Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Trzynaście nowoczesnych karetek pogotowia ratunkowego trafi do naszego regionu (zdjęcia)

Do Kraśnika i Wysokiego trafią nowoczesne karetki, na zakup których podpisane zostały właśnie umowy. Na każdą z nich przeznaczono kwotę 400 tys. złotych. To pierwsze z 13 pojazdów, jakie mają trafić do naszego regionu.

We wtorek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisana została umowa na zakup dwóch karetek dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie i SP ZOZ w Bychawie. Ambulanse trafią do Kraśnika i Wysokiego, będą służyły też mieszkańcom okolicznych gmin. Środki na zakup pojazdów wraz z wyposażeniem pochodzą z rządowego „Programu wymiany ambulansów”, w ramach którego w całym kraju zostanie rozdysponowanych 200 nowoczesnych karetek. Trzynaście z nich trafi do województwa lubelskiego. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczynienie się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego.

Choć od niezawodności karetek często zależy ludzkie życie, to nie brakuje miejscowości, gdzie użytkowane są pojazdy mające nawet po kilkanaście lat. Dane ogólnopolskie pokazują, że co trzeci ambulans w kraju ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie ma spaść o 30 miesięcy. W Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie każdego dnia używanych jest 21 karetek, w większości pojazdy mają mniej niż pięć lat i przebieg mniejszy niż 300 tys. km. Gorzej jest jednak w Bychawie. Pojazdy tamtejszego ZOZ-u nie dość, że mają wiele lat, to są bardzo wysłużone a brak środków finansowych uniemożliwiał zakup nowych.

Poza karetkami do województwa lubelskiego trafi również nowy akcelerator z dofinansowaniem z Ministerstwa Zdrowia, który otrzyma Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Zakup nowego akceleratora to inwestycja w ramach realizacji zadania Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych pn. „Doposażenie zakładów radioterapii”. Ministerstwo Zdrowia na ten cel przeznaczyło 7 mln zł.

Trzynaście nowoczesnych karetek pogotowia ratunkowego trafi do naszego regionu (zdjęcia)

(fot. Urząd Wojewódzki)

5 komentarzy

  1. „w Wysokich”? Brawo Panie Ministrze 🙂

  2. Oby to nie była pechowa trzynastka

  3. Wybory powinny być co roku.

  4. WoW… ale jak to tak??? To można tak bez Owsiaka??? myślałem, że to WOŚP utrzymuje nas przy życiu…Koniec świata….

  5. Brawo !!! wreszcie pieniądze wydane służbie dla obywatela 😉
    a nie wydawanie jeszcze więcej pieniędzy na nieoznakowane policyjne radiowozy, które mają na celu łojenie z obywatela pieniędzy…..

Z kraju

Sport