690 680 960

Tata też może korzystać z zasiłku macierzyńskiego. Ilu z nich skorzystało w regionie?

Z okazji nadchodzącego Dnia Ojca ZUS sprawdził, jak tatusiowie korzystali z zasiłków macierzyńskich w 2021 roku. Jak się okazuje 7,6 tys. mężczyzn z województwa lubelskiego pobierało taki zasiłek z ZUS, przebywając na urlopie ojcowskim. Nieliczni decydowali się dodatkowo na urlop rodzicielski.

Tata nowonarodzonego dziecka ma prawo do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego, na którym otrzymuje zasiłek macierzyński z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Może go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia. To świadczenie pobrało w ubiegłym roku z ZUS 7,6 tys. mężczyzn z województwa lubelskiego.

Ale to nie wszystko. Rodzice mają do dyspozycji także 32-tygodniowy urlop rodzicielski, który mogą między sobą elastycznie dzielić. Praktyka pokazuje, że ojcowie rzadko korzystają z tego prawa. W ubiegłym roku w naszym regionie zaledwie 129 panów pobierało zasiłek macierzyński na urlopie rodzicielskim. To znaczy, że w każdych stu osobach przebywających na takim urlopie był tylko jeden mężczyzna. Ojciec może również przejąć ostatnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego, pod warunkiem, że mama dziecka z nich zrezygnuje.

W szczególnych okolicznościach panowie mogą być na urlopie macierzyńskim jeszcze dłużej: gdy mama dziecka zmarła, przebywa w szpitalu, ma znaczną niepełnosprawność lub porzuciła dziecko. W województwie lubelskim zasiłek na urlopie macierzyńskim pobrało z ZUS w ubiegłym roku 402 mężczyzn. Stanowili ponad 3 proc. osób otrzymujących takie świadczenie.

(fot. pixabay.com)

5 komentarzy

 1. A ukraińscy tez mogą ?

  • mizerna prowokacja

   • taki mamy klimat

    Miłośników zawijania stóp bandażem nie brakuje niestety. Oni jeszcze nie wiedzą, że już przegrali. Na arenie międzynarodowej radziecki obywatel nie ma zaufania i mieć nie będzie.

 2. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

  W czasach, kiedy mąż jest zastępcą kochanka do spraw gospodarczych, może się okazać, że będąc na urlopie macierzyńskim
  dogląda dzieci np. sąsiada, który wlazł mu w szkodę.

 3. Podobno od sierpnia urlop ojcowski będzie można wykorzystać w ciągu 12 miesięcy…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!