziemią, tak aby dziki nie mogły się przedostać na drugą stronę pod ogrodzeniem. Prace maja ruszyć w powiecie włodawskim, w rejonie styku granic Polski, Ukrainy i Białorusi. Jej budowa ma się zakończyć po trzech latach.

(fot. lublin112)
2018-03-17 13:20:22

32 komentarze

  1. W TYM ROKU REMONT BALLADYNY NIE RUSZY TO PEWNE , KIEDY WIĘC BO ZNOWU WYBORY I ZNOWU OBIECANKI ?!

  2. furtka co 2 km chyba ma być,jedna we włodawie,druga w orchówku.

  3. 1 kwietnia za 2 tygodnie..

  4. Głupota milosciwie nam panujących!
    Wirus już jest w kraju i przenosi się z jednego zwierzęcia na drugie. Ogrodzenia ustawcie wokół lasów jeszcze!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska