Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Trzy osoby zatrzymane za oszustwo metodą „na policjanta” (wideo, zdjęcia)

Puławscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn do sprawy oszustwa metodą „na policjanta” 79-letniej mieszkanki Puław. Przestępcy podszywając się pod funkcjonariuszy, poinformowali 79-latkę, że jej wnuk miał wypadek, w którym potrącił dziecko. Twierdzili, że potrzebne są pieniądze na kaucję, aby wnuczek mógł wyjść na wolność. Kobieta uwierzyła oszustom i przekazała ponad 20 tysięcy złotych, 2 500 dolarów amerykańskich oraz złote monety i biżuterię.

W środę puławski sąd, na wniosek policji i prokuratury aresztował 36-letniego obywatela Holandii podejrzanego o dokonanie oszustwa na 79-letniej mieszkance Puław. To trzecia osoba po 39 i 55-latku tymczasowo aresztowana w sprawie prowadzonej przez puławskich policjantów. Ustalenia kryminalnych wskazują na to, że zatrzymani i aresztowani brali udział w podobnych przestępstwach na terenie całej Polski.

Do oszustwa na terenie Puław doszło w kwietniu tego roku. Ofiarą przestępców padła 79-latka. Kobieta uwierzyła w opowiadaną przez oszustów historię o wypadku i przekazała im ponad 30 tysięcy złotych, złote monety i biżuterię.

– Z relacji 79-latki wynikało, że odebrała telefon od mężczyzny, podającego się za funkcjonariusza Policji. Powiedział, że jej dorosły wnuk spowodował wypadek, w którym ucierpiało kilkuletnie dziecko i aby zapobiec jego aresztowaniu, kobieta miała przekazać służbom 100 tysięcy złotych. Następnie do rozmowy włączyła się kolejna osoba, która miała być rzekomym prokuratorem decydującym o ewentualnym areszcie. 79-latka uwierzyła oszustom, ale nie mając tak dużej kwoty pieniędzy, postanowiła pożyczyć ile się da od sąsiadki. Łącznie, staruszka uzbierała 20 tysięcy złotych oraz 2 500 dolarów amerykańskich. Ponadto przygotowała dwie złote monety austriackie oraz złotą biżuterię – informuje podkomisarz Ewa Rejn – Kozak z puławskiej Policji.

Do seniorki zgłosił się mężczyzna w czapce z daszkiem i maseczce na twarzy po odbiór pieniędzy i kosztowności. Miał to być rzekomy policjant. Kobieta przekazała mu pieniądze oraz złoto i czekała na informację od rodziny, co z wnukiem. Po pewnym czasie zadzwoniła do córki i wówczas okazało się, że żaden z jej wnuków nie miał wypadku, a ona padła ofiarą oszustów.

Kryminalni z Puław ustalili osoby podejrzewane o udział w przestępstwie. Mundurowi dotarli do kierowcy, tzw. „odbieraka” oraz osoby przejmującej pieniądze od „odbieraka”. Pierwsze zatrzymania nastąpiły w maju bieżącego roku na terenie Wrocławia. Dzięki wsparciu policjantów z komend wojewódzkich w Lublinie i Wrocławiu, w ręce puławskich kryminalnych wpadli wówczas 39-latek bez stałego miejsca zamieszkania oraz 55-letni mieszkaniec Wrocławia. Obaj usłyszeli zarzuty oszustwa i zostali tymczasowo aresztowani. Policjanci zabezpieczyli także od podejrzanych gotówkę, złotą biżuterię i monety oraz zegarki marki Rolex.

Następnie mundurowi ustalili, że podejrzani w puławskiej sprawie uczestniczyli również w innych oszustwach, na terenie całego kraju. Do grupy tej należał również 36-letni obywatel Holandii, ustalony przez puławskich kryminalnych. Mężczyzna został zatrzymany kilka dni temu na terenie Krakowa. Po przedstawieniu mu zarzutów, policjanci złożyli wniosek o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. W tym tygodniu 36-latek decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Podejrzanym grozi do 8 lat więzienia.

Trzy osoby zatrzymane za oszustwo metodą „na policjanta” (wideo, zdjęcia)

Trzy osoby zatrzymane za oszustwo metodą „na policjanta” (wideo, zdjęcia)

Trzy osoby zatrzymane za oszustwo metodą „na policjanta” (wideo, zdjęcia)

(fot. wideo Policja Puławy)

5 komentarzy

  1. Co za stylówa! Różowa koszula z krótkim rękawem, kolekcja „wesele ’95” + japonki.
    Stary chłop, jeszcze się wytatuował… Po co ci kasa, skoro nie masz gustu 🙂

  2. Wystarczyło sygnet zamienić na bransoletki i z bossa zrobił się fatty toad boy.

  3. Dodatkowo ten jeden zjadł dzieciom piłkę.

Wiadomości z info112