Wtorek, 16 lipca 202416/07/2024
690 680 960
690 680 960

Tłumnie wyszli na ulice w proteście przeciwko kłamliwej propagandzie władz w telewizji

W poniedziałek 5 lutego odbędą się obchody 36. rocznicy Świdnickich Spacerów. Ta nietypowa forma protestu mieszkańców przeciwko kłamstwom komunistycznej propagandy, była jednym z najbardziej niezwykłych przejawów oporu społeczeństwa wobec komunistycznej władzy.

Początek protestów mieszkańców Świdnika miał miejsce 5 lutego 1982 roku. Wtedy to o godzinie 19.30 w geście sprzeciwu wobec kłamliwej propagandy szerzonej przez kontrolowane przez komunistyczne władze media, ludzie zaczęli wychodzić na ulice. Akcja została zainicjowana przez działaczy podziemnej „Solidarności” w tym mieście, a nietypową formę protestu wymyślił Jan Kaźmierczak. Informacja błyskawicznie trafiła pocztą pantoflową do wszystkich mieszkańców. Gdy rozpoczynało się główne wydanie Dziennika Telewizyjnego, mieszkańcy opuścili swoje mieszkania i skierowali się na ulicę Sławińskiego (obecnie Niepodległości). Tą główną ulicą miasta, a najważniejsze tuż pod oknami komendy milicji, mieszkańcy spacerowali chodząc w tą i z powrotem.

Oczywiście nie spodobało się to władzom, jednak mogła ona tylko bezradnie patrzeć na nieprzebrane tłumy na ulicy. Choć usiłowano wprowadzać różnego rodzaju restrykcje, mieszkańcy nie poddawali się, wiedząc że milicja praktycznie nic nie może im zrobić. Wiadomość o tym spektakularnym proteście zaczęła się rozszerzać na cały kraj a nawet świat. Spowodowało to, że inne miasta wzięły przykład ze Świdnika i ich mieszkańcy również wychodzili na ulice. Władza została jednak tak urażona, że postanowiła zrobić wszystko, żeby zakończyć to, co stało się dla niej wielkim ciosem. Po blisko tygodniu, w Świdniku, jedynym mieście w Polsce, została przesunięta godzina milicyjna z 22 na 19. Na ulice wyjechały czołgi a także liczne oddziały ZOMO. To spowodowało, że w obawie przed krwawymi rozruchami, za namową świdnickiego księdza Jana Hryniewicza, 11 lutego mieszkańcy ostatni raz zorganizowali spacer.

Na pamiątkę tych wydarzeń, tak jak co roku na Placu Konstytucji 3-Maja w Świdniku, zorganizowane zostaną uroczystości rocznicowe. Rozpocznie je złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Świdnickie Spacery na placu przy fontannie o godz. 19.00. Pół godziny później zaplanowano koncert „Smak wolności” pod dyrekcją Małgorzaty Goc, w wykonaniu: Piotra Selima, chórów Arion, Salve Regis, św. Kingi, Tercji oraz chóru Gminy Kurów w sali kameralnej Centrum Kultury. Z kolei w środę 14 lutego o godz. 11.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury odbędzie się koncert Bartasa, połączony z warsztatami dla młodzieży a dzień później o godz. 17.00 w bibliotece miejskiej przy ul. Niepodległości 13 Akademia Niepodległości: wykład II pt. „Polski wiek XIX wiek powstań”, prowadzący dr hab. prof. nadzw. Marcin Kruszyński

(fot. Świdnik Wysokich Lotów)
2018-02-04 14:05:00

36 komentarzy

 1. i to mnie się od razu podoba 🙂 dość kłamliwej propagandy TVPiS!

  • Chyba coś Ci się we łbie je….! Kłamie to jest TVN i Polsat!

   • Całe szczęście już emeryt

    Też ale tvpiSS bije ich na głowę

   • Coś Ci się popierniczyło…… TVN potrafi równie dobrze pojechać i PO i PiS-owi….. i każdemu innemu, pokaż mi natomiast jakąkolwiek informację z wiadomości lub panoramy, lub innego programu informacyjno publicystycznego tvp, gdzie skrytykowano by PiS. Jeden przykład wystarczy. Jeśli nie, to zamknij buzię proszę i nie wtrącaj się do dyskusji między dorosłymi.

    • I tak większość mediów należy niemiec to o jakim obiektywizmie mówimy

    • Poproszę chociaż 1 artykuł z tvn24, gdzie pojechali PO, zakres czasowy 2008-2018 (tak aby objęło czasy ich 8 letniego panowania). Nawet tam, gdzie lekko dotknęli PO, zaraz pokazywali, że ktoś inny zrobił dużo gorsze rzeczy.

   • Jerzy Urban był aniołem wobec obecnej propagandy TVPis

  • Dokładnie, odgonili od koryta to teraz kody płaczą

  • Tez myslalem, ze chodzi o dzisiejsza TVP. Sprecyzujcie tytul zeby bylo wiadomo czy chodzi o Urbana czy Kurskiego.

 2. A niech upamiętniają tylko trzeba pamiętać jak teraz jest traktowana Polska? Czuje się upokorzony bo 3ml ludzi zgineło a traktowani jesteśmy na ŕówni z nazistami?????To chyba nie o taką Polskę nasze poklenia walczyły

 3. … jest różnica – komunistyczne TVP tak nie szczuło i nie napuszczało na ludzi jak TVP=Pis , naród NIGDY nie był tak skłócony i podzielony jak dzisiaj !

 4. Historia lubi się powtarzać. Pamiętam czasy Dziennika Telewizyjnego i prezenterów w wojskowych mundurach,ale takiej propagandy,jaka jest teraz w TVPiS,to mogliby się uczyć. Wszystko zgodnie z hasłem obecnego prezesa radiokomitetu,że ciemny lud to kupi.

  • Muszę jeszcze dodać,że sporo z tych niby propagandowych przekazów niestety teraz okazuje się faktami.

   • Jak do tej pory tylko oskarżają….. już ponad 2 lata. Jak zaczną sadzać na podstawie twardych dowodów, to może i uwierzę w tę prawdę.

 5. !!!!!!!!!!!!!!!!

  Miałam wtedy 9 lat, też z rodzicami brałam udzial w tych spacerach, i telewizory w oknach były na znak protestu …

 6. A teraz nie jest tosamo?!! O się dzieje w tzw. TELEWIZJI publicznej?! Daczego teraz nie wchodzą protestować?

  • Mają TVN to dlaczego mają protestować? Jak im w końcu cofną koncesję, wtedy wypełzną jak robactwo.

   • Człowieku, zastanów się co piszesz. Spora część mojego życia to czasy komuny i nie wiem dlaczego teraz Ty masz czelność nazywać mnie i moje pokolenie robactwem?

    • Brzydzę się czerwonych robaków. Wolno mi. Podobnie tymi, którzy szkodzą Mojej Ojczyznie- Polsce szkalując Ją za granicami kraju. Czasy dominacji sowieckiej mamy już za sobą a na niemiecką sobie nie pozwolimy. Poniał? Czy cyrylicą mam napisać?

     • Według Ciebie czerwone robaki organizowały te spacery?
      Uzupełnij swoją wiedzę.
      A co do znajomości cyrylicy, to śmiem wątpić.

     • Chyba się pogubiłeś. Zacznij jeszcze raz od początku.

 7. Warto byłoby teraz powtórzyć te protesty, bo propaganda, jaka leje się z rządowej TVPiS jest powalająca.

  • co ty czlowieku porownujesz? jakieś przechwałki pisu do realnego zagrożenia,jakim była władza sowietów w Polsce.

  • Przecież powtarzacie. Co chwila kliku osobowe spędy KOD, RP, Razem i jakieś inne dziwolągi. Telewizorów w okna nie wystawicie, bo jak wytyczne z TVN odbierać? Musicie się spieszyć z protestami. Stara gwardia topnieje z każdym dniem a młoda, czerwono-tęczowa się nie rozmnaża. Wyginiecie jak dinozaury.

 8. Na szczęście nie rządzi PO bo byśmy mieli powtórkę.

 9. Dla niezorientowanych: w tamtych czasach WSK PZL Świdnik był potęgą przemysłową i był jednym z największych producentów śmigłowców na świecie, do tego były produkowane motocykle, szybowce, części dco samolotów, chłodnie i inne, A co mamy dzisiaj?

  • 500+ i 120% poparcia dla jedynej słusznej władzy!!!

   • I całkiem słusznie piszesz, bo poprzednie władze chciały wydać na zakupu jakichś egzotycznych śmigłowców z kraju w którym jada się ośmiorniczki i którymi mało kto na świecie lata chyba nawet więcej niż całe 500+. I to mając pod nosem nasze własne krajowe. Antoni powinien dostać medal za uwalenie takiego kontraktu.

    • Poczekamy i zobaczymy jak WSK lub Mielec śmigłowce w odpowiednich standardach dla armii wyprodukuje. Oby nie za 10 lat bo znowu będą przestarzałe, ale za to rodzimej produkcji.

  • Chu,du i kamieni kupe.

Z kraju

Sport