Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 wymusza na przedsiębiorcach zmiany w kasach rejestrujących

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 zakłada m.in. obniżkę VAT na żywność, nawozy i paliwa. Oznacza to, że stawki w kasach rejestrujących muszą zostać dostosowane do zmian od 1 lutego 2022 r. na sześć miesięcy, tj. do 31 lipca 2022 r.

Podatnicy sprzedający detalicznie towary, dla których Tarcza 2.0 wprowadza obniżki stawek VAT (żywność, nawozy i paliwa) i prowadzący ewidencję sprzedaży tych towarów przy zastosowaniu kas rejestrujących, będą zobowiązani do zmiany przyporządkowania zmienianych stawek na te towary w kasach.

Zmiana stawki jest szczególnie istotna przy sprzedaży żywności, gdzie wprowadzono zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką 5%, tj. np. mięso i ryby oraz przetwory z nich; produkty mleczarskie; warzywa i owoce i przetwory z nich; zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze; niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Wiążące informacje stawkowe (WIS)

Zmiany w przepisach dotyczących VAT oznaczają wygaśnięcie 1 lutego 2022 r. WIS wydanych dla towarów, dla których Tarcza 2.0 obniża stawki VAT. Zmiany w zakresie VAT objęte Tarczą 2.0 nie wpływają jednak na klasyfikację towarów będących przedmiotem WIS według Nomenklatury scalonej (CN) – ta nie ulega zmianie.

Klasyfikacja według CN dla towarów objętych WIS, które wygasną 1 lutego 2022 r., pozostanie aktualna, pod warunkiem że opis, skład, charakter, zastosowanie tych towarów się nie zmienią.

Jeśli podatnik wystąpi o wydanie nowej decyzji WIS dla towarów, dla których decyzja wygasła w związku ze zmianami stawek VAT w Tarczy 2.0, Krajowa Informacja Skarbowa dołoży wszelkich starań, aby wnioski były załatwiane nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu.

Obowiązek umieszczenia informacji dla konsumentów

W okresie od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży towarów objętych obniżonymi stawkami podatku od towarów i usług jest zobowiązany do zamieszczenia przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych towarów, informacji o obniżonej wysokości podatku od towarów i usług w powyższym okresie. Analogicznie sprzedawca dokonujący sprzedaży gazu ziemnego oraz energii elektrycznej i energii cieplnej, jest zobowiązany do przekazywania nabywcy towarów informacji o obniżonej wysokości podatku od towarów i usług w powyższym okresie.

(fot. pixabay.com)

10 komentarzy

  1. I pół nocy pracy po nic. A za pół roku znowu.

    • Bzdura. Wystarczy w programie zmirnic stawkę. Tak bylo gdy hyzy ruj zmienil sstawki z 22 na 23.

      • Nie zapominaj, że należy również pozmieniać wszystkie ceny na półkach.
        Wiele towarów ma również naklejone ceny na opakowaniu.
        Nie mogą one wprowadzać klienta w błąd.
        W godzinę tego nie zrobisz.

      • Po co komentujesz jak nie rozumiesz…. ludzie czy naprawde z waszym mysleniem jest az tak zle.

  2. Czyli trzeba na jeden dzień sklep zamknąć i zapłacić 150 zł za zmianę stawek na kasie a za pół roku znów to samo czyli interes życia dlatego nie dziwię się że nie będzie obniżki w małych sklepach

    • „Witek1” z tymi małymi sklepami to przekaz dnia 🙂
      Większej bzdury chyba już nikt nie wymyśli.
      No chyba, że stwierdzisz, że w małych sklepikach właściciel sam dowolnie ustala VAT na sprzedawane produkty 🙂

  3. To ma się zawalić, nowi właściciele już czekają.

  4. W drugą stronę, jak tylko pojawi się podwyżka czegokolwiek, powinna przy kasie pojawić się informacja, że jest drożej bo rząd podniósł podatek. Chociaż nie zdziwiłbym się, jakby w tę stronę było to karane.

  5. Sprzedawca w sklepie powinien postawić przy kasie drugą tabliczkę z informacją o ile podrożał mu prąd i gaz w stosunku do grudnia 2021r. i jak to przekłada się na podwyżki cen w sklepie.
    A za 6 miesięcy po wygaśnięciu „tarczy antyinflacyjnej” sprzedawca powinien postawić kolejną tabliczkę z informacją o podwyżce cen z powodu wzrostu VAT.

  6. Co komu teraz po tej tarczy i obniżeniu podatków, skoro sklepy podnoszą ceny w styczniu, a gdy obniżą o podatek w grudniu to wrócą do tego samego poziomu. Brawo Krzywousty, brawo PiSowka świto, Wy to przewidzieliście, ale ciemna masa coraz więcej widzi, że robicie ludzi w balona. Trzeba było ten vat znosić pół roku temu, gdy inflacja nie była jeszcze tak duża.

Z kraju