Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Tylko kobiety, dzieci oraz seniorzy. PKP Intercity wprowadza nowe zasady bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy

Od jutra nie wystarczy już tylko potwierdzenie, że jest się obywatelem Ukrainy, aby otrzymać bezpłatny bilet na pociąg. Kolejowy przewoźnik wprowadza szereg zmian z tym związanych.

Od piątku 1 kwietnia zmienią się zasady związane z wydawaniem bezpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy na przejazdy pociągami PKP Intercity. Do tej pory wystarczył dowolny dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie, aby można było za darmo podróżować w klasie 2 pociągami kategorii ekonomicznych TLK i IC. Z oferty tej skorzystano już ponad 1 mln razy.

Przewoźnik postanowił jednak dokonać zmian w regulaminie tłumacząc, że wynika to z konieczności niesienia pomocy tym osobom, które najbardziej jej potrzebują. Dlatego też bezpłatne bilety w kasach i u konduktora otrzymają tylko dzieci i młodzież do lat 18, kobiety, mężczyźni powyżej 60 roku życia oraz mężczyźni w wieku 18-60 lat posiadający niepełnosprawność.

To jednak nie wszystko. Obowiązkowy jest także ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 r. Osoby, które z różnych względów nie posiadają paszportu, będą musiały okazać dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, czy legitymację studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL, w którym oznaczono status cudzoziemca jako osoby, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 r.

Nowe zasady obowiązywać mają do końca kwietnia, jednak spółka zastrzegła sobie możliwość ich modyfikacji w dowolnym terminie.

(fot. lublin112)

41 komentarzy

  1. Ale jak to tak?? Braci naszych najlepszych, sąsiadów wspaniałych, zasłużonych w przyjaźni od setek lat, a szczególnie 80 lat temu, powtarzam, braci naszych przywilejów pozbawiać???? Przecież oni się już do tego przyzwyczaili. Więcej, im się to po prostu należy, tak, jak natychmiastowe przyjęcie do EU, nawet bez konieczności zrobienia tam porządku z korupcją i systemem oligarchicznym!!

  2. Alan, to ze Ty byś uciekł razem z kobietami i dziećmi nie znaczy, ze większość by tak zrobiła. Ja bym broniła swojego kraju, bo mam w sobie poczucie obowiązku i w miesiac , nauczyłam się choć trochę strzelać. Miałeś kiedykolwiek w ręku karabin? Wątpię. Nie mierz wszystkich swoją miarą. Nikt Ci nie broni uciekać, tchórzyczku…. To nawet lepiej 🙂 bo byś przeszkadzał.

  3. ja jechałam 30.03.2022na trasie warszawa lublin i do naszego wagonu wsiadła rodzina z ukrainy jakieś 25 osób chodz miały bilety w innych wagonach ale to jeszcze nic rozeszły się po wagonie jak ,, pchły,, przejście zastawili wózkami dzieciencymi z ogromnymi torbami jakieś 10 sztuk (wózki) a tylko jedno niemowle obijali padażerów tymi wózkami,nie można było wstać z miejsca ani wyśąść, ani pujść do toalety sami się kręcili przepychając te wózki to do przodu to w tyłu po przejściu sluchali głośno muzyki, psikali się perfumami ,dziecko płakało . Jednym słowem obywatel polski płaci za bilet grubą kase i nic niema do gadania musi usiąść na miejsce i wogon według biletu a obywatele ukrainy robią co chcą z darmowym bietem spychając polaka na margines a konduktor bał się im cokolwiek zwrócić uwagę , nie liczy ile osób, ani nie sprawdza paszportów,
    biety po łepkach sprawdzał, a na pytanie dlaczego zmieniają wagon (w ich wagonie było za ciasno i poszli sobie do innego bo pis ich zaprosił . A konduktor życzył miłej podruży i dalej poszedł sprawdzać bilety . Nic nie skomentował że tak nie można ale jak polak zmieni wagon lub miejsce albo nie ma biletu to afera. Nie polecam pociąu icc lepiej jeździć busem lepszy komfort podruży i bezpieczniej bo pociąg nadodatek spuźnił się 30 min ,chodź z warszawy wyjechał o czasie.

Wiadomości z info112