690 680 960

Trwają przygotowania do kompleksowego remontu i przebudowy dawnego Trybunału Koronnego

Obecnie trwają przygotowania do remontu i przebudowy dawnego Trybunału Koronnego w Lublinie, cennej miejskiej budowli znajdującej się w centrum Starego Miasta, od 1967 roku wpisanej do rejestru zabytków. Miasto ogłosiło postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla tego obiektu.

– Budynek dawnego Trybunału Koronnego jest cennym zabytkiem nie tylko ze względu na formę architektoniczną, ale też rolę jaką odegrał w historii Lublina. To także bardzo charakterystyczny punkt na Starym Mieście, miejsce atrakcyjne dla turystów, natomiast przez mieszkańców kojarzone przede wszystkim jako Pałac Ślubów. Po latach użytkowania obiekt wymaga nie tylko remontu elewacji i renowacji zabytkowych pomieszczeń, ale również dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Opracowanie dokumentacji projektowej to pierwszy krok do realizacji tej inwestycji w przyszłości – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin, ds. Inwestycji i Rozwoju.

Gmach Trybunału Koronnego wymaga remontu elewacji z naprawą i odtworzeniem detali architektonicznych, a także wymiany okien, drzwi bocznych oraz remontu balkonu, balustrady i drzwi głównych. Kolorystyka elewacji powinna pozostać bez zmian. Nie będzie konieczna całościowa wymiana dachu, ale niezbędne nowe obróbki blacharskie, orynnowanie, zaimpregnowanie więźby dachowej wraz z wymianą izolacji stropów II piętra. Przewidziano również remont budynku wewnątrz, m.in. sali ślubów, poczekalni, hallu, sali jubileuszy.

Renowacja obejmie polichromię ścienną i sufitową, tynki i malatury w tzw. białych pomieszczeniach. Zakłada się również remont podokienników i okiennic wewnętrznych, cyklinowanie parkietów oraz polerowanie podłóg kamiennych. Remonty tynków, polichromii, drzwi zewnętrznych, okiennic oraz stolarki drzwiowej powinny być prowadzone w oparciu o program prac konserwatorskich. W budynku, w celu dostosowania dla osób z niepełnosprawnością ruchową, zaplanowano m.in. zaprojektowanie panoramicznej windy lub platformy (w miejscu szatni na parterze) oraz przebudowę układu funkcjonalnego toalet. Dodatkowo projekt ma zakładać adaptację pomieszczenia na parterze na dodatkową salę ślubów.

Dokumentacja obejmie przebudowę węzła cieplnego, instalacji wentylacji, klimatyzacji na pierwszym piętrze, centralnego ogrzewania oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. Instalacja elektryczna po remoncie ma spełniać obowiązujące obecnie przepisy oraz normy i być poprowadzona w całości budynku łącznie z piwnicami. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, z jak najmniejszą ingerencją w strukturę ścian i tynków, mają być również poprowadzone wszystkie prace instalacyjne. Oprócz tego projekt uwzględni wymianę instalacji oświetleniowej i nagłośnienia, rozbudowę instalacji teletechnicznych w zakresie dostępu do sieci w całym budynku, monitoringu wizyjnego oraz systemu zabezpieczeń – ochrony obrazów, sygnalizacji włamania, napadu oraz pożaru.

Wyłoniony w postępowaniu wykonawca będzie miał 6 miesięcy od daty zawarcia umowy na opracowanie projektu budowlanego, a następnie kolejne 4 na projekty wykonawcze oraz pozostałe opracowania – elementy dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Jego zadaniem będzie również pełnienie kompleksowych nadzorów autorskich przez cały czas trwania robót budowlanych, aż do zgłoszenia gotowości do odbioru końcowego. Czas na składanie ofert w przetargu upływa 13 czerwca.

(fot. UM Lublin, źródło UM Lublin)

9 komentarzy

 1. To już nie ma ciekawszych wydatków w mieście… inspiracji?
  Może by się ktoś wziął za drogi?
  Witosa, Chemiczna, Zana, Unii Lubelskiej, Głęboka.
  Mam wymieniać dalej?

 2. Oby nikt nie zgłosił się do przetargu! Mam na myśli konkretną instytucję,12 lat temu brałem ślub w tym budynku ze żmiją a ona pokazała mi na co ją stać.

 3. fakt trybunał się wali trza remontować , za dużo kasy w mieście majo

 4. Będzie Biedronka Staromiejska

 5. Dobudują kilka pięter ?

 6. Wymiana okien ???
  Ciekawe ktoś się im na serio przyjrzał.
  Czemu się nie remontuje takich rzeczy?
  Ostatnio dwóch „fachowców” proponowało mi wymianę piecyka na używany, który ściągnęli u kogoś w domu (700 zł).
  Kupiłem wkładkę modułu wodnego za 30 zł i wymieniłem w 10 minut. Piecyk jak nowy…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bezpłatne warsztaty Know Hau w Strefie Psa w SKENDE
51. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” 2022
Zaproszenie na terenową akcję poboru krwi – 19 sierpnia
Piknik „Kwiaty we włosach” dla najstarszych mieszkańców Lublina
175. rocznica urodzin Bolesława Prusa