Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Jeziorze Białym natrafiono na karabin. To może być pamiątka po walkach z 1920 roku (foto) AKTUALIZACJA

W Jeziorze Białym znajdował się karabin Mauser. Wczoraj odnaleźli go członkowie Stowarzyszenia Odkrywców Ziemi Włodawskiej po tym, jak dostali informację o jego lokalizacji.

W środę policjanci z Włodawy poinformowali o znalezieniu w Jeziorze Białym karabinu typu Mauser pochodzącego prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Jak wskazała aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa, na broń natrafił jeden z mieszkańców Włodawy poszukujący w tej okolicy ukrytych lub porzuconych zabytków. Znalezisko miało też unosić się na wodzie.

Skontaktowali się z nami przedstawiciele Stowarzyszenia Odkrywców Ziemi Włodawskiej, które to odpowiada za odnalezienie karabinu. Jak się okazuje, historia tej broni jest zgoła inna.

Mianowicie kilka dni temu Stowarzyszenie otrzymało anonimowy list, którego autor informował, że podczas kąpieli w Jeziorze Białym natrafił na karabin Mauser. Znajdował się on w mulistym dnie. W związku z tym od razu podjęte zostały starania, aby broń wydobyć.

Oczywiście, aby wszystko było zgodnie z przepisami, Stowarzyszenie uzyskało odpowiednie zgody na działania od starosty włodawskiego jak też Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wczoraj przystąpiono do działania. Przy pomocy magnesów neodymowych szybko udało się odnaleźć karabin.

Oględziny wykazały, że jest to Mauser 98/GEWEHR 98, który może być pamiątką po walkach z roku 1920. Karabin obecnie został zabezpieczony przez policję. Jednak z uwagi na jego bardzo dużą wartość historyczną Stowarzyszenie Odkrywców Ziemi Włodawskiej zapowiada, że będzie starało się go pozyskać na potrzeby planowanej Izby Pamięci Ziemi Włodawskiej.

25 komentarzy

 1. mexican_breakfast

  Mogę się oczywiście mylić, ale karabin wydaje się wyglądać zbyt dobrze, jak na leżący długo w wodzie. Prawdopodobnie w wodzie znalazł się nie tak dawno i tu ciekawostka z jego historii…

 2. Nie no lekka parodia… Nie gadajcie głupot, ze kazał tam od wojny i w takim stanie wyłowiono… Deski na pomoście na lowisku muszę wymieniać co trzy lata tak jak pale lawki do łowienia ryb bo je woda niszczy także nie wciskaj cię kitu ze karabin w praktycznie jak widać na zdjęciu nienaruszony mn stanie się uchowal

 3. co mialo sie unosic na wodzie karabin? redakcjo

 4. Do lublin112 .
  To jak to jest z tymi magnesami ?
  Można nimi rzucać do jeziora czy nie ?

 5. na pierwszy rzut oka wyglada jak Mauser k98 , zbyt mało ostre zdjęcie , nie widać konstrukcji zamka czy prosty czy zakrzywiony

 6. Mega ściema dla frajerów

Dodaj komentarz