Ten SMS to oszustwo! Nie klikajcie w link znajdujący się w wiadomości tekstowej

Do kraśnickich policjantów zgłosiły się osoby, które otrzymały fałszywego SMS sugerującego zaległość w opłatach za energię elektryczną. W jednym przypadku zakończyło się utratą pieniędzy.

Do kraśnickich policjantów zgłosiła się 30-letnia mieszkanka powiatu kraśnickiego. Kobieta poinformowała, że otrzymała SMS z wiadomością o treści „PGE: Na dzień 25.05 zaplanowano odłączanie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3.46zł. Zapłać teraz na: https://cli.co/platnosc-pge-jk324ie”.

Następnie kliknęła na wskazany link przechodząc na stronę płatności gdzie pokazało się pole do podania hasła i wybór obrazka. Z uwagi na obowiązki zawodowe wyłączyła link. Jednak po chwili otrzymała powiadomienie z aplikacji mobilnej swojego banku, że aplikacja została połączona z innym telefonem. Wtedy skontaktowała się z infolinią banku aby poinformować, że nie łączyła się z innego urządzenia. W między czasie przyszły do niej wiadomości o próbie przelewu na kwotę 5000 złotych.

Pracownicy banku poinformowali ją że w przypadku takiej transakcji jest limit i ta transakcja została odrzucona przez bank, a kobieta połączona została z działem nadużyć. Kiedy rozmawiała z bankiem przyszły kolejne powiadomienia, że zostały wypłacone środki finansowe w łącznej kwocie 1986,88 złotych za pomocą kodu BLIK oraz wypłaty w bankomacie. Oprócz tego 30-latka odnotowała próbę przesunięcia kwoty 20 000 złotych z konta oszczędnościowego na konto bieżące, na szczęście w porę udało się tę operację zatrzymać. Straciła niemal dwa tysiące.

Tego samego dnia zjawił się 49-letni mężczyzna. Do niego przyszła wiadomość o niemal tej samej treści, jednak zapytał żony czy nie mają przypadkiem zaległości w opłatach. Kiedy kobieta nie wiedziała o które rachunki chodzi, udała się do PGE, tam pracownik poinformował ją, że to oszustwo i nikt za rzekome 3,46 złotego nie będzie odcinał im energii. Na szczęście nie kliknęli oni w link podany w wiadomości, zgłosili natomiast całą sytuację na kraśnickiej komendzie. Policjanci zajmą się teraz sprawami oszustów i całego procederu.

(fot. Policja)

11 komentarzy

 1. Że w dzisiejszych czasach ludzie są nadal tacy naiwni… Druga sprawa, że organy ścigania są tak opieszałe – przecież wystarczy namierzyć telefon, z którego dokonuje się przekrętu. Telefony na kartę muszą być rejestrowane, a operator może zlokalizować taki aparat w kilka sekund. Tyle, że zanim sprawa trafi z policji do prokuratury i zostanie wydany nakaz prokuratorski minie z pół roku. Po tym czasie już nikt nikogo nie namierzy, bo telefon zarejestrowany na bezdomnego, a karta dawno już w śmietniku…

  • Ale po co i na co go szukac jak np z takiego delikfenta bez maseczki mają biznes to jest polska a nie arabia saudyjska tam bez problemu dali by sobie radę pozatym w tamtym kraju nie robią takich rzeczy bo wiedzą czym to się konczy pozdrawiam Dubai

 2. chyba nikt normalny nie pomyśli, że zakład energetyczny odłącza prąd za 3 złote…
  poza tym każdy wie, ile płaci, a faktury się raczej opłaca w całej kwocie.
  jak ktoś się nabiera, to widocznie mu się nudzi lub ma za dużo pieniędzy.

 3. dlaczego operatorzy GSM nie blokują takich sms ?

 4. wysyłają z numeru 500 677 846

 5. Babka przynajmniej miała limit. Nie bardzo tylko wierzę w tłumaczenie, że nie wpisała hasła. Mimo wszystko polecam wylogować się za każdym razem z aplikacji mobilnejm, co niektórzy mają nawyki zostawiania jej w tle, a ta wyloguje się dopiero po kilku minutach. Tak samo przechowywanie haseł nie jest dobrym rozwiązaniem.

 6. Mi wysłali z 571095449

 7. Ja dostałem dwa smsy 500660922 i 500679793

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Kiermasz rękodzieła Klubu Twórców Ludowych w Puławach
Kiermasz Produktów Regionalnych w Janowie Lubelskim
Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim
Najbardziej kolorowa impreza zawita do Lubartowa
W Biłgoraju odbędzie się Zlot Kapel Podwórkowych