Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Tegoroczne Laury Konserwatorskie rozdane. Nagrody trafiły do dwóch miast i dwóch parafii (zdjęcia)

Parafie p.w. św. Stanisława Biskupa w Tarnoszynie oraz p.w. św. Mikołaja w Lublinie, a także miasta Zamość i Radzyń Podlaski otrzymały tegoroczne Laury Konserwatorskie. Przyznano je za najlepiej odrestaurowane zabytki podczas tegorocznej edycji konkursu

W piątek, w Muzeum Narodowym w Lublinie, w Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku, odbyła się uroczystość wręczenia nagród w ramach w Wojewódzkim Otwartym Konkursie „Laur Konserwatorski”. To już 25. edycja tego, organizowanego pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków, Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego wydarzenia.

Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych realizacji związanych z remontami zabytków na terenie województwa lubelskiego, docenienie wysiłku gospodarzy obiektów zabytkowych, wzorowych inwestorów, dążących do jak najlepszego utrzymania, użytkowania i zagospodarowania powierzonych ich opiece zabytków. Do tego dochodzi nagrodzenie wykonawców wzorowo przeprowadzonych prac konserwatorskich i restauratorskich oraz promowanie dobrych praktyk przy realizacji prac konserwatorskich, adaptacji zabytków w duchu poszanowania wartości historycznych i artystycznych.

Jak wyjaśnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski, Laury Konserwatorskie przyznawane są właścicielom zabytków, którzy podczas realizacji prac konserwatorskich i restauratorskich zapewnili wysoki poziom wykonawstwa oraz osiągnęli wyróżniający się efekt konserwatorsko-estetyczny. W skrócie chodzi o osoby, które w szczególny sposób dbają o utrzymanie zabytkowych obiektów.

W tym roku kapituła przyznała cztery „Laury Konserwatorskie”. Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Lublinie otrzymała Laur za prace konserwatorskie i restauratorskie przy zespole kościoła parafialnego, w tym przy wystroju malarsko-architektonicznym wnętrza kościoła i jego historycznym wyposażeniu. Miasto Zamość nagrodzono za kompleksowe prace remontowe i konserwatorsko-restauratorskie przy gmachu dawnej Akademii Zamojskiej w Zamościu.

Z kolei miasto Radzyń Podlaski zostało docenione za kompleksową rewaloryzację pałacu Potockich wraz z dziedzińcem w Radzyniu Podlaskim a parafia rzymskokatolicka p.w. św. Stanisława Biskupa w Tarnoszynie za prace konserwatorskie przy drewnianej dzwonnicy w Szczepiatynie.

Tegoroczne Laury Konserwatorskie rozdane. Nagrody trafiły do dwóch miast i dwóch parafii (zdjęcia)

Tegoroczne Laury Konserwatorskie rozdane. Nagrody trafiły do dwóch miast i dwóch parafii (zdjęcia)

Tegoroczne Laury Konserwatorskie rozdane. Nagrody trafiły do dwóch miast i dwóch parafii (zdjęcia)

5 komentarzy

  1. „trafiły do dwóch miasta” – tak, panie redaktórze

  2. Zapomnieli dodać, że to wszystko za nasze pieniądze! A co my dostaniemy za finansowanie tych prac? A tak marginesie takie nagrody powinny być wręczane tym, którzy z własnych środków dbają o zabytki!

  3. Poziom lublin112 stabilny. W tytule było „trafiły do dwóch miasta”, tytuł redaktór poprawił, ale komentarza, który to opisał już nie puścił. Precz z komuną…

    • nie jest źle – w porównaniu z supertygodniem ale tęczowym dziennikiem to „oaza wolngo słowa”

    • Szanowny Franiu. Wystarczy zerknąć dwie pozycje wyżej. Ów komentarz, o którym mowa, widnieje jako pierwszy wpis pod treścią materiału.

      Pozdrawiamy

Dodaj komentarz