Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Trwają ostatnie prace porządkowe. W tym tygodniu pierwsi kierowcy drogą ekspresową ominą Ryki (zdjęcia)

Pracownicy kończą prace porządkowe, montowane są ostatnie metry ogrodzeń oraz trwa przegląd całego odcinka. Jak już zapowiadaliśmy, w piątek pierwsi kierowcy będą mogli już korzystać z kolejnego odcinka drogi ekspresowej S17.

W ubiegłym tygodniu zakończyło się układanie nawierzchni bitumicznej na ostatnim budowanym odcinku drogi ekspresowej S17 Lublin – Warszawa w naszym regionie. Chodzi o 15-kilometrową trasę pomiędzy węzłem Skrudki a granicą województw lubelskiego i mazowieckiego. Wykonawca układał warstwę ścieralną na obiektach inżynieryjnych oraz łączniach węzła Ryki Południe. Tym samym prace związane z budowa ekspresówki zostały ukończone.

Obecnie wykonawca prowadzi jeszcze ostatnie prace porządkowe, humusowanie w pasie rozdziału i na skarpach oraz montaż siatki ogrodzeniowej. Trwają też przygotowania do otwarcia trasy, co ma nastąpić już w tym tygodniu. Tym samym zniknie wąskie gardło na trasie pomiędzy obwodnicą Garwolina a Piaskami. Ekspresówka przebiega po północno – wschodniej stronie istniejącej drogi krajowej nr 17, omijając miejscowości Niwa Babicka, Nowa Dąbia oraz miasto Ryki.

Będzie to trzeci oddany do użytku fragment budowanej drogi ekspresowej S17 Lublin – Warszawa. W połowie czerwca otwarto 13 kilometrów trasy pomiędzy węzłami Kurów Zachód i Skrudki zaś na początku lipca udostępniono ok. 30 km drogi od granicy województw do początku obwodnicy Garwolina. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, do czasu uzyskania niezbędnych pozwoleń ze strony Nadzoru Budowlanego, ruch odbywał się będzie warunkowo, z ograniczeniem prędkości do 100 km/h.

Taka organizacja ruchu ma obowiązywać do czasu zakończeniu całej inwestycji. Wykonawca będzie miał jeszcze za zadanie wykonanie prac na drodze krajowej nr 17, którą obecnie poruszają się pojazdy. Chodzi o dokończenie budowy przepustów powiązanych z trasą S17, budowę ronda na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 48 w Moszczance oraz remont nawierzchni na dojeździe do Ryk. Wtedy to zniknie ograniczenie prędkości i w efekcie, blisko 140 kilometrową trasę od początku obwodnicy Garwolina do końca obwodnicy Piask, kierowcy pojazdów osobowych będą mogli przejechać zgodnie z przepisami w około 70 minut.

(fot. Krzysztof Nalewajko)

14 komentarzy

 1. wreszcie Ryki odetchną a nam kierowcom bedzie prosciej pokonac ten odcinek. brawo

 2. A do Rzeszowa odsuniete w czasie?

 3. co ma budowa ronda w Moszczance lub położenie nowej nawierzchni na starej 17 przy wyjeździe z Ryk w stronę Żyrzyna do ograniczenia prędkości na S17 ?
  „Chodzi o dokończenie budowy przepustów powiązanych z trasą S17, budowę ronda na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 48 w Moszczance oraz remont nawierzchni na dojeździe do Ryk. Wtedy to zniknie ograniczenie prędkości….”
  ludzie , jak coś piszecie to najpierw przed opublikowaniem przeczytajcie czy ma to sens

  • Ma o tyle dużo wspólnego, że prace te są jednym z elementów inwestycji „Zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S17 Garwolin – Kurów na odcinku granica województwa mazowieckiego i lubelskiego – węzeł „Sielce” obecnie „Kurów Zachód” (bez węzła), odcinek granica województwa mazowieckiego i lubelskiego – węzeł „Skrudki” (wraz z węzłem), wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą”. Oznacza to, że w zakres zadań związanych z budową drogi ekspresowej, wchodzą także prace związane z przebudową obecnego odcinka drogi krajowej nr 17. Tak więc dopiero po zakończeniu całości inwestycji, nadzór budowlany będzie mógł wydać pozwolenie na użytkowanie.

   Ludzie, jak coś komentujecie, to najpierw przed opublikowaniem sprawdźcie, czy ma to sens.

 4. jasne to może ograniczmy prędkość na całej S17 od Piask ponieważ od Garwolina do W-awki nie ma standardu ekspresówki….. tak postuluję bo lublin 112 tak wypisał , że przepust dla żab jeszcze na 17 nie poprawiony , a prace będą trwały jeszcze kilka miesięcy

 5. warto przy okazji sobie wspomnieć którzy politycy pieprzyli farmazony że nie ma żadnej Polski B….. i dopiero „populistyczny” PiS musiał dojść do władzy żeby po 30 latach od upadku komuny zbudowano u nas drogę z prawdziwego zdarzenia do stolicy….

  • populistyczny pis otworzył drogę której budowę rozpoczęło GDDKIA za czasów PO

   • Rozpoczął…. Rozpoczął wiele, szkoda tylko, że nic nie mógł skończyć. Np. dróg które miały być gotowe na Euro 2012. Ale dla ich ministra zegarki były ważniejsze. A reprezentant naszego regionu w randze bodaj wiceministra ujął to zgrabnie: „ch*j z Polską wschodnią”.

  • Ale debilny komentarz. To są właśnie trolle PiSu, który ma tyle wspólnego z S17, że tylko by wstęgi przecinali po poprzednikach.

  • Ale trolujesz, PiSowczyku. Twoja ulubiona partia ma tyle wspólnego z S17, że tylko wstęgi przecina po poprzednikach.

 6. … poparcie PiS też odziedziczyło po poprzednikach….