690 680 960

Ten gatunek ptaków jest skrajnie zagrożony wyginięciem. Kolejne głuszce zamieszkały na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

W Puszczy Solskiej jak też w Lasach Janowskich można spotkać głuszce, które są jednymi z najpiękniejszych polskich ptaków. Nasz region jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie one występują.

Zwiększa się liczba głuszców w lasach na terenie nadleśnictw Biłgoraj i Janów Lubelski. W ostatnich dniach z hodowli wolierowej koło Leżajska przywieziono kolejne ptaki. Przyszły one na świat przed dwoma miesiącami, obecnie zostały umieszczone w specjalnych wolierach, w których będą się przystosowywały do nowego otoczenia.

Do samych Lasów Janowskich trafiło 15 ptaków: 7 kurek i 8 kogutów. Po około 3 – 4 tygodniowym okresie adaptacji zostaną wypuszczone na wolność, gdzie dołączą do dziko żyjących już na tych terenie kuzynów. Leśnicy zadbali, aby ptaki miały zapewniony spokój oraz były bezpieczne. Woliery zostały bowiem zabezpieczone przed drapieżnikami.

Głuszce są gatunkiem skrajnie zagrożony wyginięciem w Polsce. Z kolei Lasy Janowskie i Puszcza Solska to jedna z ostatnich ostoi tych ptaków w naszym kraju. Jak tłumaczą leśnicy, głuszce żyły w tutejszych lasach od zawsze. Dlatego też zaangażowali się w ich ochronę, aby nie zniknęły z okolicznego krajobrazu.

Aby ptaki przystąpiły do toków i doczekały się potomstwa należy też zapewnić im jak najlepsze warunki do bytowania. Usuwane są m.in. podrosty sosny i brzozy oraz czeremchy amerykańskiej. Szczególnie chodzi o ten ostatni gatunek, który jest inwazyjny i wypiera borówkę, a jej owoce są podstawowym pokarmem głuszców. Do tego wysypywane są kamyki ułatwiające ptakom trawienie. Kontroluje się także liczebność drapieżników, głównie kun, lisów i jastrzębi, które są głównymi wrogami głuszców.


(fot. Nadleśnictwo Leżajsk, Nadleśnictwo Janów Lubelski)

10 komentarzy

  1. Fajnie stopniowane zdjęcia; stadko głuszców, woliera z głuszcami, dwa głuszce, jeden głuszec, następnie tokujący głuszec, tylko dlaczego łysy i w okularach? 😉

  2. Pikne ptaki 🐦

  3. Zdaje się ,ze Ból-Komorowski z Palikotem polowali na głuszce

    • A dziś kto poluję? Bogaci bonzowie. Księża, lekarze , adwokaci, politycy także. Karzeł oczywiście nie ,bo on nawet żony niema.

  4. Czy ich pogięło?! W lasach Janowskich pomimo że są ogromnym kompleksem leśnym niesposob spotkać ZADNEJ zwierzyny czy to drobnej czy grubej.. Niech wezmą się za zwiększenie populacji. Druga sprawa dlaczego tak się dzieje?czy na tym terenie jest ogromna liczba klosownikow?czy zaduzo myśliwych? Bo brak zwierzyny musi coś oznaczać

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku