Sobota, 27 czerwca 202627/06/2026
690 680 960
690 680 960

Trwa protest na DK12 przeciwko budowie wiatraków. Kierowców czekają utrudnienia i objazdy

W sobotę rano, 27 czerwca, na drodze krajowej nr 12 między Piaskami a Chełmem rozpoczęły się poważne utrudnienia w ruchu. W rejonie miejscowości Biskupice trwa protest mieszkańców, który potrwa od godziny 9:00 do 17:00. Ruch będzie okresowo blokowany przez uczestników przechodzących przez przejście dla pieszych. Miejsce protestu zabezpieczają policjanci.

Utrudnienia na trasie Piaski – Chełm

Na drodze krajowej nr 12, na terenie powiatu świdnickiego kierowcy muszą przygotować się na kilkugodzinne utrudnienia. Protest zaplanowano na odcinku Piaski – Chełm, w rejonie kilometra 641+200, w rejonie miejscowości Struża-Kolonia oraz w pobliżu skrzyżowania DK12 z drogą wojewódzką nr 829 w Biskupicach.

Zgromadzenie rozpoczęło się w sobotę, 27 czerwca 2026 roku, o godzinie 9:00 i ma potrwać do godziny 17:00. Zgodnie z przekazanymi informacjami uczestnicy protestu będą co 15 minut wychodzić na przejście dla pieszych, powodując czasowe wstrzymanie ruchu pojazdów.

Utrudnienia mają występować w obu kierunkach. Przewidywany czas trwania zdarzenia wynosi około 8 godzin.

Objazdy tylko dla pojazdów do 3,5 tony

Dla kierowców przygotowano objazdy, jednak będą one przeznaczone wyłącznie dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

W kierunku Chełma objazd będzie prowadził w miejscowości Kolonia Struża w lewo w drogę gminną w kierunku DW829, następnie w lewo w kierunku Łęcznej, a później w prawo w drogę powiatową P2026L przez Bonów i Siostrzytów do miejscowości Pełczyn, gdzie kierowcy wrócą na DK12.

W kierunku Lublina objazd wyznaczono od miejscowości Pełczyn. Kierowcy powinni skręcić w prawo w drogę powiatową P2026L, jechać przez Siostrzytów i Bonów do DW829, następnie skręcić w lewo, a później w prawo w drogę gminną prowadzącą do Kolonii Struża i DK12.

Na miejscu będą obecni policjanci, którzy mają czuwać nad bezpieczeństwem uczestników zgromadzenia oraz kierujących. Funkcjonariusze będą również kierować podróżnych na wyznaczone trasy objazdowe.

GDDKiA wyświetli komunikaty dla kierowców

Informacje dotyczące protestu mają być wyświetlane przez GDDKiA na tablicach zmiennej treści na trasie S12. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, uwzględnić możliwe opóźnienia i stosować się do poleceń służb kierujących ruchem.

Organizatorzy oraz służby apelują do uczestników ruchu o rozwagę i cierpliwość. Czasowe blokowanie przejścia dla pieszych może powodować zatory, zwłaszcza przy dużym natężeniu ruchu.

Mieszkańcy protestują przeciwko planowanym inwestycjom przemysłowym

Jak wynika z przekazanych informacji, celem protestu jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na obawy mieszkańców związane z planowanymi inwestycjami przemysłowymi. Szczególne zastrzeżenia dotyczą możliwości powstania farm wiatrowych na terenie gminy Trawniki.

Mieszkańcy wskazują na potencjalny wpływ takich inwestycji na krajobraz i charakter regionu, bezpieczeństwo lokalnej społeczności, środowisko naturalne, zasoby wodne Niecki Lubelskiej oraz jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń.

Protest ma charakter pokojowy, społeczny i obywatelski. Zgromadzenie jest także okazją do przedstawienia stanowiska mieszkańców oraz omówienia społecznych obaw związanych z kierunkiem planowanych zmian przestrzennych na terenie gminy.

Służby apelują o ostrożność

Kierowcy podróżujący w sobotę DK12 między Piaskami a Chełmem powinni rozważyć wcześniejszy wyjazd lub wybór alternatywnej trasy. Największe utrudnienia mogą pojawić się w rejonie Struży-Kolonii, Biskupic oraz skrzyżowania DK12 z DW829.

Policja będzie nadzorować bezpieczeństwo na miejscu i kierować ruchem. Podróżujący powinni zwracać uwagę na oznakowanie, komunikaty drogowe oraz polecenia funkcjonariuszy.

Źródło: Policja\PID\Komitet Protestacyjny Dolina Giełczwi Wolna Od Wiatraków

6 komentarzy

  1. Ooo to ci „mONdrzy ludziem zem Świmdnika”? Ktoś kiedyś pisał, że „mundrzejsi” jak w Lublinie. Psy się nie będą niosły, kury szczekały i TV Trwam zacznie śnieżyć? 😂🤣

  2. Ocena: 3

    Pisiorskie, prawackie pustosłowie

  3. PS. Prawda jest taka, że zazwyczaj protestują ludziki, które są zazdrosne o to, że u sąsiada będą stały a u niego nie. Jeszcze 8 lat temu płacili 1500zl/msc za sztukę wiatraka na polu. Teraz nie znam stawek przypuszczam, że mogą być wyższe.

  4. Jaka skala matołectwa pozwala negować OZE?
    Prymitywni, ograniczeni wyborcy prawicy nie kwalifikują się do żadnej terapii, nie ma szans na powodzenie.
    Musi po prostu stopniowo przekrój społeczny się zmienić.
    Tymczasem niech te nieuki chodzą w łapciach z łyka i korzystają np z komunikacji osiołkiem

  5. mają racje, po co komu wiatraki? ponoć poniemieckie
    chociaż w okolicy co drugie tdi to po helmucie
    lepiej niech wybudują drugą kopalnie bo taka być miała ale coś nie pykło
    tylko wyngiel krzyczała holecka w szczujnia tv

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia