690 680 960

To ostatnie chwile kontrowersyjnego pomnika. Niebawem stanie tam nowy monument

Ruszył demontaż pomnika „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich”, o usunięcie którego od dawna apelowało wielu mieszkańców Włodawy i nie tylko. Burmistrz zapowiedział, że na jego fundamentach ustawiony zostanie nowy monument.

W centrum Włodawy rozpoczęły się prace związane z rozbiórką pomnika „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich”. Od dłuższego czasu budził on kontrowersje wśród wielu środowisk. Starania o jego usunięcie czynione były już w latach 90. ub. wieku. Proponowano wtedy m.in. jego przeniesienie na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej lub do Muzeum w Kozłówce. Tak się jednak nie stało. Pomnik pozostał na miejscu nawet po wprowadzeniu w 2016 r. przez Sejm RP ustawy o zakazie propagowania komunizmu.

Kiedy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, ponownie wrócono do sprawy usunięcia pomnika. Jak wskazywała część radnych, jest to jedyne słuszne posunięcie w tej sprawie, gdyż obiekt ma stanowić formę gloryfikacji sowieckich i komunistycznych jednostek wojskowych, które z rozkazu Stalina wykorzystywane były do tłamszenia dążeń niepodległościowych Polaków walczących o suwerenność Ojczyzny.

Na początku kwietnia na pomniku umieszczony został baner z hasłem „Wstyd i hańba dla Włodawy”. Później obelisk zdewastowano. Nocą za pomocą czerwonej farby w sprayu naniesiono m.in. literę „Z” znaną z rosyjskich pojazdów biorących udział w wojnie na Ukrainie, jak też hasło „3 kultury zamiast komuny”. Po tym wszystkim burmistrz Włodawy ogłosił, że aby zapobiec dalszym podziałom społeczności, przygotowana zostanie ankieta, aby mieszkańcy mogli wyrazić swoją opinię w tej sprawie. Wzięło w niej udział 680 osób. Większość, gdyż 468 mieszkańców, było przeciwko pozostawieniu pomnika, oraz za ustawieniu w tym miejscu nowego monumentu. Za jego pozostawieniem opowiedziało się 212 osób, z kolei 246 było przeciwko zaproponowanemu przez miasto pomnikowi poświęcony tzw. „Rzeczpospolitej Włodawskiej”.

– Wyniki przeprowadzonej przez Urząd Miejski we Włodawie ankiety jednoznacznie wskazują, że większość mieszkańców jest za zmianą pomnika w zabytkowym centrum Włodawy. Podejmując decyzję wziąłem również pod uwagę wszystkie petycje i głosy mieszkańców, które do mnie wpłynęły w tej sprawie – wyjaśnia Wiesław Muszyński.

Burmistrz Włodawy dodaje, iż cieszy go, że mieszkańcom spodobał się pomysł powstania w tym miejscu nowego monumentu poświęconego tzw. Rzeczpospolitej Włodawskiej. Pozwoli on mieszkańcom Włodawy oraz turystom na nowo odkryć piękną historię miasta z czasów kampanii wrześniowej 1939 r. Przy nowym pomniku staną maszty, na których umieszczone zostaną flagi Polski, Włodawy i Unii Europejskiej oraz tablica informacyjna. Wiesław Muszyński podkreśla również, że dzięki zaplanowanym zmianom Włodawa zyska nową atrakcję turystyczną.

Prace rozbiórkowe ruszyły dzisiaj. Pomnik zostanie zdemontowany do fundamentów, które nie zostaną naruszone. To właśnie na nich za trzy miesiące stanie nowy monument poświęconego tzw. Rzeczpospolitej Włodawskiej. Projekt nowego pomnika ma zostać zaprezentowany już niebawem. Władze miasta zapewniają jednocześnie, że wszystkie koszty związane z demontażem starego oraz budową nowego pomnika pokryje Instytut Pamięci Narodowej.

(fot. UM Włodawa)

4 komentarze

  1. Burmistrz , co ty kombinujesz z tym cokołem . Nie wiesz że chwasta wyrywa się korzeniami !

  2. Ustapi miejsca ukrainskim bohaterom

  3. To pokazuje że nie warto narażać życia walcząc o ,,wolność” .

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Królewski pod hasłem: Orzech laskowy w kuchni dworskiej
Międzysołecki Festyn Dożynkowy w Żdanowie
„Weekend z historią” – warsztaty historyczno-kulturowe
Wyścig „na byle czym” i wiele więcej, czyli niedziela nad zalewem
Dożynki gminy Tomaszów Lubelski. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Shantel